نامه سرگشاده دیپلمات‌های سابق اروپا: زمان توافق با ایران هم‌اکنون است

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا (چپ)، کاترین اشتون، سرپرست گفت‌وگوها با ایران (مرکز) و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

هفت دیپلمات ارشد و سابق اروپا در نامه‌ای سرگشاده زمان توافق نهایی اتمی با ایران را «هم‌اکنون» دانسته و هشدار داده‌اند که «تاخیر در اتخاذ تصمیم‌های دشوار نهایی، احتمالا شانس بیشتری به کسانی می‌دهد که مخالف روند دیپلماتیک و به شکست کشاندن گفت‌وگوها» هستند.

این نامه سرگشاده که روز چهارشنبه، ۱۴ آبان، در روزنامه بریتانیایی گاردین منتشر شده، به امضای خاویر سولانا، مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آنا پالاسیو، وزیر امور خارجه سابق اسپانیا، کارل بیلدت، وزیر امور خارجه سابق سوئد، اما بونینو، وزیر امور خارجه سابق ایتالیا، نوربرت روتگن، رئیس کمیته امور خارجی مجلس آلمان، رابرت کوپر، دیپلمات سابق بریتانیایی، و ژان ماری گئنو، رئیس گروه بین‌المللی بحران، رسیده است.

به نوشته این دیپلمات‌ها، اکنون که «راه‌حل‌های خلاقانه فنی فرموله شده‌اند، توافقی که هم به طور موثر و صلح‌آمیز، نگرانی‌های قدرت‌های جهانی درباره برنامه اتمی ایران را مرتفع کند و هم به آرمان‌های مشروع و حق حاکمیت ایران احترام بگذارد، در دسترس است».

نویسندگان این نامه هشدار داده‌اند که «هزینه شکست» در رسیدن به توافق نهایی، برای قدرت‌های جهانی به معنی «تضعیف نظارت» بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و برای ایران به معنی «تشدید تحریم‌ها و انزوای بیشتر» خواهد بود.

پیش از این نامه، وزیر امور خارجه آلمان هم هشدار داده بود که در صورت شکست مذاکرات با جمهوری اسلامی، ایالات متحده آمریکا تحریم‌های بیشتری را علیه ایران تصویب خواهد کرد.

هم ایران و هم آمریکا گفته‌اند که به دنبال رسیدن به توافق نهایی تا ضرب‌العجل سوم آذر هستند، اما در عین حال دیگری را مقصر شکست احتمالی مذاکرات معرفی کرده‌اند.

+25
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.