«نیمی از بازار روغن موتور ایران در انحصار محصولات تقلبی است»

رییس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک، روغن ترمز و فیلتر می‌گوید بخش اعظم روغن ترمز و روغنی موتوری که در بازار ایران عرضه می‌شود، «از روغن سوخته خودروها» درست شده است.

عباس سماواتی، رییس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک، روغن ترمز و فیلتر روز دوشنبه سوم آذر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: «خیلی از واحد‌ها نمی‌دانند روغن خریداری شده تقلبی است و از سویی سازمان‌های نظارتی نمی‌توانند تمام واحدهای صنفی را بررسی کنند لذا همواره مردم با روغن‌های تقلبی روبه رو می‌شوند».

وی در خصوص این که «چرا فروشندگان غیرقانونی معرفی نشده و یا با آنها برخورد نمی‌شود»، گفت: «بارها فهرست متخلفان به سازمان های حمایت و استاندارد اعلام شده است. در این خصوص یا کاری از سوی مسئولان این بخش انجام نشده یا جریمه‌ها به حدی ناچیز بوده که سیاست بازدارندگی نداشته است».

آقای سماواتی افزود: «از همین رو اعلام اسامی آنها (فروشندگان محصولات تقلبی) تنها باعث هدر رفتن وقت ما و ایجاد کدورت است».

رییس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک، روغن ترمز و فیلتر گفت: «روغن باید در مبدا (محل تولید) مورد بررسی قرار گیرد نه آنکه مسئولان بخواهند واحد صنفی را بررسی و جریمه کنند».

عباس سماواتی همچنین گفت: «تاکنون ۱۰ نشان به نام را به سازمان‌های نظارتی معرفی کردیم که از روغن سوخته استفاده می‌کنند، اما هیچ پیگیری صورت نگرفته است».

گزارش ایرنا حاکی است که تولیدکنندگان با خرید روغن سوخته و تغییر شکل ظاهری آن به صورت غیراستاندارد و با بسته بندی‌های شکیل و علامت استاندارد، محصولات خود را با قیمت‌های بالا می‌فروشند و واحدهای صنفی هم امکان شناسایی آن را ندارند.

بر اساس گزارش یاد شده، این روغن‌ها گیربکس، دیفرانسیل و ترمز خودرو را درگیر می‌کند و به مرور زمان خودرو با آسیب جدی روبه رو می‌شود.

عباس سماواتی گفته است: «روغن‌های غیراستاندارد در کرج، اشتهارد و گرمسار تولید می‌شود و سازمان‌های نظارتی می‌گویند مراکز تولید در زمره حوزه استحفاظی ما نیست».

+24
رأی دهید
-0

delmorde - یوتوبوری - سوئد
آشفتگی بازار ایران را هیچ کجای دنیا نمی بینی. یا مسئولان رژیم بی عرزه هستند و ناکارامد یا خود نیز در این بازار ذینفع اند. مرگ بر این رژیم با هرج و مرج اقتصادی ان.
‌سه شنبه 4 آذر 1393 - 18:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.