'انتقال تجهیزات کامپیوتری، مانع بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران'

وزیر خارجه بریتانیا انتقال تجهیزات کامپیوتری را برای ازسرگیری صدور ویزا در ایران ضروری دانست

فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا می‌گوید تلاش‌ها برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران به دلیل موافقت نکردن دولت ایران با ورود تجهیزات کامپیوتری مورد نیاز سفارت، با مانع روبرو شده است.

آقای هموند گفت با وجود این مطمئن است که روند بازگشایی سفارت بریتانیا در ایران که از زمان وزارت ویلیام هیگ شروع شده، ادامه خواهد یافت.

فیلیپ هموند امروز سه‌شنبه ۲۵ نوامبر در صحبت‌هایش درباره برنامه هسته‌ای ایران در مجلس عوام بریتانیا گفت بازگشایی سفارت این کشور در تهران برای بازسازی روابط حیاتی است.

وزیر خارجه بریتانیا به نمایندگان مجلس عوام گفت: "مشکلات فنی‌ای وجود دارد که به سادگی قابل حل نیست. ما نیاز داریم که مقدار قابل توجهی تجهیزات وارد ایران کنیم... بخش زیادی از تجهیزات عملیاتی سفارت در جریان وقایع نوامبر ۲۰۱۱ از بین رفت. اگر قرار باشد ما آنجا شروع به کار کنیم، نیاز داریم تجهیزاتمان را به شیوه‌ای امن و مورد اطمینان به آنجا منتقل کنیم."

به گفته آقای هموند هنوز دو طرف بر سر شیوه‌ انتقال این تجهیزات به داخل سفارت به توافق نرسیده‌اند.


خدمات کنسولی

وزیر امور خارجه بریتانیا انتقال این تجهیزات کامپیوتری را برای ازسرگیری صدور ویزا در ایران ضروری دانست.

او گفت: "برای حل این مسئله همچنان با مقام‌های ایران در ارتباط هستیم، هر چند که به وضوح گفته‌ایم که این مسئله ربطی به مباحث مربوط به مذاکرات هسته‌ای ندارد."

سفارت بریتانیا در تهران در پی حمله گروهی از معترضان در نوامبر سال ۲۰۱۱ (آذر ۱۳۹۰) تعطیل شد و در پی آن بریتانیا کارکنان و دیپلمات‌های خود را از تهران خارج کرد.

از زمان تعطیلی سفارت بریتانیا در تهران خدمات کنسولی و صدور ویزا هم متوقف شده و متقاضیان ایرانی باید از کشوری سوم مانند ترکیه یا امارات برای گرفتن ویزا اقدام کنند.

بعد از حمله به سفارت بریتانیا، دولت این کشور دستور اخراج دیپلمات‌های ایرانی را از بریتانیا صادر کرد و خدمات کنسولی ایران در لندن هم متوقف شد.

هر چند از تابستان امسال این خدمات در محل سفارت ایران در لندن از سر گرفته شده است.

وزیر خارجه بریتانیا امروز در مجلس این کشور گفت: "سه سال بعد از حمله به سفارت [بریتانیا] بازگشایی سریع اما مطمئن آن باید جزو اولویت‌های تمام احزاب پارلمان باشد."

بعد از انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری در ایران و تغییراتی که در سیاست خارجی جمهوری اسلامی روی داد، در مهرماه سال ۱۳۹۲، سخنگوی وزارت خارجه ایران از تصمیم دو کشور به تعیین "کاردارهای غیرمقیم" خبر داد و این تصمیم بعد از مدتی به اجرا در آمد.

اواخر خرداد ماه امسال ویلیام هیگ، وزیر خارجه سابق بریتانیا با تاکید بر مساعد بودن شرایط برای باز شدن سفارت بریتانیا در ایران گفت که روند این بازگشایی "تدریجی و گام‌به‌گام" خواهد بود.

در آن زمان آجی شارما، کاردار غیرمقیم بریتانیا در تهران در توییتر خود ابراز امیدواری کرد که خدمات ارائه ویزا "طی چند ماه آینده" در سفارت بریتانیا در تهران راه‌اندازی شود.

+60
رأی دهید
-8

biparva-jan - تهران - ایران
تجهیزات جاسوسی که نیست؟
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 01:06
golagha - منچستر - انگلستان
خیلی هم کار خوبی کردن دستشون درد نکنه چرا باید اینها فکر کنند از همه بالا ترند هر کاری دوست دارن میتونند بکنند ایران واسشون استفاده داره و گر نه نزدیکش نمیرفتند
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 03:04
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
در این مورد خوب کاری می کنند، گور بابای جمهوری اسلامی ولی دلیلی نداره چون شما انگلیس هستی ما لنگ هامون رو واست هوا کنیم! کدوم ویزا کدوم کشک؟ شما کاسه گدایی تون جلو ملت درازه و پول میگیرید از ملت بیچاره و بعد به یک دلیل هچل هفت چرت و پرت رفیوز می کنید درخواست رو، ای کاش به جای آمریکا جمهوری اسلامی با روسیه و انگلیس قطع رابطه می کرد، حداقل آمریکایی ها به کثیفی و صدرویی این دو کشور نیستند!
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 03:38
xavii - لندن - بریتانیا
تو ایران کامبیوتر وجود نداره اینا بخرن، عجب، از لندن باید کامبیوتر ببرن ، ایران کار درستی کرده نذاشته، حالا سفارت باز بشه جه تعصیرى داره به جز ویزا صادر کنن ،
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 08:38
agha_ehsan - تهران - ایران
دم ایران گرم . شما انگلیسی ها بجز نامه نگاری با کامپیوتر مگه می خواین چکار کنین که حتما باید کامپیوتر از کشور خودتون بیارین ؟!!
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 10:03
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
biparva-jan - تهران - ایران. زبانمونونو گاز بگیریم! انگلیس و جاسوسی؟؟
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 10:23
motalleb - یوتبوری - سوئد
با توجه به تاریخ گذشته و حال روابط ایران و انگلیس همیشه به نفع انگلیس بوده به دلیل سوء استفاده های فردی یک سری وطن فروش و تا زمانیکه ایران غنی از معا دن و منابع مورد نیاز ابر قدرت ها و تهی از افکار میهن سالاری است این شیوه ادامه خواهد داشت.
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 19:34
biparva-jan - تهران - ایران
اره واقعا vahid! این چه حرفی بود من گفتم!؟ خدایا توبه
‌پنجشنبه 6 آذر 1393 - 12:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.