برگزاری مراسم سالگرد اشغال سفارت آمریکا بدون حضور مقامات دولتی ایران

مراسم سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در تهران روز سه‌شنبه، ۱۳ آبان، برگزار شد در حالی که گزارش رسانه‌های داخلی و خارجی از عدم حضور مقامات دولت ایران در این مراسم حکایت دارد.

خبرگزاری‌ها در گزارش خود از این مراسم به شعار راهپیمایان علیه آمریکا، اسرائیل و بریتانیا اشاره کرده که با سوزاندن پرچم این کشورها همراه بوده است.

به گزارش‌ خبرگزاری آسوشیتدپرس، اگرچه هزاران نفر در این مراسم حضور یافته بودند اما تعداد شرکت‌کنندگان در آن نسبت به پارسال کمتر بوده است که این امر نشان‌ می‌دهد «روابط میان ایران و ایالات متحده از زمان روی کار آمدن دولت میانه‌رو حسن روحانی بهبود یافته است».

این خبرگزاری سپس به مذاکرات اتمی ایران و آمریکا اشاره می‌کند که حساسیت آن در روزهای آتی و با نزدیک شدن به مهلت دستیابی به توافق هسته‌ای اوج گرفته است در حالی که «افراطی‌ها همچنان بر دولت روحانی فشار می‌آورند» و به سیاست خارجی دولت او اعتراض دارند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نیز در گزارشی از این مراسم اظهارات علیرضا پناهیان، سخنران اصلی مراسم را بازتاب داده است که خطاب به دولت روحانی و مذاکره‌کنندگان ایرانی می‌گوید که نباید با دولت آمریکا ضعیف برخورد کنند.

آقای پناهیان اظهار داشت: «اکنون استکبار در حال اضمحلال است. نباید با دولت خبیث آمریکا ضعیف برخورد کرد. وظیفه عاشورایی شماست که با دشمنی که در حال مرگ است و با این موجودات خبیث، دست ندهید».

وی همچنین گفت: «باید به وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده [ایران] حقوق مضاعفی داده شود زیرا آنها با وحشی‌ها طرف هستند. اگر این تیم‌ با آدم‌ها طرف بودند حقوق مضاعفی نمی‌گرفتند».

گزارش ایسنا به حضور محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه، محمدرضا نقدی، رییس سازمان بسیج و اسماعیل کوثری، حسین طلا و حسین مظفر، سه نماینده مجلس شورای اسلامی در این مراسم اشاره کرده است.

ایران و شش قدرت جهانی از جمله آمریکا در یک سال گذشته مذاکرات دامنه‌داری را در سطح دیپلمات‌های بلندپایه وزارت امور خارجه انجام داده‌اند که هدف از آن باز شدن گره پرونده هسته‌ای ایران است.

طرفین تا سوم آذر مهلت دارند که به توافقی جامع دست یابند و در این میان نیز هفته آینده دیداری میان محمدجواد ظریف و جان کری، وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در مسقط، پایتخت عمان، برگزار خواهد شد.

در بیانیه شرکت‌کنندگان مراسم ۱۳ آبان نیز با اشاره به مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ بر رفع همه جانبه تحریم‌ها علیه ایران تاکید شده و همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواسته شده که در رابطه با توافقات احتمالی، «مراقبت و هوشمندی» به خرج دهند.

+4
رأی دهید
-46

amir-amir - تورنتو - كانادا
چهره ها را نگاه کنید مٽل این چاله میدونى ها هستند آن وسطى که مٽل شعبان بى مخ مى ماند پس فردا وقتى که تق رژیم در آمد اولین کسى خواهد بود که به امریکا پناهنده خواهد شد البته اگر راهش بدهند. جمهورى خواهان هم در مجلسشان پیروز شدند حالا است که در مذاکرات هسته اى ناز و اطوار در بیاورند.
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 19:08
ekman - شیراز - ‫ایران
خیلی کار خوب و انسانی ای انجام داده اند که سفارت کشوری را اشغال کرده اند که حالا مراسم سالگرد هم برگزار میکنند ؟عجب پر رو هائی هستند و خجالت نمیکشند.
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 19:31
samuk66 - دوحه - قطر
همینا مردمِ ایرانو بدبخت کردند.
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 22:19
oghabe - سنت گا لن - سوثیس
جواب آمریکا به جمهوری اسلامی به خاطر اشغال سفارت آمریکا توسط طالبان افغانستان داده شد که تمام دیپلماتهای سفارت ایران در کابل را به قتل رساندند،ولی حکومت ایران از ترس سکوت کرد و به روی خودش هم نمیاره.این جیره خواران رژیم هم هی‌ مثل سگ دم در خونه‌شون واق واق می‌کنن.
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 21:32
abdolmalek - رامسر - ایران
سازش آمریکا با این رژیم جعلی و فاشیستی آخوندی مساوی است با همدستی در جنایات این اوباش ها که به اسم دین این کشور را 35 سال است به گروگان گرفته اند..
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 23:16
eddy59 - مونیخ - آلمان
یک مشت نفهم ...و گوسفند تمام این گرونیها و توروم بد بختیها برای همین مرگ بر آمریکا گفتنا تونه....
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 04:25
arman93 - یزد - ایران
اگه اشغال و گروگانگیری دیپلماتهای سفارت امریکا در تهران غلط و خلاف قوانین بین المللی بوده که صد درصد بوده دستان امریکا هم کاملا پاک نیست واشغال و غارت وگروگانگیری 30 ماهه دیپلماتهای کنسولگری ایران در اربیل عراق در دی ماه 1385 نیز کار ناپسند و خلاف قانون بوده و حتی بدتر از کار ایران بوده چون اشغال سفارت امریکا در شرایط انقلابی و توسط عده ای دانشجو صورت گرفت که بعد رهبر وقت کار آنها را تایید کرد ولی به هر حال دولت موقت که دولت قانونی وقت ایران بود این اقدام را تایید نکرد و دخالتی در این کار نداشت ولی اشغال کنسولگری ایران در اربیل عراق توسط ارتش امریکا انجام گرفت
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 06:36
ekman - شیراز - ‫ایران
arman93 - یزد - ایران،دوست محترم اینکه دولت موقت موافق این عمل نبوده صحیح است و با شما هم عقیده ایم،ولی اگر در مورد اشغال کنسولگری در اربیل کار آمریکا بوده ،من را به یاد این شعر میاندازد:زدی ضربتی ،ضربتی نوش کن ،غم هر دو عالم فراموش کن و الی آخر که اینجا نمیگنجد که بنویسم.جواب های بعضی اوقات هوی است!!!
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 17:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.