هدیه زیبایی به کودکان سرطانی - عکس

آرایشگری ایتالیایی-شیلیایی می‌گوید دردی که هنگام ریزش موهای پسرش در زمان شیمی‌درمانی سرطانش احساس کرده، باعث شده تا جنبشی را برای اهدای کلاه‌گیس‌های طبیعی به کودکان سرطانی آغاز کند.

 براساس گزارش رویترز، مارچلو آواته از سال 2009 تاکنون شاهد آن بوده که 300 بیمار سرطانی جوان با به‌سر گذاشتن کلاه‌گیس‌هایی که از موهای طبیعی ساخته شده‌اند،‌ در کشوری که به‌سر گذاشتن کلاه‌گیس بخشی گران‌قیمت از سبک زندگی مجلل به شمار می‌رود، اعتماد به‌نفس و حس زیبایی ازدست رفته‌شان را بازیافته‌اند.

آواته هرگز فکرش را هم نمی‌کرد فرزندش الهام بخش جنبشی باشد که در آن به کودکان مبتلا به سرطانی که موهای خود را در اثر شیمی‌درمانی از دست داده‌اند، برای احیای اعتماد‌به‌نفس و زیبایی، کلاه‌گیس‌هایی از موی طبیعی اهدا می‌شود. آواته در سال 2004 با دیدن ریزش موهای پسر چهار ساله‌اش که برای درمان سرطان تحت درمان قرار گرفته‌بود، به فکر آغاز این کار افتاد.

او تحت تاثیر نگاه غمگین دختربچه‌هایی قرار گرفت که شیمی‌درمانی موها و زیبایی آنها را از بین می برد و شاهد غم و اندوهی بود که روند درمان آنها را تحت تاثیر قرار می‌داد. به گفته وی اندوه ناشی از ریزش موها، به ویژه در میان دختربچه‌ها در طول درمان به‌خوبی آشکار است و اعتماد‌به‌نفس آنها را ویران کرده و آنها را در آستانه افسردگی قرار می‌دهد.

وی می‌گوید دیدن لبخند دختربچه‌هایی که موهای طبیعی را به سر گذاشته و شانه می‌زنند، برای ادامه راهی که آن را آغاز کرده،‌کفایت می‌کند.

رودریگو گاریدو عکاس رویترز که شاهد اهدای کلاه‌گیس‌های طبیعی به چندین کودک و نوجوان مبتلا به سرطان بوده می‌گوید چهره این بیماران با دریافت موهای طبیعی به شکلی جادویی تغییر می‌کرد، لبخند به صورت آنها بازگذشته و زیبایی طبیعی‌‌شان احیا می‌شد، آنها پس از دریافت موهای طبیعی با قدم‌های محکم‌تری راه می‌رفتند و سر خود را بالا نگه می‌داشتند.

ایزیدورا سرانو، نوجوان 14 ساله‌ای پس از دریافت یکی از این کلاه‌گیس‌های طبیعی به گاریدو گفت دوباره می‌توانم وزش نسیم خنک را از میان موهایم احساس کنم، این حس بسیار خوبی است.

آواته از سال 2009 تاکنون بیش از 300 کلاه‌گیس را به بیماران مبتلا به سرطان اهدا کرده‌است. برای ساخت این کلاه‌گیس‌ها به موی طبیعی به طول حداقل 35 سانتیمتر نیاز است که آسیب‌دیده نباشد و تحت تاثیر فرایند‌های شیمیایی مانند رنگ مو نباشد. برای ساخت هر کلاه‌گیس حداقل به سه داوطلب نیاز است. خریداری یک کلاه‌گیس با موی طبیعی در کشور شیلی 670 دلار هزینه دارد و معمولا بیماران سرطانی توانایی مالی خریداری چنین کالایی را ندارند.

به گفته آواته دختربچه‌های 13 ساله بیشتر از پسربچه‌ها از دیدن ریزش موی خود رنج می‌برند، آنها خود را رانده شده می‌پندارند و با دیدن نگاه خیره دیگران به خود، از جامعه دوری می‌کنند. از نظر آواته، این لحظه همان لحظه‌ای است که یک کلاه‌گیس می‌تواند زندگی یک کودک را متحول سازد.

+139
رأی دهید
-0

dandelion7 - تهران - ایران
:-) امیدوارم هیچ بیماری احساس تنهایی نکنه و تو شرایط دشوارش مورد حمایت قرار بگیره
جمعه 30 آبان 1393 - 00:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.