آمریکا نسخه‌برداری از پهپادش توسط ایران را 'اغراق آمیز' خواند

سپاه قبلا گفته بود که اطلاعات پهپاد آمریکایی را رمزگشایی کرده است

پنتاگون وزارت دفاع آمریکا گفته است که ادعای ایران دایر بر کپی برداری و پرواز آزمایشی پهپاد جاسوسی بدون سرنشین آمریکا که در سال ۲۰۱۱ به دست ایران افتاد "شدیدا مبالغه آمیز" است.

به گزارش نیویورک تایمز سرهنگ استیو وارن سخنگوی پنتاگون گفت که "امکان ندارد فناوری این هواپیما درست همانند نمونه آمریکایی باشد".

رسانه های ایرانی پیشتر گزارش داده بودند که مسئولان ایرانی با مهندسی معکوس، پهپاد تجسسی آر کیو-۱۷۰ آمریکا را عینا نمونه برداری کرده اند.

آر کیو-۱۷۰ که اصلا ساخت شرکت لاکهید مارتین است در فاصله ۲۰۰ کیلومتری از مرز افغانستان به دست ایران افتاد.

مقام های آمریکایی گفتند که حادثه ناشی از نقص فنی بوده است. ایران گفت که کنترل هواپیما را در آسمان به دست گرفته و به زمین نشانده است.

سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا-فضای سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه این هفته گفت که مدل "کاملا ایرانی" آرکیو-۱۷۰ روز دوشنبه "به پرواز درآمده است".

او گفت که فیلم‌های این هواپیما "به زودی به نمایش در‌ می‌آید."

ایران بعد از گرفتن هواپیما گفت که اطلاعات موجود در آن را "به طور کامل رمزگشایی کرده" و تصاویری را که می گفت از آن استخراج شده پخش کرد که ظاهرا یک پایگاه هوایی آمریکا در قندهار افغانستان را نشان می‌داد.

+28
رأی دهید
-9

Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
اگر شما واقعا این پهپاد رو ساخته بودید و پروازشم داده بودید، مطمئنا ازش ۲ ساعت پخش زنده تلویزیونی نشونش می‌‌دادین که نشون بدین واقعا ساختید. اینی که میگید ویدیو این پرواز به زودی پخش میشود یعنی‌ چی‌؟ یعنی‌ اینکه برادران در قسمت گرافیک و انیمیشن سپاه هنوز تموم نشدن. یا مثل اون هوپیمای رادارگریز که عکس منتشر کرده بودین عکس هواپیما رو عکس قلّه دماوند که مثلا داره پرواز میکنه :-))))
جمعه 23 آبان 1393 - 13:47
siavash2a - تهران - ایران
تمام این پهباد ها در دنیا توسط شرکت های خصوصی ساخته میشه.معلوم نیست سپاه چند میلیارد برای ساخت مدل ساده این پهباد از دولت پول گرفته.گول شباهت ظاحریشو نخورین .مهم کنترل و انجام عملیات شناسایی در مسافت های بالای 300کیومتره که این ماکت اینارو نداره
جمعه 23 آبان 1393 - 15:46
قیس - اهواز - ایران
بعضی دوستان چنان میگن دروغه که انگار مال خودشون بوده و دارن از دروغ بودنش طرفداری میکنن بابا این مال امریکا بوده و به شما هیچ ربطی نداره که دروغه یا راسته
جمعه 23 آبان 1393 - 16:16
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
میدونی‌ چرا؟ چون اینها یک روده راست ندارن. تا الان هر چی‌ گفتن غیر از چاخان چیز دیگه‌ای نبوده. حالا چرا این بار باید راستشو بگن؟ داستان چوپان دروغگو که یادتونه.
جمعه 23 آبان 1393 - 16:42
perser68 - آلمان - آلمان
قیس - اهواز - ایران. به تو چه ربطی داره که دیگران چه نظری میدن؟؟؟ یکی مثله تو پاشو تو یه کفش کرده و نمیخواد بپذیره که جمهوریه منفور آخوندی جز دروغو کلاشی کاره دیگه ای بلد نیست و خیلی هام به این نتیجه رسیدن که ملاها با دروغو شارلاتانیسم روزگار سپری میکنن!با دزدیو رمالی!!! تو نظرتو بده و از زیر یه خروار برف سرتو بکش بیرون!!!
جمعه 23 آبان 1393 - 17:11
metti - تهران - ایران
نه بابا خالی بندی کدومه این حرفا چیه؟؟اینا هنوز تو شوک هواپیمایه قاهرن طفلکیا هواپیمارو دیدن از خنده بریدن:)))))))))))))))))
جمعه 23 آبان 1393 - 17:31
mammal - لندن - انگلیس
اگر اینها میتونستند کپی‌ کار خوبی‌ باشند، آن هواپیمای مسافربری اوکرایینی که در ایران مونتاژ می‌شه را درست مونتاژ میکردند. با وجود اینکه مهندسین اوکرایینی هم به اینها کمک میکنند این هواپیما دیگر اجازه پرواز نداره به دلایل فنی‌ و ناامنی، حالا وای بحال این پهباد آمریکایی که از کسی هم کمک نگرفته‌اند.
جمعه 23 آبان 1393 - 21:16
abdolmalek - رامسر - ایران
پرسشی داشتم از برادران ارزشی،آغایان قیس،باورعمیق،دانیال نبی،فدای غاغا.. پرسشم اینه که آیا خط وانت این بهپاد هم راه اندازی میشه یا خیر؟؟به عبارت دیگر اینکه وانتشم به بازار میاد؟!
جمعه 23 آبان 1393 - 22:55
جنگنده - تهران - ایران
abdolmalek - رامسر - ایران.................... خاک ...تو که افتخارات کشورت را به تمسخر میگیری و کارهای دشمنت را بزرگنمایی میکنی. با وجود افرادی مانند تو حکومتی مانند حکومت کره شمالی هم از سرتان زیاد است. یک مشت خائن و وطن فروش که به دنبال آمریکای وحشی هستند و بت و خدایشان این کشور کثیف است. لعنت به همه شما دسته جمعی.
شنبه 24 آبان 1393 - 09:20
قیس - اهواز - ایران
باید گفت آمریکا بت هست و خائنین بت پرست
شنبه 24 آبان 1393 - 13:27
danial nabi - استكهلم - سوئد
عبدالملک - رامسر - ایران این شاهکاری از سوی ایران بود ک این پهباد فوق سری که حتی تصویر آن را قبل از شکارش ییها نیده بود، و مطمئن باش که تا امروز مخفی‌ می‌ماند دست مهندسین ایران درد نکند، که ایران را از نظر صنعت دنیا را به تعجب واا داشت، این پهباد فوق فوق سری آمریکا بود، هیچ سلی امروز به این پیشرفته‌ای در دنیا موجود نیست..
شنبه 24 آبان 1393 - 12:32
باور عمیق - قم - ایران
abdolmalek - رامسر - ایران . بله عزیزم . سری وانت این پهپاد رو میخوان تحت عنوان این مدلها تولید و روانه بازار کنن : بیلاخیل تک کابین ، بیلاخیل دو کابین ، بیلاخیل سال ، بیلاخیل سفارشی . پشت این بیلاخیل ها عبارت B رو به عنوان علامت تجاری مینویسن . هم اشاره به حرف اول این پهپاد داره ، هم حرف اول اسم اوباما که باراک هستش . توضیح : همانطور که قبلا عرض کرده بودم بیلاخیل نام فرشته ایست که در هر دستش 10000 انگشت شست دارد و در اغلب تعاملات با مسئولین آمریکا ، از سوی ایران مامور به ارسال پیام واضح بوده است
شنبه 24 آبان 1393 - 19:11
mammal - لندن - انگلیس
معلومه ساندیس خور‌ها فارسی هم بلد نیستند، بوت پرست آن کسی‌ هست که به آن خدایش سجده می‌کند و التماس کمک می‌کند، بخاطر بی‌ عرضگیش و ضعیف بودنش، دیگران حقیقت جو هستند، چیزی که شما‌ها بهش عادت ندارید چون دروغ و تزویر تو شما خیلی‌ هست
شنبه 24 آبان 1393 - 20:00
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
فعلا که سوراخیل درست کردن که با اون فرشته جور در بیاد
شنبه 24 آبان 1393 - 21:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.