وزارت خارجه ایران: خبر توافق بر سر انتقال اورانیوم به روسیه مورد تایید نیست

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت که خبر نیویورک تایمز در مورد توافق ایران و گروه ۱+۵ بر سر انتقال بخشی از اورانیوم غنی‌ شده این کشور به روسیه "مورد تایید نیست".

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی که امروز دوشنبه منتشر کرد، به نقل از "دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات" نوشت که که ایران قبول کرده که در چارچوب یک "توافق موقت"، بیشتر اورانیوم غنی‌شده خود را به خاک روسیه انتقال دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، سه شنبه ۱۳ آبان (۴ اکتبر) انتشار این خبر در نیویورک تایمز را اقدامی برای "تخریب فضای سیاسی موجود پیش از آغاز دور جدید مذاکرات" دانست و "تقبیح" کرد.

نیویورک تایمز مدعی شده که مطابق این توافق، روسیه اورانیوم غنی سازی شده ایران را پس از انتقال به خاک خود به میله های سوخت قابل استفاده از این نیروگاه تبدیل خواهد کرد. در پی تبدیل اورانیوم غنی سازی شده به میله های سوخت، به کار گیری آن برای استفاده در سلاح های هسته ای بسیار دشوار خواهد بود.

این روزنامه، همچنین به نقل از "یک مقام آمریکایی که عمیقا درگیر مذاکرات است" نوشته: "اگر توافق ایران و روسیه به خوبی پیش برود، سنگ بنای توافقی بزرگ تر خواهد بود".

مرضیه افخم هفته گذشته گفته بود که که در مذاکرات هسته‌ای ایران هنوز هیچ توافق قطعی در هیچ موضوعی به دست نیامده است. این در حالی است که برخی از اصولگرایان منتقد گفتگوهای هسته ای، مذاکره کنندگان ایرانی را متهم کرده اند که در جریان این گفتگوهای به توافقاتی نهایی رسیده اند اما آنها را اعلام نمی کنند.

    سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، خبر نیویورک تایمز را اقدامی برای 'تخریب فضای سیاسی موجود پیش از آغاز دور جدید مذاکرات' دانسته و 'تقبیح' کرده است

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده است که دور بعدی مذاکرات هسته‌ای با کشورهای گروه ۱+۵ سه شنبه هفته آینده در مسقط، پایتخت عمان برگزار می شود.

ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ایران و زمان‌بندی لغو تحریم‌ها و خروج پرونده ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد، از جمله موارد اصلی اختلاف میان طرف‌های مذاکره است.

وزیر امور خارجه آمریکا شنبه اول نوامبر، گفت‌و‌گو با ایران را دشوار توصیف کرد، اما گفت که به ثمربخش بودن مذاکرات اتمی با ایران امیدوار است.

مهلت تمدید شده برای دستیابی به توافق نهایی با ایران روز ۲۴ نوامبر (۳ آذر) به پایان می‌رسد.

+8
رأی دهید
-10

adamat - خارکف - اکراین
تمام برنامه های انجام شده میان این دو کشور، در تمام زمینه ها، کثافت تر از هر چه کثیفی ‌ست. چندی پیش در یکی‌ از کانالهای روسی، برنامه‌ ای بود راجع به مسایل هسته ای. یکی‌ از کارشنان روسی، با نهایت وقاحت گفت که *ما هیچ تضمینی بر سر امنیت فنی‌ نیروگاه بوشهر نداریم!، این احتمال وجود دارد که آن نیروگاه، به چرنبیل شماره ی ۲ تبدیل شود!*. (خودشان در ساختن شراکت داشتند، پولها به باد رفته، اما حال می‌گویند ...!) / هموطنان گرامی، بحث سیاست، از فرهنگ عامه ی مردمان کشورها، تا اندازه ی زیادی از هم جدا هستند. سیاست روس در طول تاریخ، جز این نبوده که امروز سلام می‌کند، ولی فردا می‌گوید اصلا تو که هستی‌؟. اما این رفتار زشت، شامل حال مردمان روس زبان نیست./ نمیدانم، شاید این ویژگی‌ نظام هر کشوریست، که هر که را به درون آن سیستم وارد شود، از آدمی‌ راستکردار، به شخصی‌ دروغگو تبدیل کند./ آقای میخائیل گارباچف، یکی‌ از سالمترین سیاستمداران جهان بودند. شاید برای همین است که تاکنون، خیلی‌ها به او فحش میدهند که چرا شوروی را از هم پاشید. اما او چون دروغگو نبود، تصمیم به تجزیه گرفت.
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 22:55
kamran631 - لیون - فرانسه
سید علی‌ گدا، ولی‌ وقیح خیلی‌ وقت هست که اختیار تمام کشور رو به روسها سپرده، اورانیوم هم مثل باقی‌ ثروت ملی‌ ایران در اختیار این روس‌های نکبت هست !!
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 13:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.