لاریجانی جیسون رضائیان را به فعالیت «مخل امنیت» متهم کرد

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران وعده داد که وضعیت پرونده جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشینگتن پست، «کمتر از یک ماه دیگر» روشن می‌شود. او همچنین آقای رضائیان را متهم کرد که فعالیت‌هایی داشته که «مخل امنیت ایران» بوده است.

به گزارش خبرگزاری میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضائیه، محمدجواد لاریجانی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «یورونیوز» گفت: «در مقامی نیستم که قضاوت کنم، اما مقامات امنیتی اتهاماتی علیه جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشینگتن پست مطرح کرده‌اند که وی در فعالیت‌هایی غیر از روزنامه‌نگاری مشارکت داشته است، فعالیت‌هایی که مخل امنیت کشور بوده است.»

وی در عین حال گفت: «امیدوارم قبل از ورود به پروسه دادگاه، دادستان با احتمال این که اتهامات قابل توجه نیست متقاعد به کنار گذاشتن پرونده شود. اما به هر حال این تصمیم به وی مربوط می‌شود.»

جیسون رضاییان، خبرنگار۳۸ سالهِ روزنامه واشینگتن پست، از تابعیت ایرانی‌آمریکایی برخوردار است و از سال ۲۰۱۲  در تهران برای واشینگتن‌پست کار می‌کرد.

خبرگزاری میزان روز جمعه، ۱۶ آبان، خبر شبکه تلویزیونی «یورونیوز» مبنی بر وعده آقای لاریجانی «برای آزادی» جیسون رضائیان ظرف یک ماه آینده را تکذیب کرده و نوشت که وی تنها از مشخص  شدن وضعیت پرونده این خبرنگار در کمتر از یک ماه دیگر خبر داده است، نه آزادی وی.

وب‌سایت شبکه تلویزیونی «یورونیوز» بخش‌هایی از مصاحبه با آقای لاریجانی که گزارش کامل آن جمعه شب از این شبکه پخش می‌شود را منتشر کرده است.

در این مصاحبه آقای لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره امکان عفو جیسون رضائیان توسط آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، گفته است که پرونده وی نخست باید در دادگاه مطرح شود.

وی اضافه کرد: «ممکن است دادگاه راسا او را عفو کرده و حکم تبرئه ایشان را صادر کند و همه چیز تمام شود. در غیر این صورت، شق دوم، یعنی جریان عفو شروع می‌شود. ما باید این جریان را طی کنیم. (آزادی آقای رضائیان) مستقیما صورت نمی‌گیرد.»

آقای لاریجانی درپاسخ به این سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی «یورونیوز»مبنی بر این که می‌شود گفت آزادی آقای رضائیان ظرف یک تا دو هفته آینده محقق خواهد شد؟ تصریح کرد: «پیش‌بینی می‌کنم کمتر از یک ماه.»

آقای لاریجانی همچنین در پاسخ به این سوال که  تمام این جریانات خاتمه یابد؟ گفته است: «بله، بله.»

آقای رضائیان به همراه همسرش یگانه صالحی که خود خبرنگار روزنامه اماراتی «نشنال» است و نیز دو نفر دیگر در روز ۳۱ تیر بازداشت شد. روزنامه‌نگاران دیگر آزاد شده‌اند.

در همین حال گروهی در ایران به نام سازمان «بسیج حقوق‌دانان» در مردادماه با طرح این ادعا که «اسناد متعدد و معتبری از جاسوسی خبرنگاران بازداشتی واشینگتن ‌پست موجود است» خواستار اعدام آنان شده بود.

«در ۳۵ سال گذشته تنها تعداد معدودی سنگسار شده‌اند»

همچنین به گزارش وب‌سایت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، آقای لاریجانی در این مصاحبه افزایش اعدام در ایران به خاطر زنا و از جمله سنگسار را تکذیب کرد و افزود: «در همه ۳۵ سال گذشته تنها تعداد معدودی سنگسار شده‌اند.»

بر اساس گزارش‌ها، هیئت نمایندگی ایران در شورای ادواری حقوق بشر روز سه‌شنبه، ۱۳ آبان، تصمیم‌گیری درباره پذیرش یا رد پیشنهادهای حقوق بشری ۱۰۸ کشور جهان را به ماه مارس ۲۰۱۵ موکول کرد.

در پیشنهادهای ارائه شده از سوی ۱۰۸ کشور جهان به ایران موارد متعددی لحاظ شده است که از جمله آنها می‌توان به «لغو مجازات سنگسار، لغو اعدام کودکان، لغو مجازات همجنسگرایان، آزادی اینترنت، رفع سانسور مطبوعات و گسترش آزادی بیان» اشاره کرد.

+1
رأی دهید
-37

سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
خجالت اوره کسی که دستش به خون انسانهای بیگناه الوده هست حافظ حقوق بشر شده و در این مورد سخن رانی میکنه،کامران دانشجو در یک اسانسور به یک زن حزب اللاتی به قول خودشون محجبه میچسبه و ازش بوس و لب میگیره اونوقت یکی بلند نمیشه اسید بپاشه تو صورت این بیشرم ها همین برادران دالتونها زمینهای شمال رو مصادره کردن و اموال عمومی رو غارت اخر تا کی این ملت میخوان در جهل زندگی کنن تا کی باید حرف اخوندا رو گوش بدن و بشینن و به سر و کله خودشون بزنن و مال و اموالشون بنام خمس و ناموسشون بنام صیغه غارت بشه؟؟؟
شنبه 17 آبان 1393 - 13:51
paksan - آمریکا - آمریکا
این دلقک هر موقع موضوع زمین خواریش و فسادهایی که کرده در ورامین مطرح میشه فعالیتش زیاد میشه!خخخ میلیاردها تومان دزدیده و سندسازی کرده حالا چون برادراش سرکار هستند ذهن مردم رو پرت میکنه به مسائل دیگه. تنها چیزی که باعث شد من از احمدی نژاد خوشم بیاد همین برملا کردن قسمتی از فساد خانواده لاریجانی بود و خوشم آمد طرف که دنبال زدوبند بود رو رسوا کرد ولی همه مردم و دنیا دیدند که از اون موقع چقدر گذشته و هیچ حکمی و هیچ دادگاهی برای دلالی و زد و بندهای برادرشون انجام ندادن و به نظر من برای انتخابات دیگه اگر احمدی نژاد میخواد موفق بشه ریشه فساد رو باید نشونه بگیره و آن هم لاریجانی ها یا دالتون ها هستند به نظر مردم ایران همه معتقدن لاریجانی ها مرکز فساد هستند و رفسنجانی رو دیگه کسی نمیتونه متهم کنه چون واقعاً مشخص شد احمدی نژاد دروغ میگفته. البته بماند که احمدی نژاد به دروغگو معروف شده و کسی بهش اعتماد نداره ولی موضوع لاریجانی ها موضوعیه که کسی به دروغگو توجه نمیکنه به فساد نگاه میکنه
شنبه 17 آبان 1393 - 17:23
azadi2011 - تورنتو - کانادا
Paksan - من با دیدگاه تو موافقم ۰ همین که گفتی کاملا درست است۰ لاریجانی ها بر روی هم معماران اصلی این جامعه در ۴ دهه ی گذشته هستند۰ کافی است مشاغلی که این چند برادر در این دهه ها دراختیار داشته اند را روی هم بگذاری و ببینی اینها با ایران چه کار کردند۰ رییس مجلس خود بیست سال مسول رادیو و تلویزیون بوده و مغز های ایرانیان را شستشو می داده۰
یکشنبه 18 آبان 1393 - 07:38
فراوانی - قطر - قطر
ترکها یک مثلی دارند که میگویند میخواهی خودم را به نفهمی بزنم تا کونت بسوزه حکایت این لاریجانی پوفیوز است خودش را بد جوری به نفهمی زده......
یکشنبه 18 آبان 1393 - 12:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.