عضو هیات اعزامی مجلس به اصفهان: اسیدپاش به راحتی دستگیر می‌شود

یک عضو هیات اعزامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به اصفهان با اشاره به «تحقیقات» این هیات گفت که «بر اساس برداشت اولیه» عامل اسیدپاشی‌ها دراین شهر «تنها یک نفر» بوده است و وی به زودی و راحت دستگیر می‌شود.

عوض حیدرپور روز چهارشنبه ۱۴ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی، گفت: «طبق تحقیقات به عمل آمده دو فرضیه درباره عامل حادثه اسیدپاشی مطرح شده، نخست اینکه این فرد یک بیمار روانی بوده و یا اینکه فرد اسیدپاش با هوشیاری و علم به جرم این اقدامات را انجام داده است».

وی افزود: «بر اساس برداشت اولیه عامل بروز این حادثه تنها یک نفر بوده و ادعای سازمان‌یافته بودن این حوادث اشتباه است».

با وجود عدم بازداشت عامل یا عوامل اسیدپاشی در اصفهان، برخی مقامات جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته با قاطعیت فرضیه سازماندهی بودن اسیدپاشی‌های اصفهان را رد و تاکید کرده‌اند که این اقدامات توسط «یک نفر» انجام شده است.

محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رییس مجلس ایران، روز ۱۰ آبان گفته‌ بود: «بررسی‌ها نشان می‌دهد اسیدپاشی در اصفهان یک اقدام سازمان‌یافته تیمی نبوده و از سوی فردی که ضدیت و معاندت با نظام اسلامی و ارزش‌های اسلامی داشته، انجام گرفته‌ است».

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، نیز ۳۰ مهر گفته بود که اسیدپاشی‌های اصفهان توسط «یک نفر» انجام شده است و به «هیچ عنوان» سازمان یافته و گروهی «نبوده» است.

سخنان مقامات جمهوری اسلامی در حالی بیان شده است که ناصر جورکش، پدر سهیلا جورکش، از «قربانیان» اسیدپاشی‌های اصفهان، در گفت‌و‌گو با هفته‌نامه تماشاگران که سوم آبان منتشر شد، با اشاره به دو حادثه اسیدپاشی گفته است که اسیدپاشان دو موتور سوار بوده‌اند و یک پیکان سفیدرنگ نیز «به نوعی حالت مراقبت» از آنان را بر عهده داشته است.

عوض حیدرپور در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «خوشبختانه سرنخ‌های بسیار خوبی از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی به دست آمده و برداشت ما از این مدارک و شواهد این است که فرد خاطی به زودی و به راحتی دستگیر ‌شود».

به گفته آقای حیدرپور، گزارش هیات اعزامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به اصفهان در نشست روز یکشنبه ۱۸ آبان این کمیسیون قرائت می‌شود.

نماینده شهرضا در مجلس همچنین گفت که فضای عمومی شهر اصفهان به حالت «عادی خود بازگشته است».

حسین طلا، نماینده تهران در مجلس، نیز روز چهارشنبه تاکید کرد هیچ کدام از اسیدپاشی‌های اصفهان مربوط به «امر به معروف و نهی از منکر نبوده و به مسائل عشقی، کاری و شخصی افراد بر می‌گردد».

وی مرتبط دانستن اسیدپاشی‌های اصفهان با «امر به معروف و نهی از منکر» را «زمینه سازی برای انتخابات آینده مجلس» دانست.

در هفته‌های گذشته تعدادی از مسئولان ایران نسبت به نحوه انعکاس اخبار اسیدپاشی در رسانه‌های ایران و همچنین مرتبط دانستن این حوادث با «امر به معروف و نهی از منکر» انتقاد کرده‌اند.

احمدرضا رادان، رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی، روز ۱۱ آبان گفته بود که «بزرگ‌نمایی بیش از حد» اسیدپاشی‌های اصفهان، بد‌تر از «قضیه» اسیدپاشی بوده و مورد «سوءاستفاده دشمنان» قرار گرفته‌است.

صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران، نیز چهارم آبان ضمن انتقاد از مرتبط دانستن اسیدپاشی‌های اصفهان با «امر به معروف» گفته بود: «برای برخی از رسانه‌های داخلی متاسفم که این کار را انجام می‌دهند».

روز ۹ آبان هم برخی از ائمه جمعه در ایران، اسیدپاشی‌ها را «توطئه دشمن» برای تخریب طرح حمایت از «آمران به معروف و ناهیان از منکر» خوانده و خواستار مجازات عاملان اسیدپاشی‌ها و همچنین رسانه‌هایی شده بودند که اسیدپاشی‌ها را به طرح امر به معروف و نهی از منکر نسبت داده‌اند.

+3
رأی دهید
-35

greentree - تهران - ایران
خبر اسید پاشی را حتی مسکو نیوز و شبکه الجزیره هم پخش کرد به طوری که خیلی‌ از عرب‌ها و روس‌ها در وب سایت به مردم ایران توهین‌های بدی میکردند و جالب اینکه می‌گفتند چه فرقی‌ بین اینها و گروه داعش هست .......این هم جنایتی دیگر از باند مصباح یزدی و امام جمعه اصفهان
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 00:58
مترلینگ - منچستر - انگلستان
هنوز به بدبخت مادر مرده ای رو گیر نیاوردن که این جرم رو تو خرش کنن وببندنش به شرق وغرب و اللخصوص اسراییل
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 01:00
Sabokbalam - کالیفورنیا - آمریکا
این آقای حیدر پور به چه نکتهٔ مهمی‌ اشاره کردند. فرموده اند این شخص اسید پاش یا بیمار روانی‌ بوده یا هوشیار! و لابد اگر هوشیار بود که هیچ، ولی‌ اگر دیوانه بود دو حالت دارد، یا دیوانه معمولی‌ بوده و یا زنجیری. اگر معمولی‌ بود که هیچ ولی‌ اگر زنجیری بود یک راست میبریمش به بیت رهبری و جانشین سید علی‌ یکدست خواهد شد!
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 01:51
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
دار و دسته سید علی‌ گدا فکر نمیکردن قضیه انقدر کش پیدا کنه، حالا مثل سگ از مردم ترسیدن میگن دژمن میخواد ضربه بزنه به اسلام . من نمیدونم تا چند قرن دیگه میخوان از این روش‌های پوسیده استفاده کنن
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 04:36
DaaDaa - تهران - ایران
اول باید قبل از هرچیزی به ریش این عوض حیدری خندید ، واقعا کدام احمقی به شما پست و مقام داده؟؟؟؟ مردک نفهم چرا مزخرف حرف می زنی ، چطور اسیدپاشی میتونه توسط یکنفر اون هم از روی موتور انجام بشه؟؟؟ دوم اینکه تو خودت واقعا دیوانه تر از اون هستی که مدعی شدی راحت دستگیر میشه والان چند وقته تمام نیروهای گمنام و غیرگمنام و هرچه که داشتید رو بسیج کردید اما طرف تو خونه داره به ریش همه شما میخنده...میدونید چرا ؟ چون اتفاقا تو و اداره کننده های مملکت احمقند که چنین ابلهانه فکر میکنند ...اسید پاش برنامه ریزی داشته اصلا هم دیوانه نبوده ...چون از دیوانه برنمیاد که یک لشکر اطلاعاتی رو که همه شون هم سالم و ماشاءالله عاقل هستند اینطور دنبال خودش الاف کنه....
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 07:55
arman93 - یزد - ایران
اگه به راحتی دستگیر میشه چرا هنوز شناسایی و بازداشت نشده ؟
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 10:56
اصحاب کهف - بروکسل - بلژیک
موضوع طولانی شدن اعلام کردن مجرم اینه که حضرات دارن وضعیت جامعه رو رصد میکنند که ببینند بالاخره باید چه خاکی توی سرخودشون بکنن؟ علت اینکه خامنه ای هم تا الان سکوت کرده،فقط و فقط همینه که... گیجه گرفتن که چه کار کنند؟ همینطور به موضوع مزخرف اسیدپاش معاند کراواتی ادامه بدن یا راستش رو بگن؟همین و بس.همه اینا سبک و سنگین کردن وضعیت جامعه و مردمه.
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 17:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.