اوباما 'نامه‌ای محرمانه' به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته است

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال می‌گوید باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا ماه گذشته به طور محرمانه نامه‌ای برای آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران فرستاده و در آن "منافع مشترک" ایران و آمریکا را شرح داده است.

بنا به آنچه وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید، آقای اوباما به رهبر ایران نوشته است که هر حمله آمریکا علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با منافع ایران نیز همخوانی دارد.

به گفته وال‌استریت ژورنال این نامه کمی پیش از ۲۴ نوامبر، موعد نهایی برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای، فرستاده شده است و می‌تواند برای ترغیب رهبر ایران به موضعی در جهت رسیدن به هر گونه توافق احتمالی باشد.

همزمان جان ارنست، سخنگوی کاخ سفید از اظهار نظر در مورد صحت و سقم و جزئیات این نامه سر باز زده اما گفته است: "آنچه می توانم بگویم این است که سیاست کاخ‌سفید در مواجهه با ایران تغییری نکرده است."

در واکنشی از سوی مخالفان آقای اوباما، جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا گفته او به رهبران ایران "اعتماد ندارد" و معتقد است که ایران را نباید در جنگ علیه داعش (دولت اسلامی) دخالت داد.

این چهارمین نامه‌ای است که باراک اوباما از زمان ریاست بر کاخ سفید برای رهبر ایران ارسال کرده است.

به نوشته وال استریت ژورنال این مکاتبات نشان می‌دهد که آقای اوباما در مقابله با داعش، نقش ایران را منفی یا مثبت مهم می‌داند.

به نوشته این نشریه، مقامات کاخ‌سفید در پاسخ پرسش‌های دیپلمات‌های خارجی درباره نوشتن چنین نامه‌ای، این موضوع را تکذیب نکرده‌اند.

انتشار این نامه یک روز پس از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درخصوص برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد.

آقای اوباما که روز گذشته در یک کنفرانس خبری و پس از پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره سخن می گفت، تاکید کرد "اگر بتوانیم با ایران به توافقی خوب برسیم که بتواند جهان را متقاعد کند که ایران توانایی تولید سلاح اتمی را نخواهد داشت، آن وقت با کنگره وارد مذاکره می‌شویم و آنها را هم متقاعد می‌کنیم. اما این نیازمند یک توافق خوب است."

آقای اوباما گفته آمریکا و متحدانش می‌توانند چارچوبی به ایران پیشنهاد کنند که در آن بتواند نیازهای صلح‌آمیز انرژی خود را تأمین کند، اما در عین حال گفت که مذاکرات اتمی یک راه دشوار دیپلماتیک است، چرا که دو طرف به هم بی‌اعتماد هستند.

دو طرف براساس توافق مقدماتی شش ماهه ژنو - که برای چهار ماه اضافه تمدید شده - قصد دارند به یک توافق جامع دست یابند. این مهلت چهارماهه روز ۲۴ نوامبر به سر می‌رسد.

+31
رأی دهید
-27

اسداله میرزا - کلن - آلمان
نامه محرمانه نوشتن به یه آخوند سفاک که یک کشور باستانی رو به نابودی کشانده همچون یک تو دهنی به ملت بیچاره ایران است.‌ای کاش حداقل مثل چین و روسیه تو روز روشن فقط به آخوندا دستور صادر میکرد.
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 22:59
مسجد سليمان - لندن - بریتانیا
دولت اخوندی یعنی اجراى برنامه های أمریکا در خاورمیانه . بعد از ٣٥ سال حالا میخواهند علنی کنند.
جمعه 16 آبان 1393 - 00:14
arkadash - نیکوزیا - قبرس
بابا با اون سیستم پستی افتضاح ایران اصلا نامه نمیرسه...میگن تمبرش کم بوده....یا آدرس ناخواناست
جمعه 16 آبان 1393 - 00:26
samavat - شیراز - ایران
من آخر نفهمیدم آمریکا که داعش رو تازه ساخته هنوز هم داره حمایتش میکنه چرا داره باهاش میجنگه؟
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 23:29
oghabe - سنت گا لن - سوثیس
بنویس نامه نویس حرفهای خوب بنویس ،مخفیانه بنویس ،آشکارا ننویس ، عاشقانه بنویس ،الکی‌ ننویس ،مخلصانه بنویس.
جمعه 16 آبان 1393 - 00:50
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
همیشه جبهه کفر به رغم مخالفت ظاهری و رسانه ای با همدیگر دست در دستان هم داشته اند،اخوندا زاییده ی بطن امریکا و غرب هستند که ایران رو به قیمت اندک فروختند بنابر این هرنوع توافق با غرب ممکنه به ثمر برسه اما در این مدت ملتی قربانی 35سال ایدئولوژی اخوندی بودند که هیچ ثمر ی برای انها نداشت
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 23:47
ghormeh sabzi - تهران - ایران
عامل اصلی‌ بدبختی ایران همین آمریکا هست ،اون از اون کارتر بی‌ همه چیز که به خمینی پول داد که ایرانو ویران کنه ،اینم از این الدنگ اوباما که برای یکی‌ الدنگ تر از خودش نامه فدایت شوم مینیوسه ،لعنت به علی‌ چلاق و اوباما بی‌ وجود .
جمعه 16 آبان 1393 - 02:17
nasl sokhta - لندن - انگلیس
خدا مرگت بده اوبامای بزدل بیخاصیت بیخود نیست اروپایها بهت میگن اردک پا شکسته ، مرتیکه غم و تمش شد مماشات با رژیم کثیف آخوندا
جمعه 16 آبان 1393 - 02:51
nasl sokhta - لندن - انگلیس
samavat - شیراز - ایران. شما میخواهی‌ با یک فرض غلط به نتیجه درست برسی،از کجا میدونی‌ آمریکا داعش را به وجود آورده ؟
جمعه 16 آبان 1393 - 02:56
Mamad_ina - نیو یورک - آمریکا
کجا بودی سلطنت طلب، اینجاها بلبل میشی، خبر از داعش که میشه سرت میره زیر برف.
جمعه 16 آبان 1393 - 03:31
دریای پارس - ایران - ایران
بابا چه نامه ای به این آخوند کثیف خون آشام؟. خجالت بکش ترسوبزدل. احمق تحریم ها را بر نمیداشتی اینا الان به عرعر افتاد بودن.انقدر این لاشخورهارو تحویل نگیرید پررو تر میشن
جمعه 16 آبان 1393 - 08:53
shahab46 - هانوفر - المان
پفیوز مسلمان. آقایون دمکرات تحویل بگیرند. با آمدن جمهوری خواهان پدرشان در آمد
جمعه 16 آبان 1393 - 13:26
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
Mamad_ina - نیو یورک - آمریکا. دوست من داعش بی ارزش تر از اونی هست که من بخوام در موردش حرفی بزنم به زودی خواهی فهمید که کسانی که حامی این کروهک تروریستی هستند رجیم نامشروع اخوندی و امریکا و اسرائیل هستند و در بشت برده یک هدف رو دنبال میکنند
جمعه 16 آبان 1393 - 18:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.