دستور دادگاه عالی بریتانیا برای بستن وب‌سایت‌های ناقض حق مولف

براساس فرمان جدید دادگاه عالی بریتانیا، بزرگترین گروه از وب‌سایت‌هایی که در کار سرقت و نقض حقوق مولف هستند مسدود می‌شوند.

رأی جدید در مجموع ۵۳ سرویس اینترنتی را دربرمی‌گیرد و در مورد شش سرویس دهنده اینترنتی مهم کشور نیز اجرا خواهد شد.

مسدود شدن سایت هایی از این نوع در سال ۲۰۱۲ شروع شد و حکم تازه تعداد وب‌سایت‌های مسدود شده به خاطر دادن دسترسی غیرمجاز به آثار دارای حق نشر را به ۹۳ می رساند.

با این همه یک کارشناس هشدار داده است که وجود سایت‌های مشابه و راه های دیگر دور زدن این محدودیت ها احتمالا باعث ادامه‌ نقض قانون توسط کاربران خواهد شد.

این فهرست‌ شامل سایت‌های بیت‌سوپ، آی‌پی تورنت، آی‌سوهانت، سوموتورنت، تورنت‌دی‌بی، تورنت‌فانک، تورنتز، وارز بی‌بی و رپید موویز می‌شود.

کریس مارسیچ، مدیر بخش اروپایی موسسه مینی پونی آرمی (Mini Pony Army) می‌گوید: "برای تضمین اجرایی شدن دستور دادگاه لازم است که ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت (آی‌.اس.پی‌ها) دسترسی به سایت‌های غیرقانونی را مسدود کنند. این روشی پذیرفته شده و مشروع برای مقابله با نقض آنلاین حق نشر است."

به گفته او "این روش به دقت سایت‌هایی را نشانه می‌گیرد که تنها هدف‌شان سود اقتصادی از طریق سرقت داشته‌های دیگران است و پولی نیز به چرخه‌ اقتصاد مشروع و قانونی بازنمی‌گردانند."

بیست و یک سایتی که مشمول حکم دادگاه می‌شوند، به دلیل شکایت بی پی آی، یک شرکت در صنعت موسیقی بوده است.

بسیاری از سرویس‌ها میزبان لینک‌های نرم‌افزارهای دزدی، نمایش‌های تلویزیونی، کتاب‌های الکترونیکی و فیلم‌ها و موسیقی بوده‌اند. اسکای(Sky)، بی‌تی (BT)، همه چیز همه جا (Everything Everywhere)، تاک تاک (TalkTalk)، او۲(O2) و ویرجین (Virgin) از جمله ارائه‌کنندگان خدمات اینترنتی هستند که مشمول این دستور دادگاه می‌شوند.

به گفته بزرگترین فراهم‌کننده‌ پهنای باند در بریتانیا، "بی.تی تنها در صورتی دسترسی به وب‌سایت‌های ناقض حق نشر را مسدود می‌کند که دادگاه به چنین کاری حکم کند." این نظر دیگر شرکت‌های ارائه‌ کننده خدمات اینترنتی نیز هست.

بسیاری از تورنت‌ها که امکان دانلود را برای کاربران فراهم می‌کردند، از خدمات چندسرویس بهره می‌برند و به همین دلیل حذف یک وب‌سایت مشخص لزوماً مانع دسترسی به فایل‌ها نخواهد بود.

این کار ممکن است پیدا کردن آنها را کمی سخت کند و در عین حال به کاهش نمایش آگهی‌ها در سایت‌های مسدود شده بیانجامد، موضوعی که به میزان درآمد مدیران این سایت‌ها ضربه وارد می‌کند.

+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.