رستم قاسمی: برق به قیمت ۱۷ تا ۱۹ سنت به عراق صادر می‌شود

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران، عراق و سوریه، قیمت گاز صادراتی ایران به عراق را ۴۵ سنت و قیمت برق صادراتی به این کشور را بین ۱۷ تا ۱۹ سنت اعلام کرد و گفت که پول حاصل از این صادرات حتی به اندازه پول گاز مصرف شده برای تولید این برق نیست.

معاون وزیر نیرو ایران نیز از افتتاح یک نیروگاه «هدیه شده» از سوی ایران به عراق در روز پنج شنبه ۲۲ آبان خبر داد.

بر اساس گزارش‌ها، قرارداد صادرات برق ایران به عراق ۲۹ شهریور ماه پایان یافته است اما هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو، ۲۷ مهر گفته بود که این قرارداد تا پایان سال جاری میلادی تمدید شده و مذاکره برای امضای قرارداد جدید بین دو کشور ادامه دارد.

به گفته آقای فلاحتیان، ایران سالانه ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی به کشورهای همجوار صادر و حدود چهار میلیارد کیلووات ساعت برق وارد می‌کند که بیشتر برق صادراتی ایران به کشورهای همسایه به عراق صادر می‌شود.

علیرضا دائمی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو نیز از افتتاح نیروگاه «هدیه» ایران به عراق با حضور وزیر نیرو ایران در روز پنجشنبه ۲۲ آبان خبر داد.

به گفته آقای دائمی، این نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در شهر نجف ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی با اشاره به اینکه عراق با محدودیت شدید برق مواجه است گفت: «تلاش داریم به جز صادرات برق به آن کشور ظرفیت‌هایی ایجاد کنیم که بخشی از مشکلات عراق در زمینه برق حل شود».

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رستم قاسمی، دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران، عراق و سوریه، روز سه شنبه ۲۰ آبان، میزان صادرات ایران به عراق را ۱۲ تا ۱۳ میلیارد دلار ذکر کرد و گفت که امکان افزایش صادرات تا ۳۰ میلیارد دلار نیز وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه با وجود داعش در عراق میزان واردات به عراق ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است، افزود: «این در حالی است که کشور ما در بحث صادرات به عراق کاهشی نداشته است».

وزیر نفت دولت محمود احمدی‌نژاد در عین حال گفت: «بخشی از صادرات به عراق سوپرمارکتی است و به منافع ملی نگاه نمی‌شود».

آقای قاسمی در پایان تاکید کرد: «به پیشنهاد ایران ستاد بازسازی سوریه تشکیل شده است و ایران نقش اول را در بازسازی سوریه خواهد داشت».

علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درخرداد ماه بر لزوم تشکیل کمیته مشترکی برای بازسازی سوریه تاکید کرده بود.

بر اساس گزارش‌ها دولت ایران در سال‌های گذشته کمک‌های مالی زیادی به سوریه انجام داده است.

بانک توسعه صادرات ایران در سال ۹۱ از اختصاص خط اعتباری یک میلیارد دلاری این بانک به سوریه خبر داد.

خبرگزاری رویترز در‌‌ همان سال در گزارشی اختصاصی از کمک جمهوری اسلامی به سوریه، از دور زدن تحریم‌های غرب و فروش با واسطه یک محموله ۸۴ میلیون دلاری نفت به یک کمپانی چینی خبر داده بود

+14
رأی دهید
-48

perser68 - آلمان - آلمان
( ستاد توسعه اقتصادی ایران، عراق و سوریه):::::::::::. معنیه این جمله رو من متوجه نشدم یا حدسم درسته؟؟؟البته اون کلمه ایرانو حذف کنیم درست تره ،چون توسعه همش تو عراقو سوریه داره انجام میشه بدسته یه مشت آخوند دزد شارلاتان !!! ننگ بر آخوند از هر مدلش با عبا و عمامه و بدونه عمامه...
‌پنجشنبه 22 آبان 1393 - 22:15
یار دبستانی - تورنتو - کانادا
روحانی مچکریم !!! . از طرف هیئت گوسفند داران جمهوری اسلامی ایران
‌پنجشنبه 22 آبان 1393 - 22:37
arash9812 - تهران - ایران
مرگ ٔبر خامنه‌ای بی‌ سواد مزدور
‌پنجشنبه 22 آبان 1393 - 22:42
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
کارگر بدبخت تو ایران مثل سگ باید شب روز کار کنه که بتونه خرج زندگیش بده بعد اینا مفت به عراق و سوریه و لبنان برق و گاز میدن .
‌پنجشنبه 22 آبان 1393 - 23:29
dark night - تهران - ایران
یه چیز هم بذارید روش و بهشون بدید، اینها همون مردم وحشی هستن که مردم مارو زیر توپ و خمپاره و بمب شیمیایی نابود کردند.
‌پنجشنبه 22 آبان 1393 - 23:29
arian1 - ابادان - ايران
تعجبی زیادی نداره وقتی که رهبر کشور یک اخوند بیسواد روضه خوان باشد که ریخت وقیافه عربها را دارد وچند وزیر عراقی در دولت داشته باشیم ومذهب مان عربی باشدووووو
‌پنجشنبه 22 آبان 1393 - 22:20
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
رژیم فارس‌ها از بی‌ کسی‌ برا خود با پول دوست میخرد
جمعه 23 آبان 1393 - 00:14
greentree - تهران - ایران
رهبر بی‌ سواد ،کوردل مذهبی‌ با پسر سبک مغزش مجتبی تمامی‌ ایران را ویران کرد
جمعه 23 آبان 1393 - 01:48
greentree - تهران - ایران
آتیلا :: این ترک‌های مقیم آلمان که همه کارگر یا حمال هستند و حتی به ترک‌های ایران هم بی‌ احترامی میکنند حالا تو شودی مدافع ترک‌ها ؟..ترک بی‌ سواد یا کم عقل با فارس بی‌ سواد چه فرقی‌ داره ؟
جمعه 23 آبان 1393 - 01:51
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
این همون گامبویی نیست که 2 میلیارد یورو داد به بابک زنجانی که ببره خرج رفقاش کنه؟ بلبلی هم بلده بعد این همه گندی که احمقی نزاد زد.
جمعه 23 آبان 1393 - 10:33
delmorde - یوتوبوری - سوئد
vahid_ - گلاسگو - انگلستان این اخوندهای احمق ترسو که پشت اسلحه های مزدورهان خائن شان بطور عیرقانونی و با زور و ارعاب حکومت می کنند خود میدانند در قلب ملت جایی ندارند و رایهایی که میاورند در اثر ارعابست. بنابراین متوسل به مردم عراق و سوریه هستند تا بلکه بتوانند هم دستور اربابهای غربی و شرقی را به انجام برسانند و نیز در قلوب مردم عراق و سوریه جایی باز کنند طوریکه خامنه ای را بعنوان رهبر مسلمین بپذیرند غافل از اینکه هردو ملت اخوندهای ایران را ادمهای وحشی میدانند که پدران و مادرانشان باهم ازدواج شرع اسلامی نداشتند. من این جا شاهدم که مردم سوریه، عراق و فلسطین درموردشان چقدر بد و بیرا میگویند. ای خاک برسر هرچه اخوند باد مرگ و نابود بادشان. بیش باد.
جمعه 23 آبان 1393 - 18:05
سرلشکر فیروزابادی - تبریز - ایران
احمق بودن یعنی تا این حد! بیچاره ملت ایران که برای 2ماه مصرف 600 کیلواتی 90000 تومان قبض صادر میشه در حالی که عراقی ها مفت دارن برق ما رو مصرف میکنند!
شنبه 24 آبان 1393 - 06:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.