شلیک تیرهوایی برای پایان دعوا بر سرجای پارک

فرهیختگان: جدال خونین چند مرد بر سر جای پارک خودرو با شلیک تیرهوایی پلیس پایان یافت. چند مرد جوان و میانسال که به‌خاطر جای پارک با یکدیگر درگیر شده بودند، ‌به دلیل اخلال در نظم عمومی دستگیر شدند.

ساعت هشت بامداد هفدهم آبان امسال صدای عربده چند مرد در خیابان امین خاک‌سفید پیچید و لرزه بر جان همسایه‌ها انداخت. آنها که هراسان از خانه‌شان بیرون دویده بودند با چند مرد روبه‌رو شدند که با هم گلاویز بودند. همسایه‌ها بلافاصله با کلانتری ۱۴۴ جوادیه تهرانپارس تماس گرفتند و کمک خواستند.
ماموران وقتی به محل رسیدند دریافتند چندین مرد جوان و میانسال در حالی که صورت‌های آنها خون‌آلود است با هم درگیر هستند.
ماموران برای جدا کردن طرفین دعوا مداخله کردند، اما مردان خشن دست‌بردار نبودند و بدون توجه به حضور ماموران یکدیگر را کتک می‌زدند تا اینکه پلیس برای پایان دادن به درگیری به ناچار تیر هوایی شلیک کرد.
در این بین شش مرد زخمی به جرم اخلال در نظم عمومی به کلانتری منتقل شدند. به‌گفته سرهنگ امیرهوشنگ امیری رئیس کلانتری ۱۴۴ جوادیه تهرانپارس، بررسی‌های صورت گرفته نشان داد که علت این درگیری، بر سر جای پارک خودرو بوده است. پرونده متهمان برای رسیدگی به مرجع قضایی ارسال شده و تحقیق از آنها ادامه دارد.
درگیری‌های خونینی که بر سر مسائل جزئی مثل جای پارک خودرو شکل می‌گیرد و گاه با جنایت به پایان می‌رسد کم نیستند. درگیری‌هایی که شاید پایین بودن آستانه تحمل افراد در آنها نقش اساسی دارد. آنگونه که آمار سازمان پزشکی قانونی نشان می‌دهد، هر ساعت 72 درگیری در کشور و 12 نزاع منجر به جرح در تهران صورت می‌گیرد که یکی از طرفین درگیری برای محکوم کردن طرف مقابل به پزشکی قانونی مراجعه کرده است. این تنها آمار درگیری‌ها و نزاع‌هایی است که یکی از طرفین مورد ضرب و جرح قرار می‌گیرد و شکایت می‌کند. اگر درگیری‌های دیگری هم که بر سر جای پارک و مسائل جزئی رخ می‌دهد به آمار پزشکی قانونی اضافه کنیم، شاید رقم از هر ساعت 20 درگیری در تهران هم بالاتر برود.


درگیری، نشانه وجود خشونت در جامعه


عباس محمدی‌اصل، جامعه‌شناس، در این مورد به فرهیختگان می‌گوید: «آماری که پزشکی‌قانونی اعلام کرده است شاخصی از وجود خشونت در جامعه ماست. در جوامع دیگر معمولا برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی مثل نزاع و درگیری، تلاش می‌شود که خشونت را کنترل کنند، تا کمتر شاهد درگیری و نزاع باشند ولی اشکال جامعه ما این است که هیچ قدمی در راستای خشونت‌زدایی برداشته نمی‌شود و تمام تلاش‌ها برای برخورد با نزاع و درگیری است، در صورتی که ابتدا باید خشونت را در جامعه کنترل کنند.» او معتقد است: «روح جمعی هنوز در جامعه ما به‌طور کامل شکل نگرفته و افراد بیشتر به فکر منافع شخصی هستند. اعتماد و محبت طرفین که باید در جوامع وجود داشته باشد در جامعه ما کاهش یافته و بی‌شک همین مساله باعث بالا بودن آمار درگیری‌هاست.»


مرگ راننده اتوبوس در دعوا بر سر جای پارک


درگیری‌ها بر سر جای پارک خودرو گاهی هم به قتل کشیده است و یکی از طرفین درگیری را روانه زندان و در انتظار اجرای حکم قصاص کرده است. ظهر دهم آذر پارسال دعوای راننده اتوبوس مسافربری با مرد میانسال بر سر جای پارک با جنایت پایان یافت.
بررسی‌های ماموران کلانتری 126 تهرانپارس نشان می‌دادکه مقتول راننده اتوبوس مسافربری بوده که در جریان دعوا بر سر جای پارک ماشینش، با مرد 58 ساله‌ای به‌نام فرمان به کام مرگ فرو رفت. فرمان پس از دستگیری به ماموران گفت: «وقتی دیدم او می‌خواهد ماشینش را کنار خانه من پارک کند به او تذکر دادم که وقتی توجه نکرد با او درگیر شدم.»


قصاص پایان درگیری بر سر جای پارک خودرو


پارسال همچنین پسری که در دعوا بر سر جای پارک خودرو دست به جنایت زده و سه سال متواری بود در دادگاه کیفری تهران پای میز محاکمه ایستاد و به قصاص محکوم شد. محسن 24 ساله صبح نوزدهم آذر 89 در جریان درگیری خونین در یک مجتمع مسکونی در اسلامشهر یکی از ساکنان مجتمع به نام داوود را با ضربه چاقو کشت و سه سال زندگی مخفیانه در پیش گرفته بود که سرانجام دستگیر و به قصاص محکوم شد.


دستگیری 4 شرور در عبدل‌آباد


عصر هفدهم فروردین امسال نیز چهار شرور پس از آنکه بر سر جای پارک با هم درگیر شدند با قمه و چاقو به جان هم افتادند که با حضور ماموران کلانتری عبدل‌آباد قبل از اینکه کسی کشته شود، بازداشت شدند.

+35
رأی دهید
-2

دریای پارس - ایران - ایران
فقط تو ایرانه که مردمش انقدر دیوونه و روانی هستند
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 13:30
Afshin London - لندن - انگلستان
ما علاوه بر این‌که زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشد، زندگی معنوی شما را هم می‌خواهیم مرفه باشد. شما به معنویجات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند این‌ها. دلخوش به این مقدار نباشید که فقط مسکن می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم، اتوبوس را مجانی می‌کنیم.دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می‌دیم. شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم. (امام سیزدهم شیعیان)
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 13:30
nimaaa - نیویورک - امریکا
همش قتل جرم جنایت همش فساد و اختلاس یه خبر مثبت از این مملکت شنیده نمیشه
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 15:28
bamdadk - شیکاگو - آمریکا
البته همه حای دنیا از این اتفاقات میفته ولی متاسفانه در ایران نرخ افزایشی داره و واقعا جای تاسف داره. جامعه‌شناسان عزیز هم که تئوری‌های کمرشکن میدن و بیشتر نظریات و راهکارها قابلیت اجرایی نداره.
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 21:01
avangard - تهران - ایران
یک زلزله ده ریشتری در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا چاره رهایی دنیا از لوث وجود بسیاری از مسلمانان عزیز است
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 21:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.