بازداشت «ده ها» تبعه افغان در شهر ری به دلیل برگزاری مراسم جشن

عکسی که گفته می شود از حضور نیروهای انتظامی در محل حادثه در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

گزارش مقام های رسمی ایران حاکی است که یک جشن نامزدی که با حضور برخی از اتباع افغان، سه روز بعد از عاشورا در شهر ری تهران برگزار شده بود، ‌با اعتراض و «دخالت مردم» و حضور نیروهای انتظامی، ‌به دستگیری ده ها تبعه افغان منجر شده است.

موسی هاشمی، معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران، روز شنبه ۱۷ آبان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره جزئیات حادثه مزبور گفته است: « سه روز بعد از عاشورا، تعدادی از اتباع کشور افغانستان دریک مکان متروکه در شهر ری اقدام به برپایی جشن دامادی یکی از همشهریان خود به نام سلیم می‌کند که به دلیل شنیده شدن صدای ساز، عواطف مردم و عزاداران جریحه دار شده و در محل حاضر می شوند.»

به گفته موسی هاشمی،‌ بلافاصله نیروی انتظامی و بسیجیان در محل حضور یافته و با دستور فرماندار شهرری و دادستان استان، مردم را پراکنده می‌کنند.

معاون اداره کل مهاجرین خارجی استان تهران،‌ با تکذیب خشونت علیه اتباع افغان دستگیر شده،‌اعلام کرده است: «حدود ۶۲ نفر از تبعه‌ها دستگیر و به اردوگاه مراقبتی استان تهران منتقل شدند. در زمان دستگیری و انتقال اتباع افغان، به کسی آسیب جانی وارد نشد و همگی در سلامت کامل هستند.»

از سوی دیگر،‌ هدایت‌اله جمالی پور،‌ معاون استاندار تهران درباره حواشی برگزاری این جشن و حوادث رخ داده پس از آن،‌ به خبرگزاری فارس گفته است: «هیچ قضاوتی در ارتباط با چرایی این رخداد نمی‌کنیم و منتظریم دستگاه قضا، نیروهای انتظامی و امنیتی بررسی لازم را انجام داده و علل آن را تشریح کنند.»

این در حالی است که امروز برخی سایت‌ها و منابع خبری غیر رسمی،‌  بعضی مسائل فرقه‌ای و مذهبی را دلیل برگزاری این جشن،‌ و همچنین «جلوگیری از ادامه آن توسط برخی مردم،‌» عنوان کرده بودند.

جمالی‌پور در این‌باره اعلام کرده است: «برخی عوامل نادان و دشمنان اسلام و نظام درصدد این هستند که از این دست اتفاقات سوءاستفاده کنند و با گسترش شایعات نادرست، در برهم زدن نظم جامعه تلاش کرده و این فرصت را در اختیار دشمنان قرار دهند.»

از سوی دیگر،‌ معاون استاندار تهران نیز اعمال خشونت توسط مردم و نیروهای انتظامی علیه اتباع افغان دستگیر شده را تکذیب کرده و ‌به خبرگزاری فارس گفته است: «به‌عنوان رئیس شورای تامین شهرستان ری اعلام می‌کنم در ارتباط با برخورد با متخلفان و عوامل این اقدام هیچ‌گونه اقدام خشونت‌باری نیفتاده و اقدامات بر اساس قانون صورت گرفته است.»

به گفته معاون استاندار تهران،‌ اطلاع‌رسانی موثق در مورد این اتفاق، پس از بررسی‌های کامل، از طریق نهادهای ذی‌ربط انجام خواهد شد.

+33
رأی دهید
-68

ekman - شیراز - ‫ایران
ای بابا شادی مردم را هم نمیتوانید ببینید،سه روز از عاشورا گذشته،عاشورائیکه 1430یا 1435 سال پیش اتفاق افتاده.همه مسلمانان جهان هم که شیعه نیستند و این بندگان خدا هم سه روز بعد جشن عروسی و ازدواج گرفتند،خجالت آور است که فکر و ایدئولوژی خود را به دیگران تحمیل نمائیم.
شنبه 17 آبان 1393 - 23:47
Sabokbalam - کالیفورنیا - آمریکا
حالا که اینطور شد، من هم میرم کابل و سه روز بعد از سالروز مرگ عمر یک جشن ختنه سوران برای احمد کار زای برگزار می‌کنم!
یکشنبه 18 آبان 1393 - 02:50
paksan - آمریکا - آمریکا
بدبختا فک میکنند مثل سنت پیامبر ماه محرم ماه شادی است ماه محرم در اسلام واقعی ماهی است که نباید خونی ریخته بشه و دشمنی و جنگ ممنوع هستش و اینها فک میکردن خوب سه روز بعد از عاشورا دیگه همه چیز تمومه و دیگه میشه مراسم گرفت! ماه محرم رو هم تحریف کردند چون منفعتشونه فقط همین. امام حسین نیازی به این مراسم نداره و فقط منافع حاکمان و بیزینس امامه به سرها و مداحان رو ایجاد کرده و گرم کرده همین.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 02:58
سرسره - اهواز - ایران
خاکبر سر اون مردمی که سه روز بعد از عاشورا هن احساسات مذهبیشون فروکش نکرده مرده شور این دولتی که پلیسش برای اجرای اوامر اقاوشبیخون زدن به خانه ها ومهمانیهای مردم همیشه حاضر به خدمته ولی هنوز اسید پاشهای رو نگرفته
یکشنبه 18 آبان 1393 - 03:09
عشق من کتاب - حیدرآباد - هند
این مطالب برام هضم نمیشه! یعنی چطور ادم میتونه تا این حد بی فکر باشه و تعصبی عمل نکنه
یکشنبه 18 آبان 1393 - 06:39
oghabe - سنت گا لن - سوثیس
از ملّت مسلمان خودخواه تر و پرروتر و جاهلتر ،هیچ ملتی نیست،حالا فرق نمی‌کنه چه شیعه چه سنّی،نه‌ به این شوری شور نه‌ به این بینمکی.تا این کشورو نابود نابود نکنن از پا نمیشینن.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 07:02
agha-javad - تهران - ایران
خاک بر سر تمام انسانهایی که اسیر مذهب و ایدئولوژی هستند و در زندگی‌ انسانهای دیگر فضولی و دخالت میکنند. متاسفانه این خاص مذهب مسلمانهاست که به صدها شاخه نیز تقسیمند و مردم امنیتی در مقابل این موجودات کثیف جانی و نادان حس نمیکنند.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 08:04
سگال توماك - دوبی - امارات متحده عربی
چرا فکر میکنیم که دیگران باید ریز جزئیات مراسم های ما رو بلد باشند ؟ مگه ما حساسیتها و ملاحظات بقیه رو میدونیم ؟ اینها مگه شیعه بودند ؟ یه تذکر بهشون میدادیم مطمئنا خودشون متوجه موضوع میشدند، پلیس خبرکردن و راپورت دادن نمیخواست که عقده ای ها !! ؛ این چه وضعیه که. با زدن و کتک کاری و بی احترامی توقع احترام گذاشتن به ما رو هم داریم .
یکشنبه 18 آبان 1393 - 08:57
oghab - هلسینکی - فنلاند
دم افغان هاگرم
یکشنبه 18 آبان 1393 - 09:49
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
اینها خیلی بیجا کردن. مگر همین جماعت نیستند که هی ننه من غریبم بازی درمیارن، میگن نداریم، بیچاره ایم. پس چه جوریاست که وقت برای برای عشرت و تفنن دارن ولی سر کار نمیرن؟اونهم در این ایام ! .
یکشنبه 18 آبان 1393 - 10:43
فراوانی - قطر - قطر
ای ابولفضل کجایی که داداشتو کشتن این سنیها دارند جشن میگیرن این شیعه ها وقتی روز مرگ عمر عمرکشون میگیرند میزنند میرقصند این پلیس کجاست
یکشنبه 18 آبان 1393 - 10:45
حسینی حسینی - تهران - ایران
Sabokbalam. در امریکا زندگی می کنی اما هنوز ادم نشدی. کل پسر یکم فرهنگ داشته باش.متعصب نباش.شاید اون بیچاره ها نمی دونستند عزاداری هنوز تموم نشده.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 11:40
mir1976 - واشنگتن - آمریکا
سگال توماک - دوبی - امارات متحده عربی، . کسی که مهمان یک کشور هست باید به رسومات آن کشور احترام بگذارد. آقای فهمیم در همین امارات شما مگر میشود کسی زندگی کنه و سالروز مرگ خلفایتون را ندونه و بیاد در آنروز مجلس جشن بپا کنه. حتما پلیس و مردم، آنهم از نوع وهابی خشن میان نازشون میکنند و کاملا منطقی بهشون تذکر میدند و تمام.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 13:45
mahdi_n130 - منچستر - بریتانیا
خیلی سال پیش تو شهرری در ایام محرم یک افغانی دیدم که لباس قرمز پوشیده بود، حتی کفش و نگین انگشترش قرمز بود وقتی بهش گفتم چرا قرمز پوشیدی در محرم یک فحش نثار امام حسین کرد من خواستم بزنمش که مردم اجازه ندادن چند سال پیشم با پاکستانی ها کار میکردم که روز عاشورا جشن گرفتند و کیک و شیرینی آوردن سر کار، بهرحال باید به مراسمات صاحب خانه احترام گذاشت، شیعیان همیشه مظلوم بودن حتی در خانه.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 15:59
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
این بیچاره ها رو توجیح کنید که بعد دهه محرم یه دهه دیگه به اسم عزایه بعد عزا هم هست ٬ که بزودی برنامه هایی واسه این دهه هم طراحی خواهد شد.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 16:51
سگال توماك - دوبی - امارات متحده عربی
mir1976 - واشنگتن - آمریکا: تا جاییکه من میدانم در امارات برای درگذشتگان چه خلفا ، چه حاکمان فقید و چه بستگان ،مراسم عزاداری به سبک و سیاق ایران برگزار نمیگردد، از نظرشان بعد از مرگ روح به جهان دیگر میرود و برای جسم درگذشته جز دعا در روز نخست ، مراسم دیگری نیست ، حتی سالگرد . هیچ مراسم عزایی در اینجا برگزار نمیشود ، با این وجود علیرغم مناقشه های فراوان مذهبی. بین دیدگاه های تشیع و تسنن ، شیعیان اینجا به راحتی مراسم محرم ، شهادت حضرت علی و تولد امام زمان را برگزار میکند و مانع و اشکال تراشی برایشان وجود ندارد .من با این نظر که بایستی به اعتقادات ، احترام گذاشت ؛ انتقاد من به شیوه ناصحیح مداخله زور و بگیر و ببند در هر رخدادی در کشورمون هست .سپاسگزار از نظرتون
یکشنبه 18 آبان 1393 - 17:37
amooojoghdeshakhdar - ونیز - ایتالیا
من اصلا در مورد درست بودن یا غلط بودن ماجرا‌ نظر نمیدم ، عجیب کامنتأیی که میگن افغانیا خبر نداشتن !!!!!
یکشنبه 18 آبان 1393 - 21:09
marineboy - لس انجلس - امریکا
سنی ها هر ایرادی داشته باشند، این یک قلم عزاداری و تو سر زنی را ندارند. مراسم برای مرده هزار سال پیش هم برگزار نمیکنند. ضمنا رسم و رسوم و عقاید خرافاتی و مضر به نام مذهب به هیچ وجه قابل احترام نیست. همین است که ایرانیان مایه خنده و مسخره دیگر مردم دنیا شده اند. تو سرزنی، قمه زنی، گل مالی، بتازگی هم مانند جانور خزنده روی زمین سینه خیز رفتن و صدها رسوم مزخرف و بیفایده و خفت بار که در قرآن نیز مکروه و ناپسندیده هستند باید برچیده شوند.
یکشنبه 18 آبان 1393 - 22:34
mir1976 - واشنگتن - آمریکا
سگال توماک - دوبی - امارات متحده عربی، اصلا متن من رو خوندی؟؟ من گفتم در سالروز مرگ آنها ، نگفتم در مراسم عزاداری آنها. اگه قبول نداری روز بیست و ششم ذی‌الحجّة سالروز مرگ عمر یک مراسم جشن آشکار بگیرید و من دوستان زیادی اونجا دارم بعنوان ناظر میفرستم تا عملکرد پلیس و مردم را نسبت به اینکارتون را عملا در youtube بگذارند. قبول میکنید اینکار را انجام بدید؟ شجاعتش را دارید؟
دوشنبه 19 آبان 1393 - 11:26
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
ماه محرم ماه شادمانیست نه عزا و ماتم , ماهی که در تاریخ دهم (عاشورا)فرعون در دریا غرق شد و موسی بیامبر از جنکال فرعون نجات یافت و به شکرانه ان بیامبر مکرم اسلام ان روز را روزه میکرفت و اساسا عزا داری و بوشیدن لباس سیاه و کریه بر شهیدان کربلا امری بدعی هست که روافض ان را انجام میدهند روز عاشورا روزیست که امام حسین از دست شیعیانی که خود را منتصب به وی میدانستند نجات یافت که مورد خیانت انان قرار کرفت اما خداوند بهشت را و افتخار شهادت نصیبش کرد لعنت بر دین رافضه صفوی که خرافات خویش را به نام اسلام در دین خدا وارد میکند
دوشنبه 19 آبان 1393 - 19:13
Ali_mehraban - مونیخ - آلمان
در ماه محرم یک دکتر فرانسوی و یک مترجم ایرانی از فرانسه با هواپیما عازم ایران می شند هواپیما بالای آسمون تهران که می رسه این فرانسوی می پرسه چرا این همه جمعیت تو خیابونها اومدند و همه با لباس سیاه؟؟؟ مترجم می گه اینها یکی از عزیزترین انسان مذهبشون را از دست دادند. فرانسوی مپرسه آه متاسفم . چند وقته که این عزیز از دنیا رفته ؟ مترجم می گه حدود 1400 سال پیش. فرانسوی میگه واووووو پس چرا تو ایران این مردم اینقدر دیر خبردار شدند و عزاداری می کنند؟ تو کشور ما وقتی یه خبری می شه همون روز همه مردم از طریق رسانه ها و روزنامه ها خبردار می شند.
‌سه شنبه 20 آبان 1393 - 23:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.