حصر خانگی در طرح جرم سیاسی «گنجانده شد»

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران می‌گوید که در طرح جرم سیاسی که در کمیسیون‌های مجلس در دست بررسی است حبس و حصر خانگی به عنوان «مجازات بدل از حبس» گنجانده شده است.

ابوالفضل ابوترابی، این عضو کمیسیون حقوقی، روز سه‌شنبه، ۱۳ آبان، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، با اشاره به «مجازات بدل از حبس» تصریح کرد: «ما در طرح جرم سیاسی این ظرفیت را به صورت بدل از حبس و حصر خانگی دیده‌ایم، ولی مصادیق آن را نگفته‌ایم.»

وی اضافه کرد: «مصادیق را خود دستگاه قضایی در قوانین و آیین‌نامه‌های داخلی تعیین کرده و می‌توانند حصر خانگی (زندان خانگی) و استفاده از دستبند و پابند الکترونیکی را در قبال مجرمان سیاسی انجام دهند.»

نماینده نجف‌آباد در مجلس ایران گفت که خیلی از جرائم با حبس در زندان حل نمی‌شود و حتی ممکن است که «مشکل‌زا» نیز باشد.

در حالی که حصر خانگی در قوانین جمهوری اسلامی وجود ندارد، پس از انقلاب سال ۵۷ بسیاری از منتقدان حکومت جمهوری اسلامی سال‌ها در حصر خانگی زندانی شده‌اند.

نورالدین کیانوری، دبیرکل پیشین حزب توده ایران، و آیت‌الله حسینعلی منتظری از جمله منتقدان حکومت جمهوری اسلامی بودند که سال‌ها در حصر خانگی زندگی کردند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی، رهبران اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، از بهمن‌ سال ۸۹ بدون محاکمه در حصر خانگی به سر می‌برند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در مصاحبه خود همچنین درباره امکانات لازم برای اجرای مواد طرح جرم سیاسی و مواردی چون ملاقات روزانه زندانیان سیاسی با اقوام درجه یک و دسترسی به مجلات، کتاب و اینترنت نیز گفت: «به صورت آزمایشی در استان اصفهان کارهایی صورت گرفت، ولی واقعیت امر این است که زیرساخت‌ها هنوز فراهم نیست.»

آقای ابوترابی از برگزاری جلساتی با سازمان زندان‌ها و قوه قضاییه در رابطه با طرح جرم سیاسی خبر داد و افزود: «ملاقات هر روزه با اقوام درجه یک یا دسترسی به اینترنت و نشریات، همچنین جداسازی زندانیان سیاسی از سایر جرائم خشن هزینه‌ای ندارند که سازمان زندان‌ها بخواهد از اجرای آن شانه خالی کنند.»

طرح جرم سیاسی در ۳۱ شهریورماه ۹۲ در جلسه علنی مجلس اعلام وصول شد و در حال حاضر در کمیسیون‌های مجلس در دست بررسی است.

بر اساس این طرح، هرگاه رفتاری با «انگیزه نقد عملکرد حاکمیت یا کسب یا حفظ قدرت» واقع شود، بدون آن که مرتکب قصد ضربه‌ زدن به «اصول و چهارچوب‌های بنیادین نظام جمهوری اسلامی ایران» را داشته باشد، این اقدام جرم سیاسی محسوب می‌شود.

در صورت تصویب نهایی طرح نمایندگان مجلس، رسیدگی به جرائم سیاسی در دادگاه کیفری مرکز استان به صورت علنی و با حضور هیئت منصفه انجام خواهد شد.

بر اساس این طرح، «توهین، ایراد افترا و نشر اکاذیب» در مورد رؤسای سه قوه،‌ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام،‌ معاونان رئیس جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و اعضای شورای نگهبان از جمله مصادیق جرم سیاسی است.

در این طرح مزایایی نیز برای زندانیان سیاسی پیش‌بینی شده است که از جمله آنها ممنوعیت وادار کردن به پوشیدن لباس زندان، ممنوعیت دستبند زدن، حق ملاقات و مکاتبه مستمر با بستگان و آشنایان در طول مدت حبس و حق دسترسی به کتب، نشریات،‌ رادیو و تلویزیون در طول مدت حبس است.

+3
رأی دهید
-44

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
در اسلام همه چیز ممکن است . حتا ممکن است برای شستنِ کثافات اسلام ، سنگسار را به انجیل نسبت دهند و بگویند اساسا سنگسار در قرآن وجود ندارد ! حتا ممکن است بگویند که آقا اونقدر احمق است که حکمِ ضدّ قرآنی در ایران اجرا می‌کند اما خودشان نیز آنقدر احمق باشند که جانشان را فدای چنین آقائی کنند !
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 21:01
ekman - شیراز - ‫ایران
در مورد توهین،افترا و نشر اکاذیب ببینید که افراد دیگری از قلم نیفتاده باشند !!! از بالا تا پائین همه را نام بردید که اگر در موردشان حرفی زده شود جرم سیاسی انجام گرفته ،الّا بقال سر محل و رفنگر !!!!
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 21:52
ehsanusa - تهران - ایران
دزدی های مسؤلین و نمایندگان مجلس هم جزء تعریف جرم سیاسی هست یا نه؟
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 23:06
sia-2012 - تهران - ایران
ehsanusa - تهران - ایران- دزدی یکی از قوانین اسلام هست !!! به خصوص دزدی از جیب فقرا !!!
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 01:25
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
omide por jalal- لس انجلس- تو کشیش نیستی؟ خیلی شعاری کامنت میزاری، احتمالا زیر سی وپنج سن داری .من فکر کنم تو یه کل کلی با فدای آقا داشته ای و حالا همه جا داری داد میزنی ! اگه اینجا کامنت گذاشت بیا بپیچ به پاش اگه نگذاشت، هی بیخود آلودگی صوتی -بصری ایجاد نکن ،داری کم جنبه ای و ضعف سواد و شخصیتت رو لو میدی. در مورد تیتر خبر اگه نظری داری ، محترمی ، میشنویم اگه نه، تبلیغ عقیده مذهبی ات اونم موقعی که کسی سئوالی ازت نکرده یه نوع ناخنک زدن به حقوق فردی بقیه ست. پین چیز خوبیه ،نشونه مردونگی یه، نشونه سلامته، اگه داری آورین آورین خوش به حالت ولی سعی کن تو تنبان مبارک نگه داری و دست نگیری نشون بدی، زشته ، چون بقیه هم دارائی شونو نشون میدن لذا دنیا میشه نشانستان ،سروستان شایدم کاجستان.
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 14:43
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا ای بابا این موضوع(درست یا غلط) الان چه ربطی به عیسی و مسیحیت و انجیل داره؟ باز باید گیر بدیم به مسیح و نحوه حامله شدن مریم تا بی خیال بشی؟ یا مثلا اون کتاب داستان کمدی الهیتون با مطالب بی سرو تهش؟ نکنه کشیشی و داری توی این سایت تبلیغ مسیحیت میکنی که در این صورت روش اصلا خوبی نیست بلکه افتضاحه!
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 14:59
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران باز باید گیر بدیم به مسیح و نحوه حامله شدن مریم تا بی خیال بشی!!!!!!؟؟؟؟ تو شرم نمی کنی به حضرت مریم (ع) توهین میکنی؟؟؟؟ من اگه جای تو بودن همین الان استغفار می کردم. من الان حای تو تمام وجودم را وحشت گرفته از این تهمت بزرگ.
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 16:32
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
اسب آتش - سیدنی منم از زبانِ تو به تو پاسخ می‌گویم : هر وقت کسی‌ از تو سال پرسید اون موقع بیا کامنت بذار ! تو داری به حقوقِ اجتماعیِ مردم تعرض میکنی‌ ! زمان تو هم مثل بعضی‌ از دوستانت از رو شکم حرف میزانی‌ !! میتونی‌ بگی‌ چطور متوجه شدی من از ۳۵ سال کمتر سنّ دارم ؟ ضمنا مگر تو وکیلِ اون آقا هستی‌ ؟ پس اسمتو عوض کن بذار : فدایی فدای آقا !
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 19:48
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
همسایه دکتر شریعتی - ایران - تو اب‌و بریز همونجا که میسوزه !
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 19:50
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا . می بینم که نام کاذبریت رو عوض کردی شدی امید پر احمدی نژاد! پیشرفت کردی از ادبیات مموتی استفاده می کنی و سهیل ایرانی عزیز نگران نباش هیچ وقت داستانهای تخیلی باعث خوشبختی و یا بدبختی کسی نشده و نخواهد شد و جای هیچ نوع نگرانی و وحشت نیست!
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 20:27
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
omide por jalal- جوجه کشیش دو زاری، اگه بهت چیزی نمیگم واسه اینه که این وسط عیسی بن مریم پیامبر بزرگواری که تو هم براش احترام قائلی مورد بی احترامی قرار نگیره. وگرنه بد جور داری سوتی میدی. تا بعد.
‌پنجشنبه 15 آبان 1393 - 07:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.