هفت میلیون نفر در ایران دیابت دارند'

وزیر بهداشت ایران روز گذشته در یکی از برنامه های روز جهانی دیابت حاضر شد

دکتر اسدالله رجب رییس انجمن دیابت ایران اعلام کرده که شمار مبتلایان به دیابت در ایران نسبت به ۲۵ سال گذشته، سه برابر شده است و درحال حاضر بیش از هفت میلیون نفر دیابتی در کشور وجود دارد.

خبرگزاری دولتی ایران از قول آقای رجب نوشته که تعداد مبتلایان به دیابت در گروه سنی بالای ۲۰ سال حدود ۱۱ تا ۱۳ درصد است و در شهرهای بزرگ مانند تهران این آمار ۱۴درصد و در یزد و بوشهر ۱۶ درصد است.

رئیس انجمن دیابت می گوید که در شهرهای کوچکتر که هنوز به شیوه سنتی زندگی می کنند، تعداد مبتلایان به دیابت کمتر است به گونه ای که به عنوان نمونه شهرهای طارم و علیا در استان زنجان کمترین میزان ابتلا به دیابت را دارند.

به گفته آقای رجب، سرعت افزایش زندگی شهرنشینی و به تبع آن کاهش فعالیت های جسمی، شیوه نامناسب تغذیه و افزایش استرس سبب افزایش تعداد مبتلایان به دیابت در ایران و جهان شده است.

امسال به مناسبت روز جهانی دیابت برنامه های مختلفی در ایران بر پا شد و حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز در یکی از این برنامه ها حاضر شد.

آقای قاضی زاده هاشمی در پیامی به مناسبت روز جهانی دیابت گفت که "امروزه زندگی پر استرس، کم تحرکی و مصرف غذاهای پر کالری با ارزش غذایی اندک، سبب چاقی مفرط می‌شود که خود از دلایل اصلی ابتلا به دیابت است."

وزیر بهداشت با اشاره به جمعیت ۱۲ میلیونی دانش آموزان ایران از وزارتخانه های آموزش و پرورش و ورزش و جوانان و شهرداری ها خواست با همکاری سازمان های مردم نهاد ضمن گسترش فضاهای ورزشی، در جامعه تحرک ایجاد کنند.

به گفته وزیر بهداشت ایران بدون وجود یک "عزمی ملی و بدون اقدامات پیشگیرانه، هر نظام سلامتی هنگام مواجهه با این‌گونه مخاطرات، دچار بحران خواهد شد و در چنین شرایطی تخصیص منابع برای کنترل بیماری‌ها کاری عبث خواهد بود."


بیماری خاموش

    دیابت دو نوع است. دیابت نوع یک در اثر کمبود یا نبود انسولین بوجود می‏ آید. افراد مبتلا به دیابت نوع یک باید از انسولین استفاده کنند.
    دیابت نوع دو در اثر اختلال کار انسولین در افراد بزرگسال رخ می دهد و این نوع دیابت از طریق ورزش و رژیم غذایی مناسب قابل کنترل است.
    برای پیشگیری از دیابت نوع دو که ۹۰ درصد بیماران دیابتی جهان، مبتلا به این نوع دیابت هستند، باید از عواملی مانند بی تحرکی جسمی، مصرف موادغذایی نامناسب مانند فست فودها و کار و زندگی در محیط های استرس زا اجتناب کرد.

+11
رأی دهید
-1

arkadash - نیکوزیا - قبرس
یزدیها قطاب و باقلوا و پشمک میخورند....بوشهریها هم خرما و حلوا و رنگینک...آخرش میشه دیابت
یکشنبه 25 آبان 1393 - 12:38
مهم - بروكسل - بلزيك
به جهنم که دیابت دارن ۷۸ میلیون جمعیت زیادی هم هستن مثل ...زائیدن مردم ابله بدون هیچ فکر و برنامه فقط جمعیت ایران زیاد کردن لعنتیها
یکشنبه 25 آبان 1393 - 12:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.