اعتراض به قالیباف به دلیل «واگذاری زمین ۵۰۰ میلیاردی» به یک پیمانکار

محمدباقر قالیباف در کنار محمود احمدی‌نژاد

یک عضو شورای شهر تهران روز چهارشنبه در تذکری به محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، به «واگذاری زمین ۵۰۰ میلیارد تومانی» بوستان مادر به پیمانکار«پروژه صدر» اعتراض کرده و گفت که این واگذاری بالاتر از «سقف اختیارات معاملات شهردار تهران» بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، رحمت‌الله حافظی، عضو شورای شهر، روز چهارشنبه، ۱۴ آبان، با اشاره به تذکری که در جلسه غیرعلنی شورای شهر به شهردار تهران داده افزود: «بر اساس اطلاعات موجود، زمین بوستان مادر برای هزینه‌های پروژه صدر در قالب تهاتر به مجریان طرح واگذار شده است.»

وی تصریح کرد: «بر اساس تبصره ۱۳ بودجه سال ۹۳ سقف اختیارات معاملات شهردار ۵۰ میلیارد است، اما بر حسب اطلاعات موجود ارزش این زمین ۵۰۰ میلیارد تومان است، از این رو تذکر به شهردار این است که به استناد کدام مجوز این تهاتر صورت گرفته است.»

تهاتر زمین «بوستان مادر» در تهران به این معنی است که شهرداری تهران زمین این پارک را به ازای پولی که باید به پیمانکار «پروژه صدر» می‌داده به این شرکت واگذار کرده است.

این نخستین بار نیست که محمدباقر قالیباف به دلیل قراردادهای میلیاردی در شهرداری تهران از شورای شهر تذکر می‌گیرد.

پیشتر در تیرماه سال جاری نیز تعدادی از اعضای این شورا به آقای قالیباف بابت «تفاهم‌نامه ۲۰ هزار میلیارد تومانی با سپاه» اعتراض کردند.

روزنامه شهروند در همان تیرماه در این باره نوشت: «در سال‌هایی که شهرداری تهران به قالیباف سپرده شد، نام سپاه در بسیاری از پروژه‌های بزرگ شهری دیده و شنیده شده است؛ تونل صدر- نیایش، بزرگراه طبقاتی صدر، کارگاه‌های بسیاری از خطوط مترو و ده‌ها پروژه دیگر.»

پیش از این نیز برخی از اعضای شورای شهر تهران به واگذاری زمین و ساخته شدن ساختمان در زمینی که بر اساس گزارش‌ها بنا بوده «بوستان مادر» در آن ساخته شود اعتراض کرده بودند.

از جمله محمد حقانی، عضو شورای شهر تهران، روز ۱۶ اردیبهشت در تذکری نسبت به تغییر کاربری «بوستان مادر» در منطقه پنج تهران اعتراض کرده و گفته بود که زمین این بوستان که دارای کاربری فضای سبز است به «یک بانک فروخته شده است».

آقای حقانی همچنین پیشتر در روز ۳۱ فروردین سال جاری گفته بود که زمینی به مساحت ۷۱ هکتار بین خیابان آیت‌الله کاشانی، الهی و بهنام که در طرح اول و دوم جامع و تفصیلی تهران مقرر شده بود کاربری فضای سبز با نام «بوستان مادر» داشته باشد، با تغییر کاربری «غیرقانونی» مواجه شده است.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در پاسخ به این سخنان آقای حقانی گفته بود که این زمین هفت هکتاربوده و هیچ درختی نیز در آن وجود نداشته است.

وی همچنین گفته بود که شهرداری تهران هیچ طرحی برای ساخت بوستان مادر در این زمین نداشته است.

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران نیز در تیرماه خواستار توقف ساخت‌وساز پروژه‌های ساختمانی در«بوستان مادر» شده بود.

خبرگزاری مهر در شهریورماه گزارش داده بود که در پی اجرا نشدن این درخواست، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و رئیس این شورا، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گزارشی از وضعیت ساخت و ساز در«بوستان مادر» ارائه کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، حسن روحانی در پاسخ به نامه وزیر راه و شهرسازی نوشته است: «وزیر محترم کشور، سازمان محیط زیست و شورای شهر تهران تمامی اقدامات لازم را انجام دهند تا حقوق مردم تضییع نشود و از ساخت وساز غیرمجاز در این عرصه جلوگیری به عمل آید.»

+39
رأی دهید
-1

siavash2a - تهران - ایران
قالیباف با نفوذی داشت خودشو تو شهرداری نگه داشت.صد رحمت به کرباسچی.دادن واحد به شهرداران نواحی توسط قالیباف.استخدام بدون ازمون اقوام مدیران تو شهرداری و صدها مشکل که بیداد میکنه.
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 20:24
abdolmalek - رامسر - ایران
کدخدا را دیده و ده را چاپیده...
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 22:54
paksan - آمریکا - آمریکا
برای خودش کشور مستقل تشکیل داده قالیباف و واقعاً انتظار سالم کار کردن از یک سپاهی کار مسخره ای نیست؟ این آدم سروته فاسده و تمام تلاشش رو کرده که شهرداری رو ضمیمه کنه به نیروی انتظامی و سپاه و شرکتهای اقماری که تشکیل شده در این دو نهاد نظامی اکثر پروژه ها رو با چندین برابر قیمت میگیرن و اینها همش بذری است که قالیباف برای انتخابات آینده داره میکاره و این پولها زمانش که برسه بهش برمیگرده. حالا هی داد بزن ولایت ولایت !!! ولایت امروز شده پول و دلار بقیه اش همش چرت و پرت هستش برای سرکار گذاشتن بسیجی های مفلوک که باید در سطح آمریکا و اسرائیل نگه داشته بشوند و سرکار باشند
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 22:49
مترلینگ - منچستر - انگلستان
هر دم از این باغ بری میرسد کره خر بی پدری میرسد تاراج کنید ارث پدریتونه اخه
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 01:34
تیتو تیتو - تهران - ایران
هر چی بگی بدتر میکنه لامصب پول شیرینه .
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 10:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.