خاتمی: نمایندگانی با ۱۰ درصد آراء خواسته‌های خود را بر مردم تحمیل می‌کنند

محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران، با انتقاد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت، نمایندگانی که با آرای ۷ تا ۱۰ درصدی به مجلس راه یافته‌اند روا نیست خواسته‌های خود را به اسم مردم بر جامعه و دولت تحمیل کنند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز چهارشنبه پنجم آذر سخنان آقای خاتمی در جمع تعدادی از دانشجویان و اساتید دانشگاه مفید را بازتاب داده است که در آن از دولت حسن روحانی حمایت کرده است.

به گفته او، آقای روحانی مسلما نتوانسته به همه شعارهای خود جامه عمل بپوشاند، اما از آنها رویگردان هم نبوده و از جمله به‌خاطر رویکرد خود در قبال وزارت آموزش عالی هزینه پرداخته است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که روز چهارشنبه سومین وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سرانجام توانست رای اعتماد مجلس شورای اسلامی را کسب کند که در اختیار محافظه‌کاران است.

پس از استیضاح رضا فرجی‌دانا و برکناری او از سمت وزیر علوم، رییس جمهوری ایران محمود نیلی احمدآبادی، و فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی را برای اخذ رای اعتماد نمایندگان مجلس پیشنهاد داد، اما با واکنش منفی محافظه‌کارانی مواجه شد که معتقد بودند گزینه‌های پیشنهادی از اعتراضات سال ۱۳۸۸ حمایت کرده‌اند.

اکنون آقای خاتمی با انتقاد از این نمایندگان می‌گوید که آنها تلاش دارند جلوی خواست مردم را که در رای ۵۱ درصدی خود به حسن روحانی تجلی پیدا کرده است، بگیرند.

وی اظهار داشت: «این تفکری که امروز در پاره‌ای از دستگاه‌های کشور وجود دارد، کدام بخش جامعه را نمایندگی می‌کنند؟ آیا رواست که نمایندگان با ۷ تا ۱۰ درصد [آراء] خواسته‌های خود را به نام مردم بر جامعه و دولت تحمیل کنند و جلوی خواست مردم را که حداقل به صورت ۵۱ درصد تجلی پیدا کرده است بگیرند؟ البته این را هم باید در نظر گرفت که متجاوز از ۳۰ درصد جامعه در انتخابات [ریاست جمهوری سال ۹۲] شرکت نکرد که اگر آنها شرکت می‌کردند، یقینا کفه به نفع این ۵۱ درصد بالا می‌آمد. حتی می‌توان گفت که بخش قابل توجهی از جامعه چیزهایی فرا‌تر از آن‌چه آقای روحانی مطرح کرد، می‌خواستند و از این جهت [در انتخابات] شرکت نکردند».

به گفته او، «برخوردهایی که صورت می‌گیرد، برای فشار آوردن به آقای روحانی است تا به او بگویند ما هنوز هستیم و قدرت داریم و نمی‌گذاریم به آن شکل که شما می‌خواهید، کار انجام بگیرد».

وی ضمن حمایت از دولت حسن روحانی اظهار داشت: «شاید بتوان گفت دولت در مسائل سیاسی و فرهنگی از جمله حصر و زندانیان می‌توانست بهتر عمل کند اما این را هم باید گفت که این موضوعات دست دولت نیست. امکانات دولت محدود است و نمی‌تواند در همه جا صرف شود».

«کدام تمدن اسلامی؟»

اما بخش دیگر سخنان محمد خاتمی با انتقاد از دیدگاه‌هایی است که بر بازگشت به الگوهای تمدن اسلامی در قرون گذشته تاکید دارد.

آقای خاتمی گفت: «زمانی، شاه می‌گفت ما داریم وارد دروازه‌های تمدن بزرگ می‌شویم و منشور صادر می‌کرد که ما باید این تمدن را بسازیم. برخی گمان می‌کنند تمدن به این شکل است. امروز هم دیده می‌شود بعضی می‌گویند که ما می‌خواهیم تمدن اسلامی بسازیم. کدام تمدن اسلامی؟ آن تمدن اسلامی که پاسخگوی نیازهای انسان قرن چهارم و پنجم هجری بوده است؟ آن تمدن اسلامی که محور سیاست آن استبداد و دیکتاتوری نفس‌گیر توجیه‌شده توسط دین و فلسفه بوده است یا جامعه و مدنیتی که با دنیای امروز مناسبت دارد؟»

وی در ادامه اظهار داشت: «بنده زمانی آمدم و گفتم که جامعه مدنی ما ریشه در مدینه النبی دارد. دو سوء‌تفاهم پیش آمد؛ عده‌ای گفتند که این خاتمی اصلا جامعه مدنی را نمی‌فهمد و می‌خواهد ما را به سازوکارهای جوامع قبیلگی برگرداند. عده‌ای دیگر هم گفتند چون خاتمی گفته که می‌خواهیم مدینه النبی درست کنیم، پس این کار خوبی است. در حالی که اصلا اینجوری نبود. جامعه مدنی مورد نظر ما متعلق به دنیای امروز سازگار با نظام‌های دموکراتیک است. معتقدیم می‌توان جامعه مدنی به معنی امروزش داشت و ریشه‌های آن را در مدینه النبی پیدا کرد».

«جامعه مدنی» از شعارهای اصلی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ بود که زمینه‌ساز بحث‌های گسترده‌ای در رابطه با امکان برقراری دمکراسی در نظام جمهوری اسلامی شد.

اظهارات روز چهارشنبه آقای خاتمی همچنین اشاراتی به گروه «حکومت اسلامی» یا داعش و ریشه‌های آن نیز داشت که وی دیدگاهی را که قائل به شکل‌گیری با برنامه داعش است، رد کرد.

او در این باره گفت: « من این را قبول ندارم که دیگران کلاسی گذاشته‌اند و آمده‌اند داعش را درست کرده‌اند. اما به هر حال بخش قابل توجهی از این افراط و خشونت‌گرایی که در دنیای اسلام و غیردنیای اسلام است، ناشی از خشونت‌هایی است که قدرت‌های استعماری و نواستعماری انجام داده‌اند و راه‌ها را بسته‌اند یعنی راه دمکراتیزه شدن جوامع ما را با حمایت از رژیم‌های مستبد و خونخوار موجود یا با کودتا و جنگ‌ها و سرکوب‌ها، بسته‌اند».

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی، گروه خلافت اسلامی یا داعش را ساخته و پرداخته حکومت‌های غربی بویژه آمریکا می‌دانند که با هدف ضربه به جهان اسلام ایجاد شده است.

از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، اواخر مهرماه گفت که انگلیس داعش را با هدف مقابله با جمهوری اسلامی و «بیداری اسلامی» ساخته است.

+128
رأی دهید
-2

karaji - گتنبرگ - سوئد
بنده خدا سربه نیست میشی‌‌ها !
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 21:59
hamid71 - ابهر - زنجان - ایران
ای ول خاتمی عزیز حرف دل میلیونها ایرانی را زدید واقعا این مجلس باعث شرمساری وسرافکندگی ایران وایرانی است افرادی مثل رسایی وکوچک زاده بااینکه اندک آرایی که دارند رو هم با تقلب وپدرسوختگی کسب کرده اند اینک درجایگاه خداوند نشسته اند وملت رو به چشم بنده وبرده می انگارند ولی کور خوانده اند در انتخابات مجلس بعدی مشت محکمی بر دهانشان خواهد خورد که تا عمر دارند نتوانند قدعلم کنند حیف که تو این مملکت هیچ کسی درجای خودش نیست والا افراد اگرنگویم بی نظیر ٬ کم نظیری مانند خاتمی اینک اینگونه مظلوم واقع شده اند
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 22:32
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
درود بر خاتمی ! به کوری چشمِ فداییان آقا و مدعیانِ بی‌ بصیرت آزادی که زیرِ عنوان‌های دروغینِ سلطنت طلب و همسایه فلان دکتر ، عقل و آزادی را زیر سوال برده اند !
‌پنجشنبه 6 آذر 1393 - 00:18
parsi parsi - کرمان - ایران
از میان بد و بدتر باید بد را هر چند که قلبا دوست نداریم حمایت کنیم تا حداقل توی جامعه ای که قوانین عقب افتاده اسلامی حاکم است بشود از حداقل حقوق انسانی برخوردار شد و بشود نفس کشید تا دیگر احمدینژادی دیگر دوباره به قدرت نرسد و افرادی چون جلیلی را نبینیم به هر حال چیزی که واضح است اینه هنوزعده ای هر چند در اقلیت هنوز اعتقادات مذهبی دارند و نابودی رژیم را نابودی اسلام میدانند ولی خوشبختانه جمعیت این افراد رو به کاهش است و نسل جدید درعصر علم و تکنولوژی با وجود اینترنت ،ماهوره ....این قوانین ضد بشری و ضد مدرنیته را تحمل نمیکنند و این مشکلی بزرگ برای رژیم اسلامی خواهد بود و میشود تا حدودی به نابودی رژیم دیکتاتوری عربپرست امیدوار بود.
‌پنجشنبه 6 آذر 1393 - 01:27
paksan - آمریکا - آمریکا
خاتمی مثل یک خار تو چشم معاویه زمان هستش . درود برخاتمی که حقیقت رو میگه و از قدرت و چنگ و دندان های معاویه هراسی نداره و البته خودش هم می دونه تصمیم گیرنده مردم هستند و خاتمی به خوبی می دونه انقلاب کردن و استفاده از روشهای خشونتبار چیزی رو عوض نمیکنه بلکه بد و بدتر میکنه پس باید کوبید بر سنگ اصلاحات تا کشور و مردم با کمترین خسارت به خواسته هاش برسه. شما فقط فکر کنید اگر شاه با حمایت از اصلاحات و بدون تخریب ارتش کشور را به سمت تغییرات مهم هدایت میکرد، قطعاً خمینی و سپاهی ها و فرصت طلبهای انقلابی بوجود نمی آمدند که جنگ رو برای کشور درست کنند و حتی اگر خود شاه خمینی رو رهبر میکرد و میگفت من سرطان دارم و دارم میرم و امور رو با خود خمینی هماهنگ میکرد کشور انقدر خسارت نمی دید که از فاسدهایی مثل خامنه ای و رفسنجانی با ترور همه رقبای خودشون برنامه رهبر شدن خودشون رو بکشند و کشور را به فلاکت امروز بیاندازن.الان هم برداشتن معاویه زمان و حرج و مرج آن فقط به نفع سپاه مسلح و افرادی هستش که آخرش یک دیکتاتور دیگه رو سرکار بیارن و منتفع بشوند
‌پنجشنبه 6 آذر 1393 - 03:17
myfb1393 - شهررضا - ایران
زنده باید سید عزیز
‌پنجشنبه 6 آذر 1393 - 10:32
siavash2a - تهران - ایران
فقط حرف میزنی. دوران ریاست جمهوریت هم با20میلیون رای فقط حرف زدی
‌پنجشنبه 6 آذر 1393 - 17:15
خاطره - تهران - ایران
من فقط میدونم از نمایندگان تهران که اگه اشتباه نکنم بیش از 20 نفرشون به لطف همین رد صلاحیته ها بدون رقیب تونستند با همین رای که اقای خاتمی فرمودند با حداکثر 10 درصد ارای تهرانی ها به مجلس بروند و حالا خودشونو نماینده مردم تهران میدونند واقعا خنده داره ....
جمعه 7 آذر 1393 - 17:46
92ارشام - لندن - ایران
هشت سال ریاست قوه مجریه و مجلس هماهنگ با برنامه هایش را داشت هیچ کار موردقبولی انجام نداد.حالا میگه از بیرون گود لنگش کن!اگر جربزه و جنم احمدی نژاد را داشت حال و روز ما و خودش این جور نبود!
شنبه 8 آذر 1393 - 12:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.