«شربت ذرت» از قنادی‌ها حذف شود

عضو کمیته علمی نخستین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران ضمن انتقاد نسبت به تمایل زیاد مردم به مصرف فست فود و شیرینی‌ها با وجود هشدارهای تغذیه‌ای، گفت: تمایل مردم به مصرف این مواد درحالیست که شیرینی فروشی‌ها به جای شکر بیشتر از شربت ذرت که دارای نوعی قند است که فرد را در معرض خطر ابتلا به سندروم متابولیک و بیماری کبد چرب قرار می‌دهد، استفاده می‌کنند.

دکتر آزیتا حکمت دوست در آستانه برپایی "نخستین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران که 9 تا 12 آذر ماه امسال در پژوهشگاه نیروی تهران برپا می‌شود، در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بر اساس آخرین یافته‌های پژوهشی حدود 30 درصد جمعیت کشور به بیماری کبد چرب غیرالکلی مبتلا هستند که این آمار نگران کننده است. این در حالیست که 10 سال گذشته آمار مبتلایان به بیماری کبد چرب در کشور زیر 10 درصد بوده است و این آمار نگران کننده است.

وی افزود: تاخیر در درمان بیماری کبد چرب، نخست سبب اختلال در عملکرد کبد و بالا رفتن آنزیم‌های کبدی شده و پس از آن به تدریج سیروز و بدخیمی‌های کبدی را به همراه دارد.

حکمت دوست با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی از قبیل کم تحرکی، گرایش به مصرف غذاهای آماده، چرب و شیرین از عمده علل ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی است، اظهار کرد: به دلیل اهمیت این موضوع در نخستین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران میزگردی به این موضوع اختصاص یافته تا متخصصان تغذیه به همراه پزشکان متخصص گوارش و کبد و دیگر تخصص‌های مرتبط در زمینه بررسی عوامل شیوع، درمان و پیشگیری از این بیماری به بحث و تبادل نظر بپردازند. تغییر سبک زندگی مربوط به روند صنعتی شدن جامعه ایران نیز هست تا جایی که در حال حاضر آمار مبتلایان به بیماری کبد چرب غیرالکلی در کشور همپای کشورهای غربی است.

عضو کمیته علمی نخستین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران ادامه داد: به جز کم تحرکی که ناشی از زندگی ماشینی است، تغذیه غلط از مهم‌ترین دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی است که با اصلاح تغذیه و روی آوردن به فعالیت‌های بدنی به راحتی می‌توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری و در صورت ابتلا آن را درمان کرد.

وی خاطر نشان کرد: با وجود هشدار متخصصان تغذیه مبنی بر کاهش میزان مصرف غذاهای چرب و شیرین، متاسفانه نه تنها فست فودی‌ها بلکه شیرینی فروشی‌ها هم همچنان شلوغ است. این درحالیست که شیرینی فروشی‌ها به جای شکر بیشتر از شربت ذرت که دارای نوعی قند است که فرد را در معرض خطر ابتلا به سندروم متابولیک و بیماری کبد چرب قرار می‌دهد، استفاده می‌کنند.

حکمت دوست تصریح کرد: ابتلا به بیماری کبد چرب به غیر از موارد فوق خطر بیماری‌های قلبی - عروقی از قبیل تصلب شرایین (گرفتگی عروق قلبی) و نارسایی قلب و عروق را به همراه دارد.

گفتنی است، نخستین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران با حضور چهره‌های شاخص تغذیه از امریکا و اروپا 9 تا 12 آذر ماه امسال در پژوهشگاه نیروی تهران برگزار می‌شود. هدف از برپایی این کنگره، تبادل اطلاعات و دانش تخصصی حوزه‌های مختلف تغذیه و بررسی چالش‌های موجود این حوزه به منظور دستیابی به راهکارهای عملی است.

+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.