فرمانده 'مخالف حمله به ایران' رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل می‌شود

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که معرفی گادی ایزنکوت به دلیل مخالفت نخست وزیر اسرائیل چند هفته به تعویق افتاده

دولت اسرائیل روز شنبه ۲۹ نوامبر اعلام کرد که ژنرال گادی ایزنکوت رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل می‌شود. بیشتر دوره فرماندهی این ژنرال در ارتش به مقابله با جنبش حزب‌الله لبنان گذشته است.

سرلشگر ایزنکوت ۵۴ ساله که در حال حاضر معاون ستاد کل ارتش اسرائیل است، از ماه فوریه آینده (کمتر از سه ماه دیگر) و با پایان دوره چهارساله ژنرال بنی گانس، جانشین او خواهد شد.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، آقای ایزنکوت را بهترین گزینه برای مقابله با "چالش‌های امنیتی پیچیده" اسرائیل معرفی کرده و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر هم گفته است که او "از بین گروهی از بهترین ژنرال‌ها" برگزیده شده است.

هرچند روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش داده است که آقای نتانیاهو با وجود پافشاری وزیر دفاع، معرفی ژنرال ایزنکوت را با هدف یافتن گزینه‌ای دیگر، چند هفته به تعویق انداخته است.


'تیغ بر گلو'

هاآرتص در گزارش خود یادآور شده است که ۴ سال پیش و زمانی که بحث حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران در اسرائیل بالا گرفته بود، آقای ایزنکوت که آن زمان فرماندهی شمال را بر عهده داشت، در نامه‌ای خصوصی به آقای نتانیاهو نوشت که به شدت مخالف حمله به ایران است، چون به عقیده او چنین حمله‌ای، اسرائیل را به جنگی طولانی با ایران و حزب‌الله می‌کشاند و رابطه اسرائیل با آمریکا را خراب می‌کند.


 

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل (سمت راست) از حامیان معرفی ژنرال ایزنکوت بود

بنا بر گزارش‌ها در آن زمان گبی اشکنازی، رئیس وقت ستاد کل ارتش اسرائیل به آقای ایزنکوت هشدار داده بود که نوشتن چنین نامه‌ای در آینده برای او مشکل‌ساز خواهد شد.

دیروز (جمعه، ۲۸ نوامبر) هم در گزارشی تلویزیونی در اسرائیل، موضوع مخالفت ژنرال ایزنکوت با اقدام نظامی علیه ایران دوباره مطرح شد.

در این گزارش به نقل از آقای ایزنکوت گفته شد که او مخالف چنین حمله‌ای است مگر آن که "تیغ روی گلوی اسرائیل باشد."


فرمانده شمال

گادی ایزنکوت فرمانده ارشد نیروهای اسرائیل در مرز شمالی با لبنان و سوریه، خدمت نظامی خود را به عنوان پیاده‌نظام در "تیپ جولانی" آغاز کرد و در سال ۱۹۹۷ به فرماندهی آن رسید.

او در دوران انتفاضه دوم فلسطینی‌ها در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ فرماندهی نیروهای نظامی اسرائیل در کرانه باختری را به عهده داشت و در جنگ ۳۳روزه با حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۶ هم به عنوان فرمانده عملیات حاضر بود.

ژنرال ایزنکوت بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ مشاور ارشد نظامی نخست‌وزیر و ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل بود و به گزارش رسانه‌های اسرائیلی در مذاکرات با سوریه در آن زمان نقش مهمی ایفا کرد

+60
رأی دهید
-8

دوستدار - استهکلم - سوئد
موشه سه ماه دیگر می اید اقا گربه بیچاره باید خودش را اماده کند. البته موشها و مارمولکها {اخوندها} با هم مشکلی ندارند اگر بخواهند می توانند با هم سازش کنند.
یکشنبه 9 آذر 1393 - 11:32
tony_3344 - بوخارست - رومانیا
آیا روزی می‌رسد که وزیرأن دفاع و فرماندهان ارتش مخالف حمله کردن و جنگیدن باشند .به امید آن روز
یکشنبه 9 آذر 1393 - 11:43
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.