بازداشت یک ایرانی در اندونزی به اتهام قاچاق انسان

پلیس اندونزی به درخواست استرالیا یک ایرانی متهم به قاچاق انسان که در کشته شدن 200 پناهجو متهم است را در جاکارتا پایتخت این کشور بازداشت کرد.

به گزارش ایرنا، دستگیری این ایرانی در اندونزی پس از اقدامات جدید دولت استرالیا علیه قاچاقچیان انسان به منظور کاهش تعداد پناهجویانی که برای ورود به استرالیا به سمت اندونزی می روند، انجام شده است.

روزنامه 'جاکارتا گلوب' روز دوشنبه اعلام کرد پلیس اندونزی این ایرانی را به اتهام قاچاق انسان که در مرگ 200 نفر در حادثه سواحل جاوای شرقی در سال 2011 دست داشته است، بازداشت کرد.

پلیس اندونزی روز گذشته اعلام کرد که 'محمدنقی کریمی آذر' 54 ساله 29 اکتبر سال جاری (هفت آبان) به درخواست استرالیا در آپارتمانی در جاکارتا دستگیر شد.

وی متهم به قاچاق حدود 250 مهاجر ایرانی، افغان و پاکستانی از طریق آب های اندونزی به استرالیا است که قایق این پناهجویان در آب های اندونزی غرق شد و تنها 47 تن از سرنشینان آن نجات یافتند.

'بودی سانتوسو' رییس بخش مبارزه با قاچاق انسان پلیس اندونزی، گفت که جاکارتا منتظر تصمیم گیری برای تعیین زمان استرداد این ایرانی به استرالیا است.

این ایرانی قرار است بر اساس توافق استرداد مجرمین بین اندونزی و استرالیا به مقامات استرالیایی تحویل شود. این فرد 26 روز است در زندان پلیس اندونزی به سر می برد.

حادثه غرق شدن این قایق مهاجران در سال 2011 بازتاب زیادی در جهان داشت و یکی از حوادثی بود که در آن بیشترین شمار پناهجویان جان خود را از دست دادند.

پلیس اندونزی در تلاش است دو نفر دیگر به نام های 'ابو انور' و 'ماتیم' را که متهم به دست داشتن در این حادثه هستند، بازداشت کند.

تا پیش از اعمال سیاست های سختگیرانه استرالیا در قبال پناهجویان، اندونزی از جمله کشورهایی بود که بسیاری از پناهجویان طعمه قاچاقچیان انسان می شدند.

شمار قابل توجهی از این پناهجویان در آب های اندونزی و در مسیر استرالیا بر اثر غرق شدن قایق ها جان خود را از دست دادند.

دولت استرالیا با مشاهده شمار روز افزون پناهجویانی که از طریق آب های اندونزی عازم این کشور می شوند از سال گذشته اعلام کرد همه پناهجویانی که از اندونزی به مرزهای این کشور نزدیک می شوند را به اردوگاه هایی در کشور پاپوآگینه نو می فرستد.

استرالیا مدعی است با اتخاذ چنین سیاست های از سال گذشته تاکنون شمار پناهجویان به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

مقامات استرالیا در ادامه سیاست های سختگیرانه خود به تازگی اعلام کردند که از اواسط سال آینده میلادی پناهجویانی که از طریق آژانس پناهندگان سازمان ملل در اندونزی قصد سفر به استرالیا را داشته باشند نخواهد پذیرفت.

سفارت استرالیا در ایران نیز روز گذشته اعلام کرد دولت کانبرا از 27 آبان اقدامات جدیدی علیه قاچاق انسان اتخاذ کرده است.

قاچاقچیان انسان ، اندونزی را به عنوان محلی راحت برای اخذ اسکان مجدد در استرالیا تبلیغ می کنند که این امر بار سنگینی بر دوش اندونزی قرار داده است.

+39
رأی دهید
-1

mountainman - استکهلم - سوئد
همه جا خوب و بد داره. یادم نمیره تو همین سایت ایرانیان یوکی با هر خلاف یک افغانی تو ایران همه شروع به توهین و ناسزا گفتن میکردن.
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 01:32
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
استرالیا هم شد کشور؟! پر از جک و جونوره! برای انسان جای مناسبی نیست.. حالا خودش رو چو.. کرده واسه ایرانی ها!!!
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 02:23
farzad H - کپنهاگ - دانمارک
mountainman. دوست عزیز اونا یه عده آدم احمق و عقده‌ای هستن که اینجور فکر می‌کنن که خوشبختانه تو این سایت خیلی‌ انگشت شمار هستن و به چشم نمیان
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 21:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.