فهرست فوربز از قدرتمندترین افراد جهان؛ پوتین اول، خامنه‌ای نوزدهم

تقاطع: نشریه “فوربز” فهرست سال ۲۰۱۴ خود از قدرتمندترین افراد جهان را منتشر کرد که در آن، ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در جایگاه نخست قرار دارد و نام‌ علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در جای نوزدهمین فرد قدرتمند جهان به چشم می‌خورد.

به گزارش “تقاطع”، در این فهرست که “فوربز” انتشار آن را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرده، نام ۷۲ نفر از قدرتمندترین افراد جهان بر اساس معیارهایی چون “منابع مالی”، “دامنه و استفاده از قدرت” و نیز “تعداد مردمی که از آن‌ها تاثیر می‌پذیرند”، دیده می‌شود. از این جمع، هفده نفر، از رهبران سیاسی دولت‌ها هستند که مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای تحت حکومت آن‌ها بالغ بر ۴۸ تریلیون دلار برآورد می‌شود.

این مجله معتبر امریکایی، ضمن معرفی ولادیمیر پوتین به عنوان قدرتمندترین فرد جهان برای دومین سال پیاپی نوشته که وی یکی از قوی‌ترین نیروهای نظامی دنیا را در اختیار دارد و در سال ۲۰۱۴ از این نیرو برای در اختیار گرفتن کریمه و هم‌چنین درگیری با کشور همسایه‌اش اوکراین استفاده کرده است.

در این فهرست، باراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، هو جین تائو، رهبر چین، و پاپ فرانسیس دوم، رهبر کاتولیک‌های جهان به ترتیب در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار گرفته‌اند.

در گزارش “فوربز”، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با قرار گرفتن در ردیف پنجم، به عنوان “قدرتمندترین زن جهان” معرفی شده است. “جَنت یِلِن”، رییس کنونی بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) نیز با قرار گرفتن در ردیف ششم، دومین زن قدرتمند جهان لقب گرفته است.

“بیل گیتز”، بنیان‌گذار مایکروسافت در جایگاه هفتم، و “سرگی برین” و “لری پیج”، دو بنیان‌گذار گوگل که به طور مشترک در رتبه‌ی نهم قرار دارند، سه نفر از ده قدرتمند نخست این فهرست هستند که قدرت خود را از حوزه‌ی تکنولوژی به دست آورده‌اند.

در این فهرست، علی خامنه‌ای ۷۵ ساله  بالاتر از مارک زاکربرگ، مالک و بنیان‌گذار فیسبوک (رتبه ۲۳)، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل (۲۶)، خلیفه بن زاید آل نهیان، رییس حکومت امارات (۳۷)، بان کی-مون، دبیرکل سازمان ملل (۴۰) و بیل کلینتون، رییس جمهور پیشین امریکا (۴۴)، به عنوان نوزدهمین فرد قدرتمند جهان معرفی شده است. او در گزارش‌ سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۲، به ترتیب در رتبه‌های ۲۳ و ۲۱ قرار گرفته بود.

رهبر جمهوری اسلامی از جمله با کنترل بر دارایی بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار، از قدرت اقتصادی کم‌نظیری در جهان برخوردار است.

مارک زاکربرگ ۳۰ ساله، هم‌چون سال‌های گذشته، جوان‌ترین فرد قدرتمند این لیست به شمار می‌رود و ملک عبدالله بن عبدالعزیز، در جایگاه یازدهم، پیرترین فرد قدرتمند این فهرست است.

ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا در رتبه هشتم، دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در جایگاه دهم، و “لی که چیانگ”، نخست‌وزیر کنونی چین در جایگاه سیزدهم از دیگر رهبران سیاسی و اقتصادی در صدر این فهرست به شمار می‌روند.

نام ابوبکر البغدادی، رهبر گروه تندروی مسلح “حکومت اسلامی” (داعش) نیز برای نخستین بار وارد این فهرست شده است. او در جای پنجاه و چهارمین شخصیت قدرتمند جهان قرار گرفته است.

ایالات متحده امریکا با داشتن ۱۱ نفر در این فهرست، از نظر کمیت، بیشترین تعداد افراد قدرتمند جهان را در اختیار دارد و چین و روسیه با ۵ و ۴ نفر، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

+39
رأی دهید
-20

Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
میشه یکی‌ به ما بگه که این علی‌ گدا از کجا ۹۵ میلیارد دلار پول در آورده ..اگه ۲۵ ساله که رهبر ایرانه هم بهش سالی‌ با حساب ۳۱۶۶۶۶۶۶۶ دلار پول داده باشن با حساب کی‌ و از کجا؛؛
دوشنبه 19 آبان 1393 - 13:40
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
بدون شک روسیه به تنهایی و بدون داشتن هیچ شریک و کشور متحدی، قدرتمندترین کشور جهان است. این موضوع را آمریکا بخوبی می داند و در گرجستان با وجود اینکه در سال 2008 پایگاه نظامی داشت و متحد گرجستان بود، وارد جنگ با روسیه نشد. اما افسوس که این همسایه قدرتمند ما بسیار خائن و ضد ایرانی است. همیشه فقط به مردم ایران خیانت کرده است. در ماجرای موشکهای S-300 و در جریان اتمی و..
دوشنبه 19 آبان 1393 - 14:44
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
فعلا که علی گدا 95 میلیادر داره شماها اوارهای وطن منجمله خود من پالون خر هم نداریم.
دوشنبه 19 آبان 1393 - 15:44
تیتو تیتو - تهران - ایران
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد کار کرده عرق ریخته بیل زده پس چی فکر کردی روحانیت مذهبی دینی یعنی همین دیگه کار سخت .
دوشنبه 19 آبان 1393 - 15:53
biparva-jan - تهران - ایران
گدا شما برادران فراری هستید که با شستن ظرف و برق انداختن توالت امرار معاش میکنید. اقای خامنه ای هرچی باشه رهبر یک حکومته.
دوشنبه 19 آبان 1393 - 16:52
Negah* - فرانکفورت - المان
کاظم صدیقی٬ امام جمعه موقت تهران از مردم ایران خواسته مثل «اسرای کربلا» در برابر «گرسنگی» و «تحریم‌ها» مقاومت کرده و «تن به ذلت» ندهند. آقای صدیقی ایستادگی در برابر «تحریم‌ها» را یکی از «درس‌های عاشورا» دانسته که مردم ایران باید این درس را سرلوحه زندگی خود قرار دهند. وی گفته همان‌طور که حضرت زینب در شهر کوفه حاضر به پذیرش کمک‌های غذایی مردم نشد٬ مردم ایران هم باید در برابر تحریم‌های بین‌المللی «گرسنگی‌ها» را تحمل کنند..... کاظم صدیقی به جا بود ثروت رهبر جمهوری ذلت وبدبختی ایران را هم اعلام میکرد تا مردم بدانند روحانیان معظم هم در چه فقری زندگی میکنند زن رهبر مثل . حضرت زینب خریدش را بجای کوفه از لندن میکند تا تحریمها بشکند وبیماری هایش را در بهترین بیمارستانهای انجا معالجه میکند
دوشنبه 19 آبان 1393 - 18:12
humans win - فرایبورگ - سویسس
biparva-jan - تهران - ایران شستن توالت شرف داره به مکیدن خون یتیم و فقیر و خوردن مال مردم . ا سرار ازل را نه تو دانی و نه من. وین حرف معما نه تو خوانی و نه من. هست از پس پرده گفتگوی من و تو. چون پرده در افتد نه تو مانی و نه من
دوشنبه 19 آبان 1393 - 18:23
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
biparva-jan - تهران - ایران. پاچه خاری و.... مالی و ماله کشی هم به خدا حدی داره
دوشنبه 19 آبان 1393 - 21:41
سرسره - اهواز - ایران
اره خوب پنهانی هدایتش میکنید خودتون هم بادش میکنید این بی وجود حتی از انتری نژاد هم کم هوشتر وضد ایرانیتره نه دانشی داره نه شعور ونه اخلاق کی هست که اسمش بره تو این فهرست جز اینکه ازش بهره برداری سیاسی واقتصادی میشه وبزرگترین خدمتو مثل خمینی برای عقب نگه داشتن ایران به شما کرده البته به کمک پشتیبانان پشت پرده؟خاکبرسرتون که اینقدر دنیا رو با قدرت تو خالی دادن به این ملیجکها به ابتذال کشوندید
دوشنبه 19 آبان 1393 - 22:38
مترلینگ - منچستر - انگلستان
رزم جو - لوس انجلس - امریکا من پالون خرم رو هم میدم به سید علی گدا بره حالشو ببره
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 00:27
IranUksero - لس آنجلس - ایالات متحده
اینها اشتباه هرکی‌ منو باور نمی‌کنه بره تو گوگل سرچ کنه میبینه که پاپ اونی که لباس سیا میپوشه قدرتمندترین فرد روی زمینه. که در همهٔ دولت‌ها، سیستم بانکی جهانی‌ و ساسمانهای اطلاعاتی‌ نفوذ خیلی‌ زیاد داره همه‌‌جا.اسمشم ادلفو نیچلس
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 03:19
اردشیر مقامی - وادوز - لیشتن اشتاین
۹۵ میلیارد دولار بعد نتونی پاتو از ایران بیرون بزاری. تازه یه پر‌وستات ناقض هم داشته باشی. پس بهتر توالت بشوری ، هر جا دلت خواست بری و پروستاتم سالم باشه.i
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 06:18
minajun - تهران  -  ایران
دوست عزیز اردشیر مقامی واقعا درست گفتید
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 10:44
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
دوستان اشتباه نکنند! مبلغ 95 میلیارد دلار به این معنی نیست که اینهمه پول در حساب خامنه ای است . یا مثلا میلیارد ها دلار پول در حساب شخصی اوباما یا مرکل یا پوتین و یا .. هست، بلکه به این مفهومه که این مقدار پول با مدیریت این افراد و طبق نظر و خواست آنها در کشورشان و جهان هزینه می شود . مثلا در مورد خامنه ای دارائی مراکزی که تحت کنترل خامنه ای هستند از بنیاد مستضعفان تا صدا و سیما و وو ... ، به حساب خامنه ای گذاشته شده است . او با این حجم دارائی قادر به اعمال قدرت در سطح کشور منطقه و جهان است و از این نظر رتبه 19 را در جهان دارد. ضمنا هر کشوری که چنین افراد قدرتمندی را بیشتر داشته باشد قطعا آن کشور قدرتمند هم محسوب می شود. البته اینکه آیا این افراد از آن استفاده درست می کند یا خیر ؟ بحث دیگری است!
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 15:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.