بازداشت و «برخورد» با «شایعه‌سازان» اسیدپاشی در مشهد

علی مظفری، رییس دادگستری خراسان رضوی

با گذشت نزدیک به یک ماه از انتشار خبرهای مرتبط با اسیدپاشی‌های سریالی در اصفهان، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی وز جمعه گفت که تعدادی از «شایعه‌سازان اسیدپاشی» در مشهد دستگیر شده‌اند.

این در شرایطی است که تاکنون بنا بر آن چه مقام‌های رسمی در ایران گفته‌اند هیچ کس در پیوند با حوادث اسیدپاشی در شهر اصفهان دستگیر نشده است.

علی مظفری، رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی، روز جمعه، ۱۶ آبان، به خبرگزاری نسیم گفت که پرونده این بازداشتی‌ها که، به گفته او، «دنبال شایعه‌سازی و اخلال در نظم عمومی» بودند در حال بررسی است.

به گفته این مقام قوه قضاییه، تاکنون «هیچ موردی» از اسیدپاشی در استان خراسان رضوی دیده نشده و با شایعه‌سازان نیز برخورد قانونی خواهد شد.

این در حالی است که به گفته مقامات همین قوه هنوز هیچ بازداشتی در خصوص پرونده اسیدپاشی اتفاق نیفتاده و هم‌چنان باید منتظر بود.

از جمله غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه ایران، روز جمعه گفت که برای روشن شدن ابعاد پرونده اسیدپاشی‌های اصفهان، باید منتظر ماند و هنوز با قطعیت نمی‌توان درباره این که اسیدپاشی‌ها کار یک تن بوده سخن گفت.

پیش از او عوض حیدرپور، عضو هیئت اعزامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به اصفهان، گفته بود که «بر اساس برداشت اولیه» عامل اسیدپاشی‌ها در این شهر «تنها یک نفر» بوده و او «در یک قدمی دستگیری است» و «به‌زودی و راحت» دستگیر می‌شود.

از دیگر سو اما عضو هیئت مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران گفت که نتایج جراحی پلاستیک قربانیان اسیدپاشی در اصفهان مطلوب نیست، چون جراحی پلاستیک آنان به یک یا دو عمل منتهی نشده و دست‌کم در مواردی به ۶۰ عمل جراحی نیاز هست که این روند درمان را به درازا کشانده و ممکن است تا ۱۰ سال نیز ادامه یابد.

عبدالجلیل کلانتر هرمزی در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفت که «زیبا شدن» با «سالم شدن» متفاوت است و قربانیان اسیدپاشی دیگر «زیبایی» خود را به‌ دست نخواهند آورد.

قربانیان اسیدپاشی معمولا با مشکلات تامین هزینه‌های درمانی، بازیابی سلامتی و بازگشت به زندگی عادی روبه‌رو هستند.

عضو هیئت مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با اشاره به «هزینه‌بر بودن» جراحی‌های پلاستیک قربانیان اسیدپاشی ادامه داد: دولت موظف است در حوادثی مانند اسیدپاشی به‌ دلیل طولانی شدن روند درمان و جراحی‌های مورد نیاز قربانیان  هزینه‌های جراحی پلاستیک را تامین کند.

به گفته او، در حال حاضر امکانات بیمارستان‌های دولتی برای درمان قربانیان اسیدپاشی مناسب و کافی است، اما به‌ دلیل مراجعه بسیار بیماران به بیمارستان‌ها، روند درمان این قربانیان طولانی می‌شود.

به گفته این عضو هیئت مدیره انجمن جراحان پلاستیک، قربانیان اسیدپاشی پس از عمل به دلیل عوارض جانبی که بر روی پوست‌شان ایجاد می‌شود برای بازگشت به زندگی نیاز به روان‌شناس دارند؛ «وقتی یک‌دهم صورت سالم می‌ماند، برگشت به زندگی عادی مقاومت زیادی را می‌طلبد.»

پس از اسیدپاشی‌های سریالی که نزدیک به دو ماه پیش در اصفهان رخ داد، روز جمعه، ۹ آبان، برخی از ائمه جمعه در ایران اسیدپاشی‌ها را توطئه دشمن برای تخریب طرح حمایت از «آمران به معروف و ناهیان از منکر» خواندند و خواستار مجازات عاملان اسیدپاشی‌ها و همچنین رسانه‌هایی شدند که اسیدپاشی‌ها را به طرح امر به معروف و نهی از منکر نسبت داده‌اند.

+6
رأی دهید
-39

aashena - اتاوا - کانادا
فقط مفت میخورید شکم گنده میکنید برخورد میکنید
یکشنبه 18 آبان 1393 - 00:34
massoudoslo - اسلو - نروژ
چه جالب !!! شایعه سازان اسید پاشی را پیدا میکنند ولی خود اسید باش ها را نه !!!!
یکشنبه 18 آبان 1393 - 00:52
paksan - آمریکا - آمریکا
می خواهند مثل موضوع مه آفرید خسروی طولانی اش کنند تا مردم بی خیال بشوند و بعد یکنفر بدبخت رو میگیرن اعتراف تلویزیونی درست میکنند براش میگن کار مجاهدین و .. اسرائیل و آمریکا بود و اعدامش میکنند میگن تمام!؟ مثل مه آفرید خسروی که تمام رشوه گیرها و کسانی که تقلب کرده بودند و مواجب گرفته بودند و از بقل این آدم میلیارد میلیارد به جیب زده بودند و اکثرشون از خود قوه قضائیه و سپاه و اطلاعات هستند آزادند و طرف رو اعدام کردند که کسی خبردار نشه و همین محسنی اژه ای یکی از کسانی بوده که چندین بار پول هنگفت گرفته بوده از این طرف و زد وبندها داشته. الان هم کار سپاه و بسیج اصفهان بوده و پای یک فتوای یک شیطان دیگه در کار بوده نمونه اش سعید حجاریان با ترور کننده چکار کردند؟ هیچی طرف تازه مقدس هم شد! با قاتلین نویسندگان چکار کردند؟ چون پای فتوای یک آیت شیطان دیگه درمیان بود و گفتند طرف خودش رو کشته و بقیه قاتلین هم با خیالت راحت دارند تو بازار کار میکنند و تازه اعلامیه هم میدن. یکیش خوشگوشت و دیگری هم از کار خدا به درک واصل شده توسط اون دختر بی گناه.اینها کار خداست.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 03:22
Ali-dk - لونگبو - دانمارک
massoudoslo - اسلو - نروژ ; چرا حرف مفت می زنید . کسی که در اینترنت شایعه سازی می کند از روی ای پی یو پیدا می کنند یکی أسید پاشیده در رفته چگونه راحت پیدا کنند فقط کم از این زرها بزنید .
یکشنبه 18 آبان 1393 - 04:08
Sabokbalam - کالیفورنیا - آمریکا
این آقای دادستان خیلی‌ به آب حوض کش‌های اواخر دورهٔ قاجار شباهت دارد. لابد اگر انقلاب نمی‌شد الان مثلا رفتگر شهرداری میبود.البته هر دوی این مشاغل قابل افتخار بوده، نان حلال به منزل میبرند. اما ملعون‌هایی‌ مثل این دون صفت‌های پست فطرت که از خون جوانان ایرانزمین تغذیه میکنند با ظاهر مردم فریب خود به جنایاتشان می‌پردازند.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 07:19
amir-amir - تورنتو - كانادا
جمهورى اسلامى باید با بودجه دولتش قربانیان اسید پاشى اخیر را براى معالجه و جراحى صورت به خارج بفرستد. شاید این حداقل بتواند مرحمى بر جسم و جان این بانوان زجر کشیده باشد.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 07:32
agha-javad - تهران - ایران
آخوندها کثیف‌ترین رژیم و حکومت وحشی را در تاریخ بشریّت بر روی کره زمین نشان داده‌اند. بی‌چاره ملت بدبخت ایرانیان.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 07:54
فراوانی - قطر - قطر
یادش بخیر زمان شاه هرکی حرف میزد میگفتند جاسوس روسیه است امروز هرچی حرف میزنه میگن جاسوس امریکا است توی ایران اینقدر که جاسوس هست توی امریکا و روسیه نیست جالبه
یکشنبه 18 آبان 1393 - 11:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.