بسیجیان موظف به اجرای امر به معروف و نهی از منکر شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نیروهای سازمان بسیج مستضعفین را موظف به «فرهنگ‌سازی و اجرای امر به معروف و نهی از منکر در مرتبه لسانی» کردند.

به گزارش خبرگزاری مجلس، نمایندگان در نشست صبح یکشنبه، ۱۸ آبان بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را ادامه دادند و مواد ۱۹ و ۲۰ این طرح پرمناقشه را به تصویب رساندند.

طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در حالی در مجلس ایران بررسی می‌شود که در هفته‌های گذشته خبرهای مرتبط با اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در ایران تحت‌الشعاع این موضوع بود و برخی منابع خبری در ایران انگیزه اسیدپاشان را نهی از منکر عنوان کرده بودند.

در هر حال روز یکشنبه به موجب مصوبه مجلس، سازمان بسیج مستضعفین موظف شد با بکارگیری آحاد بسیجیان در چارچوب قوانین نسبت به آنچه «فرهنگ‌سازی و اجرای امر به معروف و نهی از منکر در مرتبه زبانی» نامیده شده اقدام کنند.

در تبصره این ماده مصوب شد مفاد این ماده نافی مسئولیت ضابطین قضایی بسیج در مرتبه اقدام عملی نیست.

نمایندگان مجلس با ۱۶۰ رأی موافق و ۱۲ رأی مخالف از ۲۳۷ نماینده حاضر در جلسه، ماده ۱۹ این طرح را تصویب کردند.

همچنین مجلس‌نشینان در ماده ۲۰ این طرح مصوب کردند که تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ و موسسه‌ها و شرکت‌های خصوصی و مراکز خدمات عمومی و اماکن عمومی و واحدهای صنفی موظف به رعایت این قانون هستند.

در همین حال نمایندگان مجلس به منظور رسیدگی بیشتر و تعیین تکلیف، ماده ۱۷ این طرح، یعنی وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر را دوباره به کمیسیون مشترک پارلمان ارائه دادند.

در ماده ۱۷ آمده بود که ستاد امر به معروف و نهی از منکر مسئول اجرای این قانون، گسترش و ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و صدور مجوز برای تأسیس سازمان‌های مردم‌نهاد و نظارت بر فعالیت‌های آنان و هماهنگ‌کننده تمامی دستگاه‌های اجرایی به منظور اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر است.

پیشتر مجید انصاری، معاون رئیس جمهوری ایران در امور مجلس گفته بود که طرح «امر به معروف و نهی از منکر» با اصول متعدد قانون اساسی مغایرت دارد.

به گفته آقای انصاری این طرح از نظر ساختاری نیز دارای اشکال بسیار است.

مجلس شورای اسلامی در ۱۶ مهرماه کلیات طرح موسوم به «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» را با وجود نظر مخالف دولت تصویب کرد.

+13
رأی دهید
-63

azadi-iran - وین - اطریش
حق مردم ایران بیش از این نیست ، که اجازه می دهند بسیجی ها ،سپاهی ها ، لباس شخصی ها و ارازل اوباش شورای اسلامی راهنمای راه زندگی مردم باشند البته با اسلحه و چاقو ، بی احترامی ، فحش ، غیره. .... امید است که روزی برسد که یک عده اقلیت مذهبی که تمام ثروث ایران را در دست دارند و بر اکثریت همین مردم حکومت می کنند از بین برود.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 22:35
سرسره - اهواز - ایران
اینا اگه منکر میدونستن چیه اول میرفتن سراغ گانگسترهای حکومتی بعد بسیجیهای اسید پاش و...بعد یه نگاه به خودشون میکردن!
یکشنبه 18 آبان 1393 - 23:24
be_pa.khaste - هارلم - هلند
همین دخترهای بسیجی‌ خودشون هزار گند کاری می‌کنن
یکشنبه 18 آبان 1393 - 23:26
arian1 - ابادان - ايران
طرح امر به معروف ونهی از منکر نقشه جدید اخوندهای جنایتکاروسپاه است برای کنترل بیشتر اوضاع ومردم وگرنه ملایان شیطان صفت نه برانند که مردم را ارشاد کنند ونه به فکر مذهب اسلام واین را در این ۳۵ سال حکومت شان بخوبی نشان داده اند. پس باید منتظر نظامی شدن بیشتر وضعیت فعلی باشیم اما فقط با پوشش اسلامی نظامیون.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 23:14
مترلینگ - منچستر - انگلستان
سیبیلا رو صفا دادن شناسایی نشن با چهره جدید اومدن
دوشنبه 19 آبان 1393 - 01:56
invincible - مینستا - آمریکا
دوستان این بسیجیهای کثیف آیا حقشون در قرن ۲۱ مردن نیست؟ قضاوت در مورد دیگری فقط مختص خداست مولوی‌ هم میگه ما در دو جهان غیر خدا یار نداریم-- ما جز ‌غم او هیچ دگر کار نداریم-- مسکین و فگیریم به کاشانهٔ دنیا--- با نیک‌ و بد هیچ کسی‌ کار نداریم پس مرگ بر اصل ولایت فقیه با اون مزدور‌های ساندیس خورش!! پیروز باشید
دوشنبه 19 آبان 1393 - 07:03
علی چپ دس - رشت - ایران
حکومت مجازه امر به معروف کنه . ولی اگر کسی حکومتو امر به معروفکنه ضد انقلاب و منافق . عجب
دوشنبه 19 آبان 1393 - 08:00
dara20 - تهران - ايران
مزدوران اسید پاش بسیجی که مخل آسایش و امنیت شهروندان ایرانی هستند بار دیگر قلاده‌شان توسط سرکردگان رژیم کثیف اسلامی باز شّد تا مردم را بدرند.
دوشنبه 19 آبان 1393 - 09:07
shahab46 - هانوفر - المان
شکر مفت خورده اند
دوشنبه 19 آبان 1393 - 11:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.