تازه‌ترین اظهار نظر رسمی درباره اسیدپاشی‌ها: باید منتظر ماند

تنها دو روز پس از این که یک نماینده مجلس ایران گفت که عامل اسیدپاشی‌های اصفهان در یک قدمی دستگیری است و «به‌زودی و راحت» دستگیر می‌شود، معاون اول قوه قضائیه ایران می‌گوید که رای روشن شدن ابعاد این پرونده باید منتظر ماند و هنوز با قطعیت نمی‌توان درباره این که اسیدپاشی‌ها کار یک نفر بوده سخن گفت.

عوض حیدرپور، عضو هیئت اعزامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به اصفهان، روز چهارشنبه، ۱۴ آبان، با اشاره به «تحقیقات» این هیئت گفته بود که «بر اساس برداشت اولیه» عامل اسیدپاشی‌ها در این شهر «تنها یک نفر» بوده و وی «در یک قدمی دستگیری است» و «به‌زودی و راحت» دستگیر می‌شود.

اما خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا، روز جمعه، ۱۶ آبان، به نقل از غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه، درباره سخنان این نماینده مجلس گفت: «طبق شواهد و قرائن به نظر می‌رسد حوادث اسیدپاشی در اصفهان کار یک نفر است، ولی هنوز نمی‌توان با قطعیت در مورد آن سخن گفت.»

وی اضافه کرد: «برای روشن شدن ابعاد این پرونده باید تا زمان دستگیری عامل یا عاملان این حادثه اجتماعی منتظر بمانیم.»

با وجود عدم بازداشت عامل یا عوامل اسیدپاشی در اصفهان، برخی از مقامات جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته با قاطعیت فرضیه سازماندهی شده بودن این اقدامات در اصفهان را رد و تاکید کرده‌اند که این اقدامات توسط «یک نفر» انجام شده است.

سخنان مقامات جمهوری اسلامی در حالی بیان شده است که ناصر جورکش، پدر سهیلا جورکش، از «قربانیان» اسیدپاشی‌های اصفهان، در گفت‌و‌گو با هفته‌نامه تماشاگران که سوم آبان منتشر شد، با اشاره به دو حادثه اسیدپاشی گفته است که اسیدپاشان دو موتورسوار بوده‌اند و یک پیکان سفیدرنگ نیز «به نوعی حالت مراقبت» از آنان را بر عهده داشته است.

معاون اول قوه قضائیه روز جمعه در ادامه سخنان خود گفت: «آن چه مشخص است، نسبت دادن موضوع اسیدپاشی به نظام جمهوری اسلامی با تبلیغات منفی، کار دشمنان و عوامل استکبار است.»

وی اضافه کرد: «دشمنان و بیگانگان در مورد اسیدپاشی مانند بقیه موضوعات مانور رسانه‌ای داده و زود تمام می‌شود.»

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، نیز پنج‌شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی خبر داد که در جلسه دوشنبه هیئت نظارت بر مطبوعات، دبیرخانه این هیئت گزارشی از نحوه انعکاس موضوع اسیدپاشی‌های اصفهان در رسانه‌های ایران ارائه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای انتظامی گفت: «در آخرین جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات این موضوع مطرح و قرار شد دبیرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات موظف شود تا یک بررسی جامع بر عملکرد رسانه‌ها در آن ایام داشته باشد تا اگر خطایی صورت گرفته تذکر داده شود.»

سازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه، هفتم آبان، خبر داده بود که بر اساس اطلاعات گردآوری شده از سوی این سازمان، تعدادی از روزنامه‌نگاران به‌ویژه در دو شهر تهران و اصفهان از سوی نهادهای امنیتی با «احضار یا تماس تلفنی تهدید شده‌اند» تا پرونده اسیدپاشی‌ها در شهر اصفهان را «پیگیری نکنند و در این باره ننویسند».

در هفته‌های گذشته تعدادی از مسئولان ایران از نحوه انعکاس اخبار مربوط به اسیدپاشی در رسانه‌های ایران و همچنین مرتبط دانستن این حوادث با «امر به معروف و نهی از منکر» انتقاد کرده‌اند.

این در حالی است که در روزهای ابتدایی انتشار خبر اسیدپاشی‌های اصفهان، تعدادی از نمایندگان این استان در مجلس از ارتباط این اتفاق‌ها با موضوع «امر به معروف و نهی از منکر» سخن گفته بودند.

محمدرضا خباز، از مدیران پارلمانی ریاست جمهوری ایران، نیز در جلسه علنی ۲۹ شهریور مجلس به عنوان نماینده دولت در مخالفت با طرح امر به معروف و نهی از منکر گفته بود: «همین اخیرا شما در اخبار مطالعه کردید که متأسفانه در یکی از شهرها بحث اسیدپاشی شروع شده است، ما بدحجابی را تأیید نمی‌‌کنیم، ولی رفتار بازدارنده سبب درگیری و مشکلاتی برای جامعه به وجود بیاورد.»

در همین ارتباط ۵۰ نماینده مجلس ایران روز سه‌شنبه، ششم آبان، در نامه‌ای به رئیس مجلس با اشاره به سخنان آقای خباز خواستار جلوگیری از سخنان، به گفته این نمایندگان، «بی‌مبنا و غیرمسئولانه» مقامات شده بودند.

+3
رأی دهید
-46

داریوش پارسی - اصفهان - ایران
و آنقدر صبر کنید تا علف .............
جمعه 16 آبان 1393 - 12:53
alborzi - کرج - ایران
کلا ما دست به انتظارمون خیلی خوبه ... احتمالا ایشون منظورشون اینه که تا ظهور موعود منتظر بمانید چون از دست ما کاری برنمی آید
جمعه 16 آبان 1393 - 13:00
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
تاکی ؟؟؟تا وقتی‌ که امام زنبور از تو چاه با اسب بیاد بیرون رو میگی‌ ؟؟؟
جمعه 16 آبان 1393 - 13:10
arzoye ensaniat - استکهلم - سوئد
شما که میگید پشه کوره در ایران خلاف کنه یکی روز ه پیداش می‌کنیم،بابا همش دروغ بود،والا دروغ بود،.
جمعه 16 آبان 1393 - 13:48
علی چپ دس - رشت - ایران
همون رقص هپی هم ساختگی بود . میخواستن یه چشمه دروغ به مردم نشون بدن که ما اطلاعاتمون قویه . اروا عمت . مردم روزی شمارو به دار خواهند آویخت
جمعه 16 آبان 1393 - 16:14
delmorde - یوتوبوری - سوئد
عاملین نه عامل. اسید پاشی خود شما روضه خوانهای حرام لقمه جنایتکارید و درحقیقت باید بدانید که ملت شماها را بهتر از خودتان میشناسند. نمی تونم بگم شرم کنید چون شما انسان نیستید که معنای شرم و حیا را بدانید فقط خفه شید و او دهان.. را ببندید.
جمعه 16 آبان 1393 - 17:27
DaaDaa - تهران - ایران
اول باید قبل از هرچیزی به ریش این عوض حیدری خندید ، واقعا کدام احمقی به شما پست و مقام داده؟؟؟؟ مردک نفهم چرا مزخرف حرف می زنی ، چطور اسیدپاشی میتونه توسط یکنفر اون هم از روی موتور انجام بشه؟؟؟ دوم اینکه تو خودت واقعا دیوانه تر از اون هستی که مدعی شدی راحت دستگیر میشه والان چند وقته تمام نیروهای گمنام و غیرگمنام و هرچه که داشتید رو بسیج کردید اما طرف تو خونه داره به ریش همه شما میخنده...میدونید چرا ؟ چون اتفاقا تو و اداره کننده های مملکت احمقند که چنین ابلهانه فکر میکنند ...اسید پاش برنامه ریزی داشته اصلا هم دیوانه نبوده ...چون از دیوانه برنمیاد که یک لشکر اطلاعاتی رو که همه شون هم سالم و ماشاءالله عاقل هستند اینطور دنبال خودش الاف کنه....
جمعه 16 آبان 1393 - 21:16
paksan - آمریکا - آمریکا
خخخخ . آخرش باید یک بدبختی رو گیر بیارن و اعدامش کنند تا مثلاً بگن برخورد شد. شک نکنید کار بسیج و سپاه بوده و فتوای مصباح پای این موضوع هستش. مثل داستان مه آفرید دارن یکطوری زمان می بندن بهش تا مردم سرد بشوند بعد یک بدبختی رو از زندانی های سیاسی یا مجاهدین میارن و مجبورش میکنن اعتراف کنه و بعد اعدام . دیگه قوه قضائیه معاویه بوی تعفنش همه جا رو برداشته. اگر مه آفرید درست محاکمه میشد باید همین محسنی اژه ای و خیلی از مقامات سپاه هم اعدام میشدند ولی ..
جمعه 16 آبان 1393 - 22:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.