حمایت نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه از «دلواپسان هسته‌ای»

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران می‌گوید که باید به «دلواپسان» مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ «حق داد» و مخالفتِ از «بیخ و بن» با انجام این مذاکرات اشکالی ندارد.

وی در عین حال گفت که در صورت پذیرش به گفته او «حقوق ایران» توسط طرف غربی، ممکن است مجلس ایران پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح‌ هسته‌ای را تصویب کند.

علی سعیدی روز دوشنبه سوم آذر در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایرنا تصریح کرد: «کسانی که دلواپسی دارند باید به آنها هم حق دهیم، دلواپسی برای این است که نکند جایی امتیازی به دشمن دهیم که نباید داده می‌شد و یا به عقبه دشمن توجه نکنیم».

وی افزود: «عقبه دشمن با مشکلات جدی مواجه است، ۱۷ هزار میلیارد بدهکاری آمریکا... یا امتیازی که چین و روسیه حاضرند در این معادلات به ما دهند موضوع کمی نیست و باید به این معادلات توجه کنیم».

عنوان «دلواپس‌ها» در رسانه‌های ایران برای منتقدان مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ به کار می‌رود.

از ابتدای شروع مذاکرات هسته‌ای ایران در دولت آقای روحانی، اصولگرایان بویژه شاخه تندروی آن جبهه پایداری، انتقادات شدیدی از عملکرد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مطرح کرده‌اند، از جمله ۲۳ تیرماه شرکت‌کنندگان در همایش «خط قرمز» با ادبیات شدیدی به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران حمله کردند.

پیش از آن نیز سیزدهم اردیبهشت ماه همایش مشابهی با عنوان «دلواپسیم» با حضور تعدادی از نمایندگان عضو جبهه پایداری در مجلس برگزار شد.

آقای سعیدی در ادامه تصریح کرد: «دلواپسی به این معنا نیست که می‌خواهند بگویند اتفاق بدی می‌افتد بلکه آن‌ها خواستار مراقبت بیشتر هستند».

وی اضافه کرد: «نباید این موارد را نقطه منفی تلقی کرد، جامعه ما جامعه بازی است، اینکه عده‌ای از بیخ و بن مخالف مذاکره هستند، در آن بحثی نیست و اشکالی هم ندارد».

آقای سعیدی همچنین گفت که نباید دلواپسان را تخطئه کرد بلکه باید حرف آن‌ها را شنید و نگرانی آن‌ها را درک کرد.

از زمان شروع مذاکرات هسته‌ای ایران در دولت حسن روحانی برخی از شخصیت‌های سیاسی تندروی مخالف دولت با اصل برگزاری این مذاکرات مخالفت کرده‌اند.

سعید قاسمی، از فرماندهان جنگ ایران و عراق، روز ۲۳ تیر  امسال در همایشی با عنوان «خط قرمز» خطاب به تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفته بود که «تمام حیثیت و عزت ما با هر خنده‌ای که پشت این میز‌ها نشان می‌دهید، می‌‌رود».

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران در ادامه سخنان خود گفت: «خواسته ما معقول و منطقی است و نظارت آژانس را هم کاملا پذیرفته‌ایم. اگر آن‌ها حقوق ما را بپذیرند، ممکن است مجلس هم پروتکل را بپذیرد و تصویب کند».

بر پایه پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح‌ هسته‌ای که در دولت محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، امضاء شد اما به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسید، بازرسان آژانس مجاز خواهند شد هر زمانی که لازم می‌دانند از تاسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کنند.

آقای سعیدی در این مصاحبه همچنین گفت که تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اصول راهبردی تعیین شده از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را رعایت کرده است.

وی «پذیرش حق غنی سازی» و «رفع تمامی تحریم‌ها» را دو خواسته جمهوری اسلامی خواند.

آیت‌الله خامنه‌ای روز ۱۶ تیر «ظرفیت غنی‌سازی»، «تحقیق و توسعه» و «تاسیسات فردو» را سه مسئله مهم در چانه‌زنی هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ عنوان کرده بود.

+8
رأی دهید
-78

فراوانی - قطر - قطر
این دلواپسان اگر فقط یک درصد بجای دلواپس بودن مذاکرات اتمی دلواپس مملکت وملت بودن کشور ما به این روز نمی افتاد
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 12:34
مهدخت - برن - سوئیس
اینها دلواپس جیبهای خودشان هستند اگر با امریکا به توافق برسند دیگه ارتباط ها مستقیم است و چطوری اینها میتونند یه شبه میلیاردر میشوند ؟ اینها اب رو گل الود میکنند تا خودشان به یک نوایی برسند دلشان یه حال این ملت نسوخته .
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 13:57
abdolmalek - رامسر - ایران
بفرموده قرآن سرنوشت هر قوم و ملتی در دست خودشان هست.آری هموطنان!! اگر اراده ملت به تغییر شد مسلما روزی خواهد آمد ک یک روضه خوان که زمانی واسه 2 ریال از روی منبر پایین نمی آمد امروز تصمیم برای یک ملت نگیرد.
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 15:04
paksan - آمریکا - آمریکا
آخه این تشکل ها ساخته و پرداخته خودشون هستش. فک کردید داستان دولت در سایه دروغ هستش؟ به نظر من بهترین حرکت اینه که روحانی استعفاء بده تا وضعیت دنیا با حکومت فاسد معاویه زمان خامنه ای مشخص بشه
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 17:42
Fadaye iran - ارنهم - هلند
ای کسانی‌ که به اسم سپاهی ایرانی‌ به این وطن فروشانه بی‌ وطن خدمت می‌کنید ،واقعا اگر مسلمان واقعی‌ هستید ،یا که اصلا دین و مذهب ندارید ،و یا اگر ایرانی اصیل هستید ،شما را به هرچی‌ که میپرسید قسم میدم آیا تا بحال حتا برای چند دقیقه به این فکر نکردید که چرا باید جانتان را برای کسانی‌ که نه‌ خدا و نه‌ وطن و نه وجدان و نه‌ ناموس و نه آدمیت دارند ،بدهید، آیا ندیدید که تمام کسانی‌ را که ۱۰۰% برای آنها کار میکردن و ا دم میکشتن را چگونه با نامردی خود و حتا خنودهیشن را خداحافظ کردن .آخه اگر اینها مغزهای شما را شسته باشن ،لاقل کمی‌ وجدان باید داشته باشید ،آخه خدا وکیلی خجالت نمیکشید که از یک چنین موجوده زشت و کریهی محافظت میکنید ،واقعا که
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 00:10
raha1984 - هامبورگ - المان
فیافه رو تو رو خدا !!! مثل انتر !! سرزمینی با این تاریخ و عظمت زیر دست کیا افتاده !!
‌چهارشنبه 5 آذر 1393 - 09:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.