هشدار دکتر ماندگار؛ کاهش سن ابتلا به تصلب شرائین در کشور

پدر پیوند قلب ایران با اشاره به این که متأسفانه در کشور ما سن ابتلا به تصلب شرائین پائین آمده است گفت: به علت گران بودن شدید هزینه های درمان و مشکلات جدی وحتی عوارض پس از بیماری ،بهترین راه دراین زمینه سرمایه گذاری در امر پیشگیری است.

دکتر محمدحسین ماندگاردرآستانه برگزاری روزملی آترواسکلروز-چوبی شدن عروق قلب- ضمن اعلام این خبر گفت: همین امر وبررسی راهکارهای عملیاتی درزمینه داروودرمان به اهمیت برگزاری کنفرانس یک روزه آترواسکلروزمی افزاید.

وی  گفت: عواملی نظیر کنترل و شناخت دیابت، کنترل فشارخون، فعالیت های بدنی مناسب، داشتن رژیم غذایی مناسب، کاهش آلودگی های زیست محیطی مانند کاهش آلودگی هوا، صوتی و امواج رادیویی و امواجی که به صورت مرتب فرستاده می شود برای پیشگیری از ابتلا به تصلب شرائین بسیار مهم است.

پدر پیوند قلب ایران هشدار داد: حال آن که عدم رعایت موارد مهم به عنوان ریزفاکتورهای مهم تلقی می شود که شانس فرد را برای ابتلا به این بیماری نیز افزایش خواهد داد.

به گفته وی افزایش مصرف کالری، پرخوری، چاقی و بی تحرکی هم از دیگر عوامل افزایش دهنده ابتلا به تصلب شرائین محسوب می شود.

فوق تخصص جراحی قلب و عروق گفت:بدون شک ریزفاکتورهای کوچک تر که تا حدی شناخته شده اند اما در سطح جامعه نیازمند بررسی هستند باید توسط دانشمندان و محققین شناسایی شوند تا توسط نهادهای دولتی برای کاهش ابتلا به تصلب شرائین نیز گام های مثبت برداشته شود.

وی تأکید کرد: متأسفانه درگیری افراد به تصلب شرائین در سنین کم که دور از انتظار ماست؛ موجب از کار افتادگی بیشتر، شیوع سکته های قلبی و سایر مشکلات درکشور می شود که بدون شک نیازمند توجه جدی مردم به سلامت فردی وخانوادگی ونیزتوجه جدی ترمسولان مربوطه است.

وی در پاسخ به این که "شما برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و تن سالم چه نکاتی را رعایت می کنید"؛ گفت: من هم جزء کسانی هستم که مشمول انتقاد هستم.چراکه به اندازه کافی ورزش نمی کنم و تغذیه ام هم مناسب نیست. که البته بخش قابل توجهی ازآن به خاطر نوع شغل ومسوولیت های پزشکی وحرفه ای ام است. در حالی که به همه توصیه می کنم تا حد زیادی این نکات را رعایت کنند وبرای حفط سلامت شان تلاش جدی نمایند.

ماندگار گفت: تمام افراد جامعه باید ورزش را به عنوان قسمت اصلی زندگی روزمره خود قرار دهند، اما متأسفانه اغلب مردم با این زندگی شهری ازاین مسایل مهم غافل اند. حال آنکه مقداری ازآن ناشی از تنبلی و ترافیک است که امکان رفتن به مکان های ورزشی و به تبع آن فعالیت های بدنی را از ما سلب می کند البته مسایل دیگرنیزدراین باره دخالت دارند.

دکترماندگار همچنین گفت: اما برای داشتن فعالیت های بدنی در زندگیمان باید فضا سازی کنیم .زیرا به نظر من عدم فعالیت های بدنی و کم تحرکی ناشی از بهانه آوردن های بی مورد ست.

+49
رأی دهید
-1

Apocryphal - اورلاندو - ایالات متحده
امواج رادیویی دهه های زیادی که مثل یک تور محیط زندگیمونو دربرگرفته، اگر منظور امواج با فرکانس های ماکرو یا دامنه های دیگه ست که فکر نمیکنم هنوز رابطه مستقیمی بین این امواجو سختی عروق به طور علمی تایید شده باشه،
جمعه 7 آذر 1393 - 11:17
وکیل دادگستری معلق سیاسی - لندن - انگلستان
متاسفانه این آقای دکتر ماندگار که از زمانی که عضو تیم پزشکی خمینی بود برای خودش صاحب اسم و رسمی شد ده سال قبل از جراحی بیماری که بر اثر دیابت دیواره رگهای منتهی به قلب ایشان شکننده و نازک شده بودند و نیاز به عمل جراحی اوراژانسی قلب داشت فقط و فقط و به صرف اینکه مریض ممکن است در زمان جراحی در اتاق عمل فوت کند و این برای اعتبار من خوب نیست که مریض زیر دست من بمیرد از انجام عمل خودداری کردند. البته مریض مربوطه توسط پزشک دیگری جراحی و به لطف خدا مشکل برطرف گردید. این حرکت و پاسخ این آقا که نه به دلایل علمی و پزشکی بلکه صرفا جهت حفظ نام و آوازه و اعتبار بود و از مصادیق بارز عدم شرافت شغلی و اخلاقی است را هرگز فراموش نخواهم کرد .
شنبه 8 آذر 1393 - 01:32
سرسره - اهواز - ایران
سخن شما درست اقای دکتر -ورزش خوبه اما در چه هوایی ؟ هوایی پراز دود وسم وامواج سرطانزا ؟ نه که این دولت خیلی براش سلامت مردم مهمه
شنبه 8 آذر 1393 - 03:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.