مرگ یک جوان ۲۵ ساله در تهران به دلیل تزریق آنتی بیوتیک

تجویز اشتباه آنتی بیوتیک قوی سفتریاکسون در حالی جان پسر جوان را گرفت که بیماری او تنها سرماخوردگی جزیی بود.

طهورا شهبازی: خطای پزشک تنها دریافت زیر میزی نیست. گاهی از زیر میز فراتر رفته و تعیین مرگ و زندگی بیمار تبدیل می شود. گاهی اوقات با تجویز غلط دارو برای بیمار می توانند نسخه مرگ او را امضا و مهر کنند. چنانکه دو سه روز پیش جوانی 25ساله سرنوشتش با این خطای پزشکی گره خورد و با مصرف دارویی غلط از ادامه حیات بازماند.

ساعت 12:15 شب بود که تبش بالا گرفت. صورت سرخ پسر، پدر را نگران کرد تا شبانه راهی درمانگاه شود. راه فلکه چهارم خزانه را در پیش بگیرد و پسر را به درمانگاهی برساند. دکتر دارو تجویز می کند. پدر با خوشحالی دارو به دست به سمت مطب برمی گردد. او در ذهنش به بهبود فرزندش فکر می کرد اما داروها مرگ را برای جوانش رقم زده بودند.

جوان 25ساله بر اثر اشتباه دکتر که داروی سفتریاکسون را برای درمان سرماخوردگی او تجویز کرده بود فوت کرد.

پدر بیمار فوت شده در مورد مرگ فرزندش به خبرآنلاین می گوید: «برای سرماخوردگی پسرم نصف شب به درمانگاه رفتیم. دکتر داروی سفتریاکسون به همراه چند ویتامین دیگر را در نسخه نوشت تا تهیه کنیم. من هم به دکتر اعتماد کردم و چون هیچوقت در کار پزشکی دخالتی نمی کنم، دارو ها را تهیه کردم. بعد از تزریق این دارو در سرم، پسرم فریاد کشید که سرم دارد می ترکد. دکتر به همراه تزریقاتچی سرم را قطع کردند.»

او از کمبود امکانات این درمانگاه و عدم وجود دستگاه های احیا می گوید: «بعد از اینکه سرم را قطع کردند کپسول اکسیژن را آوردند که اکسیژن آن تا دو دقیقه بیشتر دوام نیاورد. پسرم همینطور در حال کبود شدن بود. دکتر دوباره آمپولی به او تزریق کرد و از ما خواست آرامش خود را حفظ کنیم.»

در هیاهوی رفت و آمدها رنگ پسر کبودتر می شد. کپسول دیگری برای احیا آماده می شود که آن هم ناقص است. آچار کم دارد. اورژانس 115 چاره راه پدر می شود: «به اورژانس زنگ زدیم وقتی دیدیم اورژانس هم نیامد با ماشین خودم به همراه دکتر پسرم را به بیمارستان رساندیم. او را به بخش آی سی یو منتقل کردند.»

24ساعت، زمان دوام پسر پس از تزریق اشتباه سفتریاکسون می شود. پزشکان بیمارستان نیز اشتباه در تجویز را تایید می کنند.

سفتریاکسون چیست و چرا ممنوع است؟

سفتریاکسون در درمان‌عفونتهای ناشی از باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت‌استخوان و مفاصل، پنومونی و پنومونی باکتریایی، عفونت‌های پوستی و بافت‌های نرم، اوتیت مدیا و عفونت‌های مجاری ادرار مصرف می‌شود. اینها را دکتر مجتبی سرکندی داروشناس  به خبرآنلاین می گوید.

او معتقد است که این دارو به هیچ عنوان نباید برای درمان سرماخوردگی تجویز شود.

سرکندی به بخشنامه ای اشاره می کند که تجویز این دارو را منع کرده است: «این بخشنامه بعد از ثبت ۷۱ مورد مرگ مشکوک به مصرف سفتریاکسون طی سالهای ۱۳۷۷ تا شهریور ۱۳۹۰ در مرکز ADR ایران و همچنین بیشترین تعداد عوارض (۲۳۸۸ مورد از ۲۸۲۵۱ مورد بیمار) دچار عارضه به ثبت رسیده در مرکز ADR ایران و نیز بیشترین تعداد موارد مرگ مرتبط با مصرف دارو را در بانک اطلاعاتی عوارض به ثبت رسیده به خود اختصاص می دهد، صادر شده است.

در این بخشنامه آمده است؛ رعایت موارد زیر توسط تمامی شاغلین در بخش پزشکی در تمامی مراکز دولتی و خصوصی الزامی است. بدیهی است عدم رعایت موارد زیر پیگرد قانونی خواهد داشت وبر اساس قانون برخورد خواهد شد :

۱. تجویز و مصرف سفتریاکسون در مواردی مانند سرماخوردگی و سایر مواردی که از جمله موارد مصرف تأیید شده این فراورده نیست، جداً خودداری شود .

۲. از تزریق سریع وریدی سفتریاکسون جداً خودداری شده ، انفوزیون وریدی در محلول مناسب حداقل ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول انجامد.

۳. پیش از تجویز یا تزریق سفتریاکسون حتماً در مورد سابقه حساسیت داروئی بیمار نسبت به سفتریاکسون یا سایر سفالوسپورین ها ( مانند سفالکسین، سفیکسیم، سفتازیدیم، سفازولین و...) یا پنی سیلین ها از بیمار سؤال شود. مصرف سفتریاکسون در بیماران با سابقه حساسیت به سفتریاکسون یا سایر سفالوسپورین ها ممنوع است. همچنین با توجه به حساسیت متقاطع پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها نیز تجویز این فراورده فقط در مواقع بسیار ضروری و با احتیاط فراوان صورت پذیرد .

۴. تزریق سفتریاکسون باید صرفاً توسط افراد مجرب، در مراکز مجهز به سیستم احیاء انجام گیرد و از تزریق توسط افراد غیر حرفه ای یا در مکانهای غیر از مراکز درمانی مجهز به امکانات احیاء جدا خودداری شود .

۵. مصرف همزمان سفتریاکسون با محلولها یا فراورده های حاوی کلسیم در نوزادان حتی به صورت انفوزیون از رگهای متفاوت ممنوع است.

۶. حتی الامکان از مصرف محلولها یا فراورده های حاوی کلسیم تا ۴۸ ساعت پس از آخرین دوز سفتریاکسون در تمام گروههای سنی اجتناب شود.

۷. مصرف سفتریاکسون در نوزادان مبتلا به هایپر بیلی روبینما ، بویژه نوزادان نارس ممنوع می باشد . مطالعات نشان داده است که سفتریاکسون قادر به جابجایی بیلی روبین از محل اتصال به آلبومین سرم می باشد ولذا امکان ایجاد آنسفالوپاتی ناشی افزایش بیلی روبین در این بیماران مطرح است.

۸. استفاده از رقیق کننده های حاوی کلسیم مانند محلول رینگر به منظور آماده سازی سفتریاکسون جهت تزریق ممنوع است.

۹. مسوولین فنی داروخانه ها باید از تحویل بدون نسخه این فراورده (همانند سایر داروهای تحت نسخه ) جدا خودداری کنند، بدیهی است تحویل بدون نسخه دارو توسط داروخانه پیگرد قانونی خواهد داشت وبر اساس قانون برخورد خواهد شد.

+133
رأی دهید
-3

hossein+87= - ایران - ایران
خدا لعنت کنه پزشک های بیسواد و بی مسئولیت بیشعور رو که برای هر بیماری کوچیکی یه گونی دارو ، خصوصا آنتی بیوتیک تجویز میکنن. یعنی تف به مغز این پزشک نفهم که واسه همچین بیماری سفتریاکسون تجویز میکنه!
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 10:19
azadeh11 - آمستردام - هلند
. خدا هیچکس را به بیمارستان ایران دچار نکنند. بعضی‌ از دکترهای بیسواد که زیاد هم هستند.. برای هر چی‌ امپول میزنند....دارو که مثل نقل و نبات پخش میکنند....اگر مریضی که سر ما خورده نره بیمارستان ، بخدا زودتر خوب می‌شه...بدن انسال خودش دارو میسازد..
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 13:02
فارسان - مرکزی - ایران
این ها همان پزشکانی هستند که از سهمیه استفاده کردند و دکتر شدند با این تحصیل کردگان جمهوری اس...حالا حالا ها با ید تلفات داد چه در پزشکی و چه در دیگر رشته ها ی مر تبط و صنایع و....
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 14:44
nejaat2006 - لیدز - انگلستان
چرا منفی آخه؟؟؟؟ مثبت بدین تا همه از این جریان باخبر بشن
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 15:13
paksan - آمریکا - آمریکا
این نتیجه وارد شدن سپاه به درمانگاه سازی هستش و بسیاری از مردم بخاطر ارزان بودن خدمات اینها می رن اینجاها ولی خبر ندارن این دکترها همه سرباز هستند و اصلاً تجربه ای ندارن و این مراکز شده بیزینس سپاه با جان مردم. چرا نام درمانگاه را ننوشتند و موجود نیست در گزارش ؟ همین روشن میکنه ماجرا چی هستش!؟
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 17:55
Mahshahr - ونکوور - کانادا
رسفین. داروی بیمارستانیه که اونم خیلی با احتیاط بعد از جراحی تجویز میشه، تو کتاب حداقل ۸۳ مورد عوارض جانبی دارو اسم برده شده که نیاز به مداخله پزشکی دارن، شوک انفیلاکسی هم که سرآمد همشونه حتی قبل و بعد غذا خوردن هم تزریقش. منع شده، چه جراتی می خواد که یه پزشک خارج از محیط به بیمارستان مجهز رسفین تجویز کنه و تو داروخونه شهر هم پیدا بشه
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 18:57
*Fanoos* - ایران - ایران
کیفیت دانشگاهها پایین بیاد همین میشه ،،وقتی ملاک فقط پول و مدرک بشه دیگه چکار میشه کرد ،، مهندس بیسواد ،، دکتر بیسواد
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 23:51
کوروش مهری - یزد - ایران
ترو جون مادرتون به فرزندان شهدا پول بدید امکانات بدید ولی سهمیه ندید پست ندید!!
جمعه 7 آذر 1393 - 17:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.