اوباما: در صورت توافقی تحقیق پذیر با ایران، کنگره را متقاعد می کنم

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با اذعان به وجود  فاصله چشمگیر در مواضع گروه ۵+۱ با ایران در مذاکرات هسته ای گفته است:«مطمئن هستم که اگر توافقی قابل راستی آزمایی و تحقیق پذیر به دست آید و  تضمین کند ایران ظرفیت گریز (و دستیابی به سلاح هسته ای) ندارد، نه تنها کنگره، بلکه مردم آمریکا را نیز می توانم قانع کنم که کاری که (دولت آمریکا) انجام شده صحیح بوده است».

 باراک اوباما در مصاحبه ای که روز جمعه ۲۱ نوامبر انجام شده و در  روز یکشنبه ۲۳ نوامبر از شبکه «ای بی سی نیوز» پخش شده، این اظهارات را مطرح کرده است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که تنها یک روز به ضرب العجل هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی برای رسیدن به توافق جامع هسته ای باقی مانده است.

باراک اوباما در این مصاحبه  آمریکا گفته است: هنوز «خیلی زود است که بگوییم آیا طرفین تا روز دوشنبه به توافق خواهند رسید یا نه».

وی در ادامه گفت که «خبر خوب این است که توافق موقت هسته ای بطور قطع توسعه برنامه هسته ای ایران را متوقف کرد... پس این توافق موفق بود. اما اکنون سوال این است که آیا ما می توانیم به توافقی دائمی تر دست یابیم؟».

ایران و شش قدرت جهانی سوم آذرماه پارسال به یک توافق موقت شش ماهه دست یافتند که در خردادماه سال جاری برای چهارماه دیگر تمدید شد. اکنون طرفین در وین بر سر توافق جامع هسته ای مذاکره می کنند و قرار است تا دوشنبه سوم آذرماه به نتیجه ای برسند.

برخی مقامات ارشد درگیر در مذاکرات گروه پنج بعلاوه یک شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان که با ایران بر سر برنامه هسته ای مذاکره می کنند، می گویند که هنوز فاصله مواضع آنها با ایران زیاد است و گزارشهایی نیز درباره تمدید دوباره توافق موقت هسته ای مطرح شده است.

این گزارش که در سایت اینترنتی شبکه خبری «ای بی سی» منتشر شده است، می نویسد که در حالی که افرادی که به دیده تردید در برنامه هسته ای ایران می نگرند، اذعان می کنند که با مذاکرات دولت آمریکا با ایران موافق هستند، بسیاری از آنها از دادن اجازه به ایران برای داشتن هرگونه ظرفیت هسته ای مخالف هستند، حتی برنامه هایی که برای اهداف صلح آمیز است.

با این حال باراک اوباما می گوید که هدف دولت آمریکا این است که اطمینان حاصل کند که ایران به سوی بمب هسته ای نخواهد رفت و توان تهدید آمریکا و متحدین آن مانند اسرائیل را نخواهد داشت.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که «آنچه که یک توافق می تواند انجام دهد این است که بخش بزرگی از موانع را از میز مذاکرات بردارد و شاید آغازگر یک پروسه طولانی مدت نیز باشد که نه تنها روابط تهران و واشنگتن، بلکه روابط ایران و منطقه یا جهان را نیز تغییر دهد».

قبلا مقامات ایران گفته بودند که خواهان برچیده شدن کل تحریمها علیه ایران هستند، اما اوباما می گوید که موضع تحریمها «قابل مذاکره نیست».

رئیس جمهوری آمریکا گفت که «من فکر می کنم که ایران دوست دارد تحریمها بصورت آنی لغو شوند، در حالی که هنوز راه هایی هست که ممکن است به مقصد ختم نشود و لذا ما این کار را نمی توانیم انجام دهیم».

وی  تصریح کرده است که روند لغو تحریمها مرحله به مرحله خواهد بود.

+15
رأی دهید
-12

invincible - مینستا - آمریکا
از بس دولت کثیف آخوندی به دنیا مخصوصا آمریکا باج میده تمامی دنیا دوستش دارن و تا لحظهٔ آخر ازش پول در میارن وگرنه چه رژیمی تونسته ایبهم در دنیا کثافت کاری کنه حتا هیتلر هم به کثیفیه اینها نبود، همونطوری که میدونید تمامی دلالانه دولت آخوندی مثل تریتا پارسی‌، و دیگران در آمریکا آزادانه فعالیت می‌کنن. اونها پول مردم ایران رو که بیلینی هست به دولت‌ها میدن و روز آخر هم فرار می‌کنن مثل شاه، سادات، مارکوس، و دیکتاتورهای دیگه، خاک بر سر دولت دزد آخوندها
دوشنبه 3 آذر 1393 - 07:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.