مولانا عبدالحمید: از توهین به اعتقادات مذهبی در تلویزیون خودداری شود

مولانا عبدالحمید (وسط) در دیدار با حسن روحانی

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نامه‌ای به محمد سرفراز، رئیس جدید صداوسیمای جمهوری اسلامی خواستار پخش اذان اهل سنت از رادیو و تلویزیون در مناطق سنی‌نشین کشور و خودداری از توهین به «اعتقادات مذهبی و فرهنگ اقوام ایرانی» در برنامه‌های این نهاد شد.

مولانا عبدالحمید همچنین نوشت که گردانندگان صدا و سیمای جمهوری اسلامی باید از گرایش‌های مذهبی، جناحی، حزبی و غیره دوری کرده و بی‌طرفی خود را به همه به اثبات برساند.

به گزارش وب‌سایت خبری «سنی آن‌لاین»، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه خود با اشاره به تنوع قومی و مذهبی در ایران خواستار آن شد که از زبان، لباس، فرهنگ و معتقدات دینی و مذهبی اقوام در برنامه‌های صداوسیما با «حرمت خاص» یاد شود.

وی اضافه کرد: «تلاش شود در فیلم‌ها و سریال‌ها و سایر برنامه‌های صداوسیما به لباس و فرهنگ اقوام ایرانی و معتقدات مذهبی‏شان توهینی صورت نگیرد.»

در سال‌های گذشته، علمای اهل سنت ایران، از جمله مولانا عبدالحمید، بارها به «توهین» به باورهای اهل سنتدر صداوسیمای جمهوری اسلامی اعتراض کرده‌اند.

درآخرین مورد، مولانا گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر، روز ۱۶ آبان به «تحریف اعتقادات اهل سنت» و پخش تصاویری از صداوسیما که به ادعای این رسانه عزاداری اهل سنت برای امام سوم شیعیان را نشان می‌داد اعتراض کرد.

به گفته مولانا گرگیج، «ما این حق را داریم که مطابق باورهای مذهبی خود عمل کنیم. آیا در مذهب اهل سنت روز عزایی وجود دارد؟»

بر اساس گزارش‌ها، در پی این سخنرانی، صداوسیما حملات شدیدی را متوجه این روحانی اهل سنت کرده است.

پخش فیلم مختارنامه در سال ۸۹ نیز اعتراض گسترده روحانیون اهل سنت در ایران را سبب شد.

حاج حسن امینی، یکی از علمای اهل سنت کرد در ایران، درباره این سریال به رادیوفردا گفت: «متاسفانه این کارها تازگی ندارد. در فیلم امام علی هم این مسئله بود... اگر اینها راست می‌گویند، پس چرا به ما اجازه نمی‌دهند تا از همین رادیو و تلویزیون ایران از خودمان دفاع کنیم؟»

حمیدرضا پشنگ، دبیر مجمع نمایندگان سنی مجلس ایران، نیز روز ۲۴ فروردین سال جاری خواستار آن شده بود که توهین به مقدسات و علمای اهل سنت جز خطوط قرمز نظام قرار گیرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه تازه خود به رئیس سازمان صداوسیما تصریح کرد: «همچنین شایسته است اذان اهل‌ سنت در اوقات شرعی در مناطق سنی‌نشین پخش شود و در راستای معرفی مناسب فرهنگ و آداب و رسوم آنها برنامه‌هایی در رادیو و تلویزیون به زبان مادری اقوام تولید شود.»

درخواست پخش اذان اهل سنت از صداوسیما در مناطق سنی‌نشین پیش از این بارها توسط روحانیون اهل سنت و رسانه‌های نزدیک به آنان مطرح شده است.

مولانا عبدالحمید در ادامه نامه خود نوشت: «در شرایطی این مسئولیت به جناب‌عالی واگذار می‌شود که در سراسر جهان شبکه‌های ماهواره‌ای زیادی راه‏اندازی شده و واضح است این شبکه‌ها تأثیر زیادی خصوصا در میان ایرانیان داشته و بسیار از آنها را جذب کرده‌اند.»

محمد سرفراز روز ۱۷ آبان با حکم رسمی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، به ریاست سازمان صداوسیما رسید.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه خود تصریح کرد: «با توجه به این که رسانه ملی مربوط به همه ایرانیان است، جذب اعتماد مردم ایران تا صداوسیما را از خود بدانند و به آن اعتماد کنند، بسیار ضروری است.»

مولانا عبدالحمید تاکید کرد کهگردانندگان صدا و سیمای جمهوری اسلامی باید از گرایش‌های مذهبی، جناحی، حزبی و... دوری جسته و بی‌طرفی خود را نسبت به همه به اثبات برسانند.

به گفته روحانیون اهل سنت، بر اساس آمار وزارت کشور و اظهارات منابع رسمی، اهل سنت «حدود ۲۰ درصد» کل جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.

+59
رأی دهید
-5

greentree - تهران - ایران
کاسبی با دین تا کی‌ ؟..شما اگه ملا دلسوزی هستی‌ جوانان را تشویق به تحصیل در علم روز کن بگذار استان سیستان هم به بقیه استان‌ها راه جدید را نشان بدهد ، اینقدر برای کاسبی اسلام اسلام نکنید
جمعه 23 آبان 1393 - 13:45
greentree - تهران - ایران
آقای مولانا کاسبی مذهبی‌ تا کی‌ ؟....این مذهب تمامی‌ مرد‌ها را خشن و عقب مانده کرده ،این جوانان سیستان یا هر استانی دیگر از ایران هر چه قدر در زمینه علمی‌ پیشرفت کنند قدرت آن‌ استان در چانه زنی‌ افزایش پیدا خواهد کرد در ضمن باعث شادی تمامی‌ ایرانی‌‌ها خواهند شد ،
جمعه 23 آبان 1393 - 13:49
فراوانی - قطر - قطر
جنگ جاهلین شروع شد
جمعه 23 آبان 1393 - 13:57
Imod.barbekan - منامه - بحرین
درود بر مولانا عبدالحمید که هیچ وقت زیر بار حرف زور نرفته تاریخ بلوچستان از وجود چنین شخصیتهایی برجسته و والایی به خودش افتخار خواهد کرد
جمعه 23 آبان 1393 - 14:11
تیتو تیتو - تهران - ایران
تمام ملاها من جمله ایشان دروغگو و منفعت طلبند و باید از قدرت گرفتن و میدان دادن به انها خودداری کرد چرا که تا کنون دین زمینی سبب اتحاد و قانون نشده و همواره عامل ایجاد تفرقه و تبعیض و منفعت طلبی جناحی و جنگ ها و رانت و فریب مردم با اوهام و امور ثابت نشده بوده است .
جمعه 23 آبان 1393 - 17:14
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
مولانا ی عزیز و حامی و قوت قلب جامعه اهل سنت ایران ,مصالحه با روافض یج وقت کار ساز نخواهد بود شما ملاحظه کنید 35 سال هست که این اخوندای بو کندو شعار برادری و اخوت سر میدن اما به بیش از 2 ملیون اهل سنت تهران اجازه ساخت یک مسجد رو نمیدن که در اون مسجد اذان بکیم و نماز اقامه کنیم حالا شما انتظار دارید اذان مسلمانان در توزیون بخش بشه؟؟؟ با اینها فقط یک راه وجود داره مبارزه از راه صلح امیز و در صورت نیاز اکر اصلاح نشدند با خشونت مانند خودشان با انها مبارزه میکنیم
جمعه 23 آبان 1393 - 18:00
titan - ایران - ایران
greentree - تهران - ایران. استان سیستان!؟!؟!؟؟! عجب!!!!!. یکی از فریادها و نارضایتی های موجود در ان استان حذف تدریجی قومیت بلوچه
جمعه 23 آبان 1393 - 18:44
zabol - گلستان - ایران
سلطنت طلب - ابوظبی، شما هم مثل کسانی که به آنها ایراد می گیری بر طبل جنگ می کوبی! مسجد که شیعه و سنی ندارد بروید در مساجد موجود نماز بخوانید اگر بخواهیم تهمت خشونت بزنیم وهابیون که وابسته به اهل سنت هستند رتبه اول را اخذ می کنند عملیات های انتحاری در مساجد و حسینیه ها و بین عزاداران اگر خشونت نیست پس چیست؟ بین خودتان به دنبال روافض بگردید . و اندکی به قرآن رجوع کنید تا به حق سخن بگویید نه قبیله و طایفه و مذهب
جمعه 23 آبان 1393 - 22:26
عقاب سرخ - پاسارگاد - ایران
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی- واقعا تو تهرون مسجد سنی‌ها نیست؟!فکر کنم تو شیراز هم نباشه،!،یا من دقت نکرده یا متوجه نشدم،باید بپرسم،،اما اگر نباشه در نوع خود جالبه؟؟؟!!!!!!!!!!
شنبه 24 آبان 1393 - 02:43
مترلینگ - منچستر - انگلستان
میخواهید یکبار اذان شیعه ویکبار اذان سنی بگن؟ وکلا برنامه های تلویزیون یکبار سنی یه بار شیعه پخش بشه بابا مسئله های مهمتری هم هست همش دنبال مسجدو دین ودینبازی نباشید هزارتا چیز مهمتر تو زاهدان و سیستان وبلوچستانه مدرسه درمانگاه و .... حالا یه مسجدی هم باشه مگه تو خونه نمیشه نماز خوند؟
شنبه 24 آبان 1393 - 03:17
Imod.barbekan - منامه - بحرین
Titan-ایران - بذار بعضی ها ساندیس خورها هر چــی دلشون خواست بگن . مـن بلوچــــم نه ایرانی . بلـــوچ ملیت من و زبانم شهدین بلوچـــی است. سرزمین اجدادیـم بلــــوچ گلزمیـن وبلوچستــان وطـن من اسـت. بلوچستــان مادرمن، هویت ملی و تاریخ مـن است. همین است شناسنامه ملـی من. هیچ کس و هیچ قدرتی نمی تواند این را تغییر دهـد و یا حذف کنـد.
شنبه 24 آبان 1393 - 03:44
mr_rara - دبی - امارات
تو شیراز مسجد اهل سنت هست ولی بدون مناره جون مجوز ساخت مناره ندادن ادرسش هم نزدیک پل دروازه اصفهان
شنبه 24 آبان 1393 - 06:55
rahjoo - بابل - ایران
Imod.barbekan - تو که انقد بلوچچ بلوجچ میکنی چرا نشستی تو طویله اعراب!!!! بیا ایران از هویت و سرزمینت دفاع کن! مایاها و اینکاها که حل شدن در اقوام و از بین رفتن کسی سعی در حذفشون نداشت و نداره و ما ایرانیان هم خصلتا با همه میسازیم مگر اینکه تو از تخم و ترکه اعراب مهاجم باشی که فقط بفکر حذف و کمربند انتهاری هستی یا شایدم اونقدر کم سواد که نفهمیدی وارد قرن بیست ویکی شدی که مفهوم نژاد و انسانیت و خدا تغییر کرده
شنبه 24 آبان 1393 - 13:15
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
عقاب سرخ - پاسارگاد - ایران دوست من شما اکر به ظلمی که به جامعه اهل سنت ایران میکنند مطلع بشی قطعا سخنان من رو درک خواهی کرد اهل سنت از بدیهی ترین حقوق خودش در این کشور محروم هست تو شیراز یه مسجد ک ساخت و ساز و زمینش همه با خیرین اهل سنت بنا شده رو اجازه نمیدن براش یه مناره درست کنند تا اذان بکیم تو تهران بیش از دو ملیون اهل سنت اجازه ساخت یک اتاق نمیدن مسجد که سهل و این بیجارکی و درماندکی اونها رو میرسونه جون جشم دیدن ملتی یکبارجه و نماز خوان رو ندارن و دوستانی که میکن تو مساجد شیعه و بشت سر اونها نماز بخونیم اولا که اونها مسلمان نیستند درثانی وضوی انها ناقص و نماز اونها بازیجه و عقایدشون متزلزل هست
شنبه 24 آبان 1393 - 14:17
marineboy - لس انجلس - امریکا
بلاهت مذهبی سنی و شیعه ندارد. هردو از یک طرف بام افتاده اند و همه اش دعوا بر سر یک عده آدم است و نه خداپرستی. آن کسی که هم که میگوید بلوچ است نه ایرانی، بهتر است بداند اصل و اصالت بلوچ از منطقه کردستان است که به این منطقه مهاجرت کرده اند و در طول سده ها با مردم مهاجر از آسیای جنوبی (پاکستان و هند) مخلوط شده اند. ضمنا این نژادپرستی و قوم و قوم کشی در دنیا ورافتاده است چون مشخص شده انسان امروزی از افریقا میاید.
شنبه 24 آبان 1393 - 17:51
Imod.barbekan - منامه - بحرین
کنون وقت بستن بارو بندیل فرا رسیده ای کولی خالی از شرف. دگر فرصت چانه زنی بسر رسیده ای کولی خالی از شرف. باید بار و بندیل بست و برفت. وقت چانه زنی بهر هویت بس است. اینجا بلوچستان فقط مال بلوچ است. دگر نگو ز نسل رستمی و کیان و این میان وآن میان. قدمت تو گویای جمعیت توست. یا جمعیت تو گویای قدمت توست. فرصت من بمیرم سی و اندی سال داشتی اما به خیانت و جنایت باختی. دگر وقت سفر است گر ماندی جایت قبری بی کفن است. بلوچستان سرزمین بلوچ است و بس . نه سرزمین بخشش هویت به کولی و مولی و هر خار و خس. گر بدنبال هویتی، درویش درگه قبر رضا شاه شو. گر بدنبال کوبیدن میخی در بلوچستان، نظری بر تاریخش کن. بلوچستان سرزمین بلوچ است تا ابد . زین پس بلوچ خموش نخواهد نشست. ودر این شورانقلابی تاریخی دگرخواهد نوشت. به بیرون خواهد انداخت هر خار و خس. به امید خداوند دادرس. ‫
شنبه 24 آبان 1393 - 18:07
زنده بادايران من - لرستان - ایران
یک مشت سنی وهابی عمرپرست سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی - و Imod.barbekan - منامه - بحرین - برای ما هی بلوچ بلوچ میکنند.شما ایرانی نیستید بلکه یک مشت انسانهای وحشی آدم کش که مطمئنا اصالتتان یا ازانگلیس است یا ازاسرائیل خون آشام. اگر اسرائیل بابمب کودک می کشد شما با کارد سر می برید. درهیچ کجای قرآن واسلام نیست که سربی گناهان رابرید این بدعت اززمان امویان ملعون پلیدپایه گذاری شداززمان معاویه لعنت الله علیهم اجمعین که برای تصاحب حکومت سراصحاب پیامبر رادستور داد بریدند شروع شد. شما چه انسانهایی هستیدکه زحمات واجر پیامبرعزیزرا که فرمودند:من ازشما اجررسالت نمیخواهم وفقط دوچیزگرانبها را درمیان شما به ودیعه میگذارم یکی کتاب خدا ودیگری عترتم. خیلی به دستوراتش عمل کردیدبابریدن سرفرزندان او اجررسالتش را اداکردید. رهبر غاصب شما عمر لعنت الله علیهم اجمعین طبق فرمایشات خودشان که درکتابهای اهل سنت واقعی وجودداردمیگویداگر علی نبود عمر هلاک می شد حالا هی بلوچ بلوچ نکن وطن فروش احمق. تمام بدبختی امت اسلام بخاطرجهالت وبی سوادی یک مشت آدمهای کج فهم مثل تو است.
یکشنبه 25 آبان 1393 - 11:17
marineboy - لس انجلس - امریکا
Imod.barbekan تو یک نژادپرستی متاسفانه. مدام دم از اسلام میزنی و گلو میدرانی در حالیکه بیخبری که در قرآن قوم و نژاد ارزشی نداشته و همه انسانها در برابر خدا برابرند و تنها تقوا مایه برتری است. از طرفی عمر و خلیفه های دیگر برای آدمهایی مانند تو مقام بالاتری از خدا دارند. افکار شما انسان پرستان و قوم پرستان و مشرکان دنباله همان جاهلیت حجاز است و درست شدنی نیست.
یکشنبه 25 آبان 1393 - 13:00
marineboy - لس انجلس - امریکا
این بابا مدام عمر عمر می‌کند چون این خلیفه جان صد‌ها هزار ایرانی‌ را گرفته. اینها ایرانی‌ نیستند و مانند دیگر گروه‌های آدمکش سلفی و داعش به خون ایرانیان تشنه اند.
یکشنبه 25 آبان 1393 - 18:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.