وزیر خارجه ایران وارد مسقط پایتخت عمان شد

محمد جواد ظریف،‌وزیر امور خارجه و رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران برای گفت و گوهای سه جانبه هسته ای شنبه وارد مسقط پایتخت عمان شده و در فرودگاه مورد استقبال یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه، حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه، پژمان رحیمیان، محمد امیری ، داوود محمدنیا ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه و سید محمد علی حسینی مشاور وزیر امور خارجه ایران اعضای هیات همراه با  محمد جواد ظریف را تشکیل می دهند.

در این دور از مذاکرات هسته ای محمد جواد ظریف  قرار است با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون هماهنگ کننده مذاکرات هسته ای در خصوص برنامه هسته ای ایران مذاکره خواهند کرد. این مذاکرات  روزهای یکشنبه و دوشنبه این هفته ( ۹ و ۱۰نوامبر) در مسقط برگزار می شود.

عباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه ایران نیز پیشتر گفته بود، مذاکرات ایران و ۱+ ۵ نیز در روز سوم مذاکرات سه جانبه یعنی سه شنبه (۲۰آبان ماه- ۱۱ نوامبر) در مسقط برگزار می شود.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفته بود: در نشست سه جانبه ظریف، کری و اشتون طرفین درباره موضوعات غنی سازی و تحریم ها با یکدیگر بحث و گفت و گو می کنند.

ایران و آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه به همره آلمان، گروه ۱+۵،  سال گذشته در ژنو به توافقی موقت و شش ماهه برای حل مناقشه هسته ای ایران دست یافتند. پس از پایان این شش ماه مذاکرات برای دستیابی به یک راه حل جامع و نهایی بین ایران و گروه ۱+۵  طی ماه های اخیر در جریان بوده است و براساس توافق قبلی اکنون دو طرف تا سوم آذرماه (۲۴ نوامبر) فرصت دارند تا به یک توافق نهایی دست یابند.

جان کری پیشتر گفته بود دست یابی به توافق بر سر برنامه هسته ای ایران پس از پایان مهلت ۲۴ نوامبر  بسیار دشوار خواهد بود.

 دو موضوع مهم و کلیدی «غنی سازی و چگونگی رفع تحریم ها »  از محورهای اصلی اختلاف بین ایران و گروه ۱+۵ است.

در همین حال، در آستانه نشست سه جانبه در مسقط  خبرگزاری رویترز گزارشی با استناد به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، از افزایش هشت درصدی میزان  اورانیوم غنی شده با غلظت تا ۵ درصد  خبر داده است.

طبق این گزارش ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با غلظت تا ۵ درصد به هشت هزار و ۳۹۰ کیلو گرم رسیده و نسبت به گزارش گذشته در ماه سپتامبر ۶۲۵ کیلوگرم اضافه شده است.

ایران طبق توافق ژنو پذیرفت تا غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد را متوقف کرده و بخشی از ذخیره خود را اکسید کند.

اکنون توجه ها برای دستیابی به توافقی جامع برای حل نهایی مناقشه هسته ای ایران  به مذاکرات مسقط معطوف شده است.

یک دیپلمات غربی به رویترز گفته است، مساله ظرفیت غنی سازی ایران یکی از مسایلی است که تاکنون برای ان راه حلی به دست نیامده است.

از سوی دیگر نحوه لغو تحریم های ایران از دیگر مسایل مورد اختلاف دو طرف است.

 این در حالی است که عباس عراقچی روز شنبه در خصوص نتیجه مذاکرات هسته ای در عمان  ابراز امیدواری کرده است که راهگشایی در این مذاکره صورت گیرد تا زمینه ساز  دست یابی به توافقی برسر مسایل باقی مانده تا ۲۴ نوامبر شود.

+4
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.