پایان روز نخست مذاکرات هسته ای کری، ظریف و اشتون در عمان

گزارش ها حاکی است که روز نخست مذاکرات سه جانبه محمد جواد ظریف ، وزیر امورخارجه ایران ، جان کری،‌وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون، هماهنگ کننده کشورهای ۱+۵ برای دستیابی به توافق جامع هسته ای روز یکشنبه ۱۸ آبان در مسقط پایتخت عمان پایان یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز،  در روز نخست، ابتدا مذاکرات سه جانبه از ساعت ۱۱ و نیم به وقت محلی آغاز شد و تا ساعت دو و نیم بعداز ظهر ادامه داشت. پس از صرف نهار دور  این دوم مذاکرات پیش از ساعت شش عصر به وقت محلی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، در دور نخست این مذاکرات  که درهتل بوستان در مسقط برگزار شد، موضوع های اختلافی مانند رفع تحریم های و همچنین ظرفیت غنی سازی ایران مورد بحث قرار گرفته شد.

این مذاکرات قرار است روز دوشنبه نیز ادامه یابد و پس از ان مذاکرات کارشناسی نیز برگزار خواهد شد.

در حالی مذاکرات سه جانبه وزیران امور خارجه ایران و آمریکا به همراه هماهنگ کننده کشورهای ۱+۵ در عمان برگزار می شود که کمتر  دو هفته به پایان ضرب الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق هسته ای باقی نمانده است.

 در همین حال،  علی اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع نظام  روز یکشنبه در پاسخ  پرسشی  در خصوص مذاکرات سه جانبه عمان گفته است: تا آن جا که مربوط به جمهوری اسلامی ایران می‌شود ما به مذاکرات و مبنایی که از ابتدا اعلام کرده بودیم پایبند هستیم و گفت‌وگوها توسط مذاکره‌کننده ما به ریاست ظریف و در چارچوب خط مشی‌ای که توسط مقام  رهبری تدوین شده است پیش می‌رود. هم‌چنین آن‌ها روش و هدف‌های مشخصی دارند و در همین راستا گام برمی‌دارند.

علی اکبر ولایتی در ادامه گفته است: پرونده هسته‌ای ایران زیر نظر بازرسان آژانس پیگیری می‌شود و به همین دلیل ما از حق خود در رابطه با فردو، اراک، نطنز، تعداد سانتریفیوژها یا میزان غنی سازی کوتاه نخواهیم آمد.

ایران و آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه به همره آلمان، گروه ۱+۵،  سال گذشته در ژنو به توافقی موقت و شش ماهه برای حل مناقشه هسته ای ایران دست یافتند. پس از پایان این شش ماه مذاکرات برای دستیابی به یک راه حل جامع و نهایی بین ایران و گروه ۱+۵  طی ماه های اخیر در جریان بوده است و براساس توافق قبلی اکنون دو طرف تا سوم آذرماه (۲۴ نوامبر) فرصت دارند تا به یک توافق نهایی دست یابند.

جان کری پیشتر گفته بود دست یابی به توافق بر سر برنامه هسته ای ایران پس از پایان مهلت ۲۴ نوامبر  بسیار دشوار خواهد بود.

 دو موضوع مهم و کلیدی «غنی سازی و چگونگی رفع تحریم ها »  از محورهای اصلی اختلاف بین ایران و گروه ۱+۵ است.

+7
رأی دهید
-17

IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
سلطان قابوس سلطنتش را مدیون شاهنشاه فقید ایران است، تعجب میکنم چرا این آشغال‌ها را به کشورش راه میده.
دوشنبه 19 آبان 1393 - 00:26
abdolmalek - رامسر - ایران
مردم آمریکا با رای دادن به جمهوریخواهان باراک اوباما و دمکراتها را مجازات کردند. باراک اوباما از امروز تا پایان دوره ریاست جمهوریش دوران تلخی را میچشد و یاد خواهد گرفت که دست دوستی دادن به دیکتاتور و فاشیست ها مثل اسد و مالکی و حامیانش چه مجازاتهای تلخی در بر خواهد داشت.
دوشنبه 19 آبان 1393 - 00:50
abdolmalek - رامسر - ایران
مردم آمریکا با رای دادن به جمهوریخواهان باراک اوباما و دمکراتها را مجازات کردند. باراک اوباما از امروز تا پایان دوره ریاست جمهوریش دوران تلخی را میچشد و یاد خواهد گرفت که دست دوستی دادن به دیکتاتور و فاشیست ها مثل اسد و مالکی و حامیانش چه مجازاتهای تلخی در بر خواهد داشت.
دوشنبه 19 آبان 1393 - 00:50
oghab - هلسینکی - فنلاند
عبدالمالک رامسر ....دوست من شما واقعافکرکردی آمریکا یا غرب به فکرحقوق ملت هاست ؟اوبایابقیه تنها یک بازیگرهستند ..
دوشنبه 19 آبان 1393 - 08:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.