گیاهی که دو محصول تولید می‌کند - ریشه سیب زمینی و ساقه گوجه فرنگی

یک شرکت باغبانی انگلیسی در شهر «ایپسویچ» به نام «تامپسون و مورگان» با استفاده از تکنولوژی بالای پیوند توانسته گیاه جالبی را تولید کند. نام این گیاه برگرفته از اسم لاتین گوجه فرنگی (tomato) و سیب زمینی (potato)، تومتیتو(tomtato) نامیده شده است. اگرچه تاکنون گیاهان مشابهی به این شکل تولید شده اند. اما این اولین بار است که گیاهی به صورت تجاری و با چنین کیفیت و دوامی تولید شده است. این گیاه به گفته سازندگانش صد در صد طبیعی است و هیچ اصلاح ژنتیکی روی آن انجام نشده است.

به گفته مسئولان شرکت « تامپسون و مورگان» گیاهان پیوندی هیچ گاه محصولات با کیفیت و قابل دفاعی نداشتند. اما این چندساله فراز و نشیب های فراوانی داشته است و در حال حاضر تومتیتو محصول تلاش 10 ساله این شرکت است و حالا این گیاه می تواند به طور همزمان دو محصول با کیفیت تولید کند.

«پائول هنسورد» مدیر این شرکت باغبانی می گوید: «15 سال پیش زمانی که در ایالات متحده بودم یک نفر به شوخی زیر گوجه فرنگی هایی که کاشته بود سیب زمینی کاشت. اما بعد از این اتفاق متوجه شد که این دو می توانند باهم پیوند شوند چون هر دو از یک خانواده هستند. اما پیوند این دو گیاه چندان هم کار ساده ای نیست. چون باید بین ساقه های نازک گوجه فرنگی و ساقه های زمخت سیب زمینی دو ساقه یکسان پیدا کرد. در نهایت ما توانستیم این کار را با کمک متخصصان پیوند انجام دهیم.»گیاه تومتیتو در ماه سپتامبر رونمایی شد و در حال حاضر یکی از محبوبترین گیاهان خانگی در انگلستان است. این گیاه در حال حاضر با قیمت 24 دلار (76 هزار تومان) در اندازه های 90 سانتی متری به فروش می رسد.

احتمالا شرکت سازنده تومتیتو باوجود استقبال مردم و رسانه ها سراغ ابداع دیگری در پیوند زدن گیاهان و میوه های متفاوت برود.

+80
رأی دهید
-3

araz 32 - تبیلیسی - گرجستان
گمراهان غربی هر وقت تونستند نهرهای شیر و عسل تولید کنند بیان پز بدن . با این کارهفقط در کار خلقت دخالت کرده و مستوجب عذاب میشوند !
‌پنجشنبه 29 آبان 1393 - 21:33
dinbidin - تورنتو - کانادا
اینکه چیزی نیست الاغ رو با گاو پیوند زدن شد آخوند.
جمعه 30 آبان 1393 - 00:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.