راهنمای گام به گام پناهجویی (طنز) - فصل اول - مرز

شراگیم زند

عبور غیر قانونی از مرز اصلا شبیه آن چیزی که فکرش را میکنید نیست. میدانم که در ذهن خیلی از شما  مرز یک خط سفید باریک است که روی زمین کشیده اند و یک سرباز هم با تفنگی بر دوش کنار آن  قدم میزند. همچنین میدانم که در ذهن خیلی از شما عبور غیر قانونی از مرز یعنی اینکه بروید نزدیک مرز و یک جای مناسبی پنهان شوید و همین که نگهبان با گامهای سنگین خود قدم زنان مسیری را که آمده بود برگشت و پشتش را به شما کرد  دوان دوان و یا شاید هم سینه خیز به سمت خط مرزی حرکت کنید و از مرز رد بشوید و پایتان به آن سوی خط که برسد دیگر حتی میتوانید سرباز را صدا بزنید و برایش شکلک در بیاورید و کاری از دست او ساخته نخواهد بود.
توصیه من به شما این است که زیاد فیلم نبینید!

من شراگیم زند هستم و قصد دارم در این سلسله درس گفتارها شما را با پدیده ای به نام خروج غیر قانونی از کشور آشنا نمایم.
برای خارج شدن از کشور طبیعتا  اول باید مرز مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. در ایران چیزی که به وفور یافت میشود "مرز" است و شما انتخابهای متنوعی دارید. در میان همه ی این مرزها  رد شدن از مرزهای شرقی طبعا آسان تر است. در شرق ایران به چند کیلومتری مرز که برسید خود مرزبانی اگر شما را با کوله و تشکیلات ببیند به ظن اینکه حتما از آن ور آمده ید میگیردتان و با لندکروز میبردتان لب مرز و با اردنگی می اندازدتان توی خاک کشور همسایه و به همین سادگی شما از مرز رد میشوید. اگر زندگی کردن در افغانستان و یا پاکستان را به چند صباحی زندانی کشیدن در خاک وطن ترجیح میدهید که بسم الله. راه باز است و جاده دراز و شما نیازی به این درس گفتارها نخواهید داشت. اما از من می شنوید مثل یک مرد حبس تان را بکشید و بیایید بیرون و با پناهنده شدن به  افغانستان یا پاکستان خودتان را مضحکه ی دوست و آشنا نکنید.

رفتن از طریق مرز شمالی به ترکمنستان هم کار عاقلانه ای نیست. ترکمن ها یک "قربان قلی محمد اف" دارند که نسخه ی کت و شلواری و البته بی اعصاب تر ولی فقیه خودمان است. پناه بردن به ترکمنستان یکجورهایی از چاله به چاه افتادن است و به هیچ وجه توصیه نمی شود.

روش دیگر، خارج شدن از طریق مرزهای آبی خلیج همیشگی فارس...فاااارس...فااااااارس خواهد بود...جونُم...جونُم...جوووونُم...اون عقبیها حال میکنن؟؟ حالا که حال میکنند میتوانند سوار لنج بشوند و به یکی از شیخ نشین های بی درد حاشیه خلیج فارس بروند. اما فراموش نکنید که ما در درجه اول آریایی هستیم و بعد یک انسان که غریزه ی  گریز از خطر را دارد. یک آریایی با غیرت هیچوقت راضی نمی شود که به اعراب حاشیه خلیج فارس پناه بیاورد و به قول شاعر: "...عرب را به جایی رسیده ست کار که آریایی باغیرت پاشه بره اونجا پناهنده بشه؟ تفو بر تو ای چرخ گردون تفو!"

توصیه من به عنوان یک وبلاگ نویس فراری و معلوم الحال به همه ی برادران و خواهران عزیزی که به هر دلیل قصد خروج غیر قانونی از خاک ایران اسلامی را دارند این است که مرزهای غربی را انتخاب کنند. البته عراق فعلا اوضاعش قاراشمیش است و اگر شانس شماست که پایتان را بگذارید آن ور مرز، میبینید که کردستان عراق هم به دست داعش افتاده و حالا باید دو برابر پولی که داده اید به قاچاقبر این وری، که ببرتتان آن ور را بدهید به قاچاقبر اون وری که برتان گرداند این ور!
اما کمی بالاتر از عراق کشوری وجود دارد به نام ترکیه.  مرز ترکیه  جاده ترانزیت روشنفکری ایران محسوب میشود و همه روزه دهها مغز از این مسیر  به اقصا نقاط جهان صادر میشود. خدمتی که قاچاقبران شهرهای مرزی ایران در این سی و چند سال به جریان روشنفکری ایران کرده اند بر کسی پوشیده نیست و پر بیراه نخواهد بود اگر بگوییم که چراغ  روشنفکری ایران را همین عزیزان قاچاقچی به همراه اسبها و قاطرهایشان تا به امروز روشن نگاه داشته اند. بنده در این سلسله مباحث قصد دارم تا با بیان تجربیات خودم از امر خطیر مهاجرت به صورت "استپ بای استپ" مراحل خروج از مرز و سکونت در کشور ترکیه را به شما آموزش بدهم و شما را با زوایایی اکثرا مغفول مانده از پدیده ی خروج غیر قانونی از مرز و سکونت و زندگی در خاک ترکیه  آشنا نمایم.

در درسگفتار بعدی خواهیم خواند:
قاچاقبر خود را چگونه پیدا کنیم؟
ویژگیهای یک قاچاقبر خوب کدام است؟
چگونه به او اعتماد کنیم؟
چگونه چانه بزنیم؟
چقدر پول بدهیم؟ آخرش چند؟
چه تجهیزاتی برای عبور از مرز به همراه داشته باشیم؟

+48
رأی دهید
-13

jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان
من برای هیچکدام از این پناهندهای دروغگو هیچ ارزشی قایل نیستم. یک عده وطن فروش که فقط بفکر خودشون هستند. ایران را خوار و ذلیل میکنند که اقامت 2زاری بگیرندو بعدش گرفتن پاسپورت ایرانی و سفر به ایران که بابا و مامان جونشونو ببینند. شرم بر شما !
‌سه شنبه 27 آبان 1393 - 13:28
koros_nl - امستردام - هلند
عزیزم تورم با قاطر بردن ؟
‌سه شنبه 27 آبان 1393 - 13:16
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
شراگیم چجور اسمیست؟! یهودى!؟ راه جدید مسخره کردن ایرانیها توسط یک جوود!؟ شراگیم جان ما هم این مسیر را رفته ایم کوچولو جون! براى تو تازگى و جذابیت داره عزیز، راهش ارومیه سلماس و کوزه رش و و و و اونور ترکیه وان و بعدش استانبول و از اونجا از هر راهى به اروپا یا امریکاى شمالى، تازه مسیر تایلند و افریقاى جنوبى هم هست که اگر خواستى یادت بدم.
‌سه شنبه 27 آبان 1393 - 13:59
biparva-jan - تهران - ایران
کاربران این سایت اکثرا این درس ها رو پاس کرده اند عمو جان.
‌سه شنبه 27 آبان 1393 - 15:40
rezanl - امستردام - هلند
jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان. وطن فروش کیلو چنده، ایران خودش خوار و ذلیل هست، انگار اینجا کسی‌ دعوتنامه می‌فرسته که بیائی‌ بگی‌ اومدم مهمونی‌. هرکی‌ واسه اومدنش به خارج یه دلیل داره که واسش مهمه
‌سه شنبه 27 آبان 1393 - 16:17
Anarchist - دبلين - ايرلند
من خودم یه پناهنده ام ولی؛ای از هرچی‌ پناهنده ایرانی‌ افغانی عراقی بدم میاد..! فقط خودمو دوست دارم و خودم . می‌خوام سر به تان هیچکسی نباشه.. !ا
‌سه شنبه 27 آبان 1393 - 15:23
oghab - هلسینکی - فنلاند
فقط همین مونده که تو گوساله تفرشی بیایی وبااون قیافه بوزینه حهودت زرزر گنی.
‌سه شنبه 27 آبان 1393 - 19:59
آتیشپاره - گنت - بلژیک
ترو خدا یکی این دوستان کامنت گذاررو ازبرق بکشه .بالای این مقاله نوشته طنز.تصویر جالبی بود از اینکه کشور ما رو چه همسایه های گل و بلبلی احاطه کردند .قربونش برم هر طرف که بخوای بری گرفتار یه باتلاق بدتر از ایران میشی.
‌سه شنبه 27 آبان 1393 - 21:15
alborzi - کرج - ایران
طنزه بابا طنزه ...خیلی جدی گرفتید قضیه رو !!! البته شاید بخاطر این باشه که برای اکثر کاربران جزء جدی ترین و یا شاید ترسناکترین کار زندگیشون بوده ...من که شخصا جراتشو نداشتم و موندم و مثل ... پشیمونم !
‌سه شنبه 27 آبان 1393 - 22:28
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
به امید روزی که هر ایرانی فرق بین طنز و واقعیت رو بفهمه!
‌چهارشنبه 28 آبان 1393 - 00:12
amooojoghdeshakhdar - ونیز - ایتالیا
jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان:::. از اوناشی که به پشتت میگی‌ دنبالم نیا بوو میدی ! یعنی‌ چی‌ ایران رو خوار و ذلیل می‌کنن ؟ میشه با رسم نمودار توضیح بدی پناهنده‌ها چطور ایران رو ذلیل جلوه میدان ؟ و دوم اینکه خودتون چه نوع اقامتی در انگلیس داری که ذلیل کننده نیست برای ایران ؟ ?و سوم اینکه در چه جایگاهی و از پشت کدوم تریبون برای هیچ پناهندیی ارزش قائل نمیشی‌ ؟?
‌چهارشنبه 28 آبان 1393 - 13:23
keyanrad - منچستر - انگلستان
جلال ۱۵۰ بیرمنگهام انگلستان خود ....چه اقاماتی گرفتی تو هم پناهنده هستی، هرچند شاید....بهت اقامت دادند
‌چهارشنبه 28 آبان 1393 - 20:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.