وزارت بهداشت: سالی ۸۵ هزار نفر در ایران سرطان می‌گیرند

بنابر آمارهای وزارت بهداشت و درمان، در ایران ۱۲ مرکز تحقیقات سرطان وجود دارد

گزارش های رسمی نشان می دهد که سالانه ۸۵ هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا می شوند و حدود ۳۰ هزار نفر نیز هر سال بر اثر ابتلا به سرطان می میرند.

رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران گفته است که نیمی از موارد جدید ابتلا به سرطان اگر به موقع تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، سالانه بیش از ۱۰۰ هزار بیمار سرطانی نیازمند شیمی درمانی هستند که هزینه آنها حدود ۹۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان فقط ده درصد هزینه از بیماران گرفته می شود و بقیه توسط وزارت بهداشت و سازمان های بیمه کننده پرداخت می شود.

پیش از این رضا ملک زاده، معاون پژوهشی وزارت بهداشت میزان شیوع سرطان در ایران را از متوسط دنیا پائین تر اعلام کرده و گفته بود که از هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۳۴ نفر در ایران به سرطان مبتلا می شوند در حالی که این رقم در دنیا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۸۸ نفر است.


پنج سرطان شایع در ایران

    ریه
    پستان
    روده بزرگ
    معده
    پروستاتبه گفته آقای ملک زاده، "دخانیات و از آن مهم تر مصرف تریاک عامل سرطان است که مصرف این ماده مخدر حتی به مقدار کم چندین برابر سیگار می تواند سرطان زایی کند."

او گفت که مصرف غذاهای خیلی شور، عدم مصرف سبزیجات و میوه، عدم مصرف آجیل، تنبلی و ورزش نکردن، چاقی و پرخوری و برخی عفونت های ویروسی و میکروبی از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان در ایران هستند.

در پی مرگ مرتضی پاشایی، خواننده جوان پاپ بر اثر ابتلا به سرطان این بحث در ایران مطرح شد که این بیماری گسترش زیادی پیدا کرده است و حتی برخی از آن به عنوان "شیوع چشمگیر" و "سونامی" سرطان یاد کردند.

اما اسماعیل اکبری، رئیس انجمن سرطان گفته است که "بروز و شیوع با یکدیگر متفاوت است، بروز سرطان در ایران نسبت به کشورهای غربی گاهی به یک پنجم و یا یک ششم می رسد یعنی آن ها حدود پنج یا شش برابر ما سرطان دارند."

به گفته آقای اکبری "وضعیت ما چیزی حدود ۴۰- ۵۰ سال قبل آن هاست، اما آن ها توانسته اند با تجربه ۵۰ ساله خود کاری کنند که روند رو به رشد سرطان را کند کنند و حتی میزان آن را رو به کاهش ببرند، اما ما این کار را نکردیم و یا نمی کنیم."

رئیس انجمن سرطان در عین حال تاکید می کند که "درست است که کل سرطان های ما از کشورهای غربی و حتی کشورهای منطقه کمتر است، اما به هر حال روند رو به رشد ما از آن ها تندتر است."

آقای اکبری می گوید که مرگ ناشی از سرطان در ایران حدود ۳۰ هزار مورد در سال است "که این رقم، رقم بدی نیست، اما روند رو به رشدمان بالاست."

آمارهای رسمی نشان می دهد که در ایران در حال حاضر ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به سرطان هستند.

+33
رأی دهید
-2

ﺁﺳﻨﺎﺕ - ﺩاﻧﻤﺎﺭﻙ - ﺩاﻧﻤﺎﺭﻙ
اﺭﻩ اﺭﻭاﺡ ﺑﺎﺑﺎﺗﻮﻥ ﺷﻤﺎ اﺯ ﻫﻤﻪ ﺟﺎ ﻛﻤﺘﺮ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﺩاﺭﻳﻴﺪ
‌پنجشنبه 29 آبان 1393 - 10:43
nasl sokhta - لندن - انگلیس
آمار در ایران دروغ است آماری وجود ندارد یا مقدار آن را بنا به مصلحت تغییر میدهند
جمعه 30 آبان 1393 - 01:22
*پسر شجاع* - تهران - ایران
آمار درسته ..من آمار رو در نقشه سرطان جهانی که توسط یک ارگان بین المللی تهیه شده دیدیم..اتفاقا دانمارک بالاترین میزان سرطان رو داره که برای من عجیب بود..
شنبه 1 آذر 1393 - 20:27
*پسر شجاع* - تهران - ایران
آمار درسته ..من آمار رو در نقشه سرطان جهانی که توسط یک ارگان بین المللی تهیه شده دیدیم..اتفاقا دانمارک بالاترین میزان سرطان رو داره که برای من عجیب بود..
شنبه 1 آذر 1393 - 20:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.