نخستین اتوبوس 'فضله‌سوز' بریتانیا به راه افتاد

اتوبوس فضله سوز کار حمل مسافر بین باث و بریستول را آغاز کرده است

نخستین اتوبوس "فضله‌سوز" بریتانیا به راه افتاده است.

سوخت این اتوبوس، که با چهل صندلی در سرویس حمل مسافر بین شهرهای بریستول و باث در غرب بریتانیا به کار گرفته شده، منحصرا از گاز بیومتان تامین می‌شود که با پردازش پسمانده غذایی و فضولات انسان به دست می‌آید.

از این اتوبوس با عنوان یک وسیله نقلیه دوستدار محیط زیست یاد شده است که می‌تواند مسافتی تا سیصد کیلومتر را با یک باک پر از گاز بیومتان بپیماید. این مقدار گاز حاصل فضولات تولیدی پنج نفر در طول یک سال است.

شرکت اتوبوسرانی شهر تفریحی باث این اتوبوس را برای حمل مسافر بین مرکز شهر و فرودگاه شهر بریستول به کار گرفته است.

گاز بیومتان مورد نیاز در تاسیسات پردازش فاضلاب شهر بریستول تهیه می‌شد که به شرکت آب و فاضلاب جنکو تعلق دارد که برای این وسیله نقلیه نام "بیوبوس" را انتخاب کرده است.

محمد صدیق، مدیر شرکت جنکو گفته است که خودروهای گاز سوز نقشی مهم در بهبود کیفیت هوا در شهرهای بریتانیا ایفا می‌کنند اما بیوبوس این امتیاز را هم دارد که نیروی محرکه آن را خود مردم ساکن محل تامین می‌کنند و شاید بعضی از مسافران هم به تولید سوخت آن کمک کرده باشند.

سرویس بیوبوس هر ماه حدود ده هزار مسافر را جابجا خواهد کرد.

یکی از مقامات محلی گفته است که این اتوبوس "در زمانی مناسب" به راه افتاده زیرا در نظر است سال آینده بریستول عنوان "پایتخت سبز اروپا" را دریافت کند.

شرکت پردازش فضولات بریستول هر سال حدود ٧٥ میلیون متر فضولات و ٥٥ هزار تن پسمانده غذایی را پردازش می‌کند و در حال حاضر، هر سال ١٧ میلیون متر مکعب گاز بیومتان تولید می‌کند که برای تامین سوخت مورد نیاز ٨٥٠٠ خانه کافی است.

+28
رأی دهید
-1

فراوانی - قطر - قطر
آقا من این را نفهمیدم مگه میشه توی توالت روی کاسه توالت نشست و روزنامه خوند یا کتاب خوند ویا بافتنی بافت همش دو دقیقه نمیشه این مسخره بازی ها چیه آخه اینا در میارن روی اتوبوس ببینید چی کشیدن
جمعه 30 آبان 1393 - 11:06
hassan5 - تهران - ایران
باید چند تا توالت در اتوبوس بسازند و مسافرین بجای بلیط به توالت رفته و تخلیه کنند!
جمعه 30 آبان 1393 - 11:30
saeidbaman - بانکوک - تایلند
از این خبر ها باز بزارید .۲-۳ روز بود یبوست مزمن داشتم گلاب بروتون شکمم کار کرد .
جمعه 30 آبان 1393 - 11:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.