داغ‌ شدن بحث 'حق مرگ' با خودکشی بیمار آمریکایی

بریتانی مینارد پس از آنکه در یک ویدیوی کوتاه از شرایط دشوار خود سخن گفت توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کرد

بریتانی مینارد، دختر ۲۹ ساله ای که به نوعی لاعلاج از سرطان مغز دچار بود روز شنبه در ایالت اورگان آمریکا به زندگی خود پایان داد.

خبر مرگ خودخواسته خانم مینارد روز دوشنبه منتشر شد و باردیگر بحث بر سر حق پایان دادن به زندگی برای مبتلایان به بیماری‌های لاعلاج را داغ کرد.

اعضای خانواده خانم مینارد از جمله همسر و مادرش در لحظه مرگ در کنارش بودند.

در ابتدای سال ۲۰۱۴ زمانی که خانم مینارد و همسرش هنوز در ایالت کالیفرنیا زندگی می کردند بیماری او به عنوان یکی از بدخیم ترین انواع سرطان مغز تشخیص قطعی داده شد.

    از پنجاه ایالت آمریکا، قانون "مرگ با عزت" تنها در پنج ایالت برای کمک به مرگ بیماران لاعلاج اجرا می شود.

پزشکانی که وضعیت این بیمار ۲۹ ساله را زیر نظر داشتند به او گفتند که سرعت رشد غده سرطانی در مغز زیاد است و تا حدود ۶ ماه دیگر زنده می ماند.

از آن هنگام خانم مینارد و شوهرش به ایالت مجاور، اورگان، نقل مکان کردند تا از قانونی بهره برند که به افراد مبتلا به بیماری لاعلاج امکان می دهد آزادانه به زندگی خود پایان دهند.

این قانون که "مرگ با عزت" نام دارد از سال ۱۹۹۷ در ایالت اورگان به اجرا در آمده و تاکنون بیش از ۱۱۷۰ بیمار، دارویی مرگبار برای پایان دادن به زندگی خود دریافت کردند اما تنها ۷۵۲ نفر آن را مصرف کرده اند.

از پنجاه ایالت آمریکا، قانون "مرگ با عزت" تنها در پنج ایالت برای کمک به مرگ بیماران لاعلاج اجرا می شود.

علاوه بر اورگان، از چند سال قبل ایالت‌های واشنگتن، مونتانا، نیومکزیکو، و ورمونت به بیماران لاعلاج اجازه می دهند تا برای ادامه زندگی خود تصمیم بگیرند.


خانم مینارد تا زمانی که درمان سرطان مغز به او اجازه می‌داد سعی کرد با همسرش به سفر برود

شان کراولی، سخنگوی کارزاری که برای گسترش یافتن حق خودکشی بیماران لاعلاج در آمریکا فعالیت می کند، گفت خانم مینارد از سردرد و گردن درد شدید رنج می برد و این دردها گاهی توانایی صحبت کردن او را مختل می کرد.

پس از چند ماه تلاش برای درمان این بیماری و بدتر شدن تومور مغزی، متخصصان، خانم مینارد را واجد شرایط برای پایان دادن به زندگی اش دانستند و داروی مرگبار به او دادند، دارویی که او مدتها نگه داشت تا به گفته خودش "زمان مناسب" فرا برسد.

خانم مینارد ماه قبل با ضبط یک ویدیوی کوتاه که بر وبسایت یوتیوب منتشر کرد از میلش به زندگی، سفر کردن و در میان دوستان و خانواده بودن سخن گفت. در این ویدیو که تاکنون بیش از ۱۰ میلیون بار دیده شده، او گفت وقتی تصمیم به مصرف داروی مرگبار بگیرد مایل است در اتاق خوابش و در کنار شوهر و مادرش باشد.

قانون مرگ باعزت، یا کمک به خودکشی افراد با بیماری‌های لاعلاج، موضوعی بحث انگیز در آمریکاست که گروه‌های مذهبی مسیحی شدیدا با آن مخالف هستند.

روز دوشنبه وقتی خبر مرگ بریتانی مینارد منتشر شد هواداران این حق در شبکه‌های اجتماعی، پایان یافتن خودخواسته زندگی او را ستایش کردند و مخالفان عمدتا ساکت بودند.

موضوع مرگ خودخواسته برای بیماران لاعلاج در آمریکا تازگی ندارد اما جوان بودن خانم مینارد و ویدیویی که او منتشر کرد باعث شد تا این بحث بار دیگر داغ شود.

برخی تحلیلگران می گویند احتمال دارد که این موضوع در آینده ای نزدیک به بحثی مهم در دیگر ایالت‌های آمریکا تبدیل شود.

+65
رأی دهید
-6

Farokhzad - کنت - انگلستان
روحش شاد ولى خیلى شجاعت میخواد
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 16:01
زوربا - اصفهان - ایران
بدنیا آمدن دراختیار انسان نیست,اما از دنیا رفتن تحت اختیار انسان است.من هم با مرگ باعزت موافقم.
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 16:52
shahrooz2014 - تهران - ایران
کاش علم الهدی جاش میرفت
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 20:51
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
خیلی‌ غم‌انگیز بود. واقعا دلم سوخت اما به شجاعتش حسودی می‌کنم
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 00:19
hossein+87= - ایران - ایران
بسیار ناراحت کننده بود.من با خودکشی موافق نیستم ولی امیدوارم همه ی انسان های پاک و بیگناه مرگ خوبی داشته باشن. البته هرکسی هم مرگ دردناک و فجیعی داره به این معنی نیست که آدم بدی بوده.
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 07:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.