دیدبان حقوق بشر: داعش ۱۵۰ کودک کُرد را شش ماه شکنجه کرده‌ است

کودکان اهل کوبانی در یک اردوگاه پناهندگان در ترکیه.

دیدبان حقوق بشر روز سه‌شنبه، ۱۳ آبان، در گزارشی نوشت که گروه «خلافت اسلامی» (داعش سابق) با به گروگان بردن ۱۵۰ کودک کُرد آنها را طی شش ماه تحت شکنجه‌های مختلف قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، افراد داعش کودکان چهارده ساله کُرد اهل شهر کوبانی در شمال سوریه را تحت شکنجه‌هایی چون شلاق زدن با کابل قرار داده و آنها را مجبور کرده‌اند ویدئوهای سر بریدن افراد را تماشا کنند.

این کودکان که برای دادن امتحان مدرسه از کوبانی به حلب رفته بودند در تاریخ ۲۹ مه به اسارت داعش درآمدند و گروه آخر آنها در ۲۹ اکتبر آزاد شدند.

دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است گزارش خود را بر اساس مصاحبه با چندین تن از این کودکان اسیرشده تنظیم کرده و نوشته است که این اقدامات داعش مصداقی از جنایت جنگی است.

بنا بر این گزارش، افرادی که این کودکان را به اسارت برده بودند اهل سوریه، اردن، لیبی، تونس، و عربستان سعودی هستند.

بنا بر این گزارش، این افراد عضو داعش، ۱۵۰ کودک اسیر را مجبور می‌کردند پنج بار در روز نماز بخوانند، آموزش‌های فشرده دروس اسلامی ببینند و ویدئوهای نبرد داعش و صحنه‌های سر بریدن مخالفان داعش را تماشا کنند.

به گفته مصاحبه‌شوندگان، کودکانی که در این امور کوتاهی می‌کردند «با شلنگ سبزی که از داخل آن سیم و کابل رد شده بود کتک می‌خوردند و بعضی بچه‌ها نیز فلک می‌شدند».

یکی از این کودکان به دیدبان حقوق بشر گفت: «گاهی دنبال بهانه می‌گشتند تا ما را کتک بزنند. ما را مجبور می‌کردند آیه‌های قرآن را حفظ کنیم و هر کس زود حفظ نمی‌کرد کتک می‌خورد.»

به گفته این کودکان، نیروهای داعش به هنگام آزاد کردن این کودکان، پس از شش ماه، به آنها گفته‌اند که «آموزش دینی شما الان تکمیل شده‌ است».

این کودکان هم‌اینک به ترکیه پناهنده شده‌اند.

به نوشته دیدبان حقوق بشر، فرزندان خانواده‌هایی که به عنوان شبه‌نظامی کُرد در کوبانی علیه داعش می‌جنگند از بقیه جدا شده و با آنها بدرفتاری بیشتری می‌شد.

افراد داعش این کودکان را تحت فشار گذاشته‌اند تا نشانی بستگان خود را افشا کنند و به این کودکان گفته‌اند که «وقتی به کوبانی برسیم فامیل‌های شما را تکه‌تکه می‌کنیم».

به گفته دیدبان حقوق بشر، هم‌چنان گروه‌های دیگری از کودکان و بزرگسالان کُرد در اسارت داعش به‌ سر می‌برند؛ بنا بر برخی گزارش‌ها، گروه «خلافت اسلامی» همچنین ۱۰ گروگان غربی، ازجمله چند خبرنگار، را در اسارت خود دارد.

گروه «خلافت اسلامی» چندی پیش اعلام کرد که زنان و کودکان کُرد ایزدی به اسارت گرفته شده در شمال عراق را «طبق شریعت اسلام» به عنوان برده میان نیروهایش تقسیم کرده‌ است.

گروه داعش در نشریه رسمی خود، دابق، در مقاله‌ای با عنوان «احیای برده‌داری پیش از روز قیامت» نوشته است که داعش با این عمل، جنبه‌ای از شریعت اسلامی که به انحراف کشیده شده‌ بود را به معنای درست خود برگردانده است.

در این ارتباط، ویان دخیل، تنها نماینده ایزدی‌ها در پارلمان عراق، پیشتر به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته بود که گروه داعش حدود ۲۵ هزار دختر ایزدی را ربوده‌ است.

به گفته او، این دختران برای تجاوز دزدیده شدند و هر یک به قیمت ۱۵۰ دلار به فروش می‌رسند.

+38
رأی دهید
-1

ايرانشهر - تهران - ایران
از بی شرمی این حرامیان چی باید گفت!؟ البته بی بخار بودن مدافعان کردستان را هم نباید از یاد برد که غالبا هنگام نبرد زن و بچه ها را جا میگذارند و فرار میکنند
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 13:51
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
جاهلان داعش با عقب گرد خارج از فقه در رسم منسوخ برده داری چه ضربه ای به اساس دین و نیز تاریخ میزنن. برده داری خاصیت جوامع بسته اولیه و فئودالیته (اصالت نیروی کار روی زمین)و بقول مارکس یک مرحله از سیر تکوین تاریخ است قبل از رسیدن به اصالت سرمایه و بعد کمونیزم. تغییر ناگهانی برده داری در قدیم میتونست باعث تشدید جنگ وغارت قبایل وبهم ریختن اقتصاد و نظامات اجتماعی آن دوران که تعبیه شده بر سنت ارباب رعیتی بود بشه که برای از بین بردنش کار فرهنگی و تدریجی لازم بود نه ناگهانی که در نظم خاص جامعه ی آن زمان خلاء شدید ایجاد میکرد. در آموزه های دینی غیر تحریف شده، عکس حرکت داعش رو شاهد بودیم مثل: آزادی بنده در ازای کوچکترین بهانه مانند کفاره روزه و یا آزادی بنده بعنوان جبران معنوی خطای عهد وغیره .که تشویقی بود از سوی بزرگان دین جهت برانداختن آهسته اما پیوسته ی این رسم اقتصادی. اجرای این رسم امروزه از نظر مذهبی حرام و از جنبه قانونی ممنوع است.
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 15:07
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
حتا تا 148 سال پیش اروپا و آمریکا که بعد از رنسانس نقش پیشرو داشتند نیز رسم برده داری رو اجرا میکردن.بین سالهای 1861 تا 1865 آمریکا به دلیل جنگ داخلی بین اتحادیه جنوبی به رهبری برده دارها و فئودالها ی صاحب مزارع بزرگ از یکسو و اتحادیه ایالتهای شمالی به رهبری کارخانه داران جدید ثروتمند، بلاخره تونست متحد بش. شمالیها به رهبری آبراهام لینکلن وخطابه معروف گتیز بورگ تونست تعریف جامعی از دموکراسی و لغو نهائی برده داری رو ارائه کردند که پس از پنج سال جنگ ویرانگر و بیش از75000 کشته بلاخره متوقف شد.
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 15:18
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
اما سفید پوست های شکست خورده جنوبی(تگزاس ،فلوریدا و میسی سی پی و...) نسبت به برده های آزاد شده کینه توزی میکردن که سازمان تروریستی کوکلس کلان (گاهی با حمایت کلیسای کاتولیک!!) بر ضد سیاه پوستان شکل گرفت که داستانشو میدونید. باب مارلی خواننده فقید جامائیکائی -آمریکائی که خود نوه برده ای از آمریکای مرکزیست یک ترانه داره بنام stolen from Africa -brought to America- که میتونید دانلود کنید و ببینید چه سرنوشت دردناکی رو همین صد و خرده ای سال پیش کشیدن نه 1400 سال پیش! .جالب اینک قانون نهائی لغو برده داری در ایالت فدرال می سی سی پیدر سال 2013به تصویب رسید.برای اطلاعات بیشتر به فارسی هم میتونید سرچ کنید: برده داری در آمریکا- ویکیپدیا
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 15:35
aram.01 - کردستان - ایران
ایرانشهر-. با این چرندیاتی که نوشتی مثلا به خیال خودت وجه شجاع و دلیر بودن پیشمرگه های کردستان رو خدشه دار کردی؟
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 18:10
گذشته میرزا - ایران - ایران
اسب آتش اینهمه کامنت رو خودت تنهایی نوشتی یا اهل خانه و دوستان هم در نوشتنش کمکت کردن؟ آخه مرد حسابی داعش تجسم اسلام واقعی است که در قرآن به برده داری تاکید شده و اونها دارن اسلام حقیقی را بدون کم و کاست اجرا میکنند ماله کشی جنابعالی بر روی برده داری در اسلام برای گول زدن خوانندگان این سایت بیفایده است بی جهت خودت را خسته نکن
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 18:19
مترلینگ - منچستر - انگلستان
خاک بر سر کسایی که کور کورانه دنبال این جنایتکارا راه افتادن و از هیچ جنایتی چشم نمیپوشند و جدا از دین ومسلک لحظه ای از جنبه انسانیت به کار و کردارشون نگاه نمیکنند مرده شوره دینی رو که بویی از انسانیت نبرده ببرن حالال هر دینی
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 18:47
behran - کردستان - ایران
ایرانشهر - تهران - ایران. با این کُردستیزی که سراسر روحتو مسموم کرده، چرا نمیری تو نیروهای داعش بلکه با کشتن چند کُرد بیدفاع آروم بگیری؛ بقول خودت زن و بچه شون رو جا میذارن و در میرن، پس نباید از چیزی بترسی
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 22:31
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
گذشته میرزا - ایران - نه عزیز مطالعه کردم منبع هم دادم، برو ببین من دارم ماله کشی میکنم یا تو برای داعش؟ حالا تو که مطالعه داری بگو که در کجای قرآن تاکید بر برده داری کرده؟ آیا اصل قرانی ست یا سنت جوامع بود؟ و به چه علت این همه کشور اسلامی مسلمون واقعی نیستند وفقط داعش هست؟ آیا فقط ادعایش رو داشتن کافیه؟چون به آسیاب شماها دارن آب میریزند؟ برهان بیار
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 22:44
Lalak pamir - ونکوور - کانادا
وای جیگرم کباب شد خدا لعنتشون کنه این قوم ظالم رو
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 00:13
گذشته میرزا - ایران - ایران
اسب آتش : برای شما از خودتان مثلی می آورد : مگر بندگانتان در آنچه به شما روزی ، داده ایم با شما شریک هستند تا در مال با شما برابر باشند و همچنان که شما آزادان از یکدیگر می ترسید از آنها هم بیمناک باشید؟ آیات را برای مردمی که تعقل می کنند این سان تفصیل می دهیم(سوره روم آیه 28).خدا برده زر خریدی را مثل می زند که هیچ قدرتی ندارد، و کسی را که از، جانب خویش رزق نیکویش داده ایم و در نهان و آشکارا انفاق می کند آیااین دو برابرند ? سپاس خاص خداست ، ولی بیشترشان نادانند(سوره نحل آیه 75). البته همبستر شدن پیامبر با صفیه بعد از کشتن پدر و شوهر و برادرانش نمیدونم چه توجهی براش داری
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 04:18
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
گذشته میرزا - ایران- خب، کجای سوره روم بر اصالت برده داری تاکید کرده و اونو جزو قوانین دین شمرده؟ کاشکی آیات قبل و بعد آیه 28 سوره روم رو هم میخوندی تا خدا چرا این مثال رو آورده، خداوند داره به مردم توانائی خودش در خلقت و اداره مقدرات و رزق و روزی رو مثال میاره که با تقسیم و شراکت اون و بیم از دست دادن جان ومال ،خساست ومال اندوزی و فشار برغلامان و زیر دستان رو نکوهش میکنه و اشاره داره که میپرسه مگه تو مالتون شریکشون کرده اید که از شون بیم دارید؟(سئوالی پرسیده) . تا اینجا هیچ تاکیدی بر قانون برده داری نمیبینیم.
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 13:43
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
یا اونجا که میگه(باز هم کلمه مثال رو میآره) :برده با صاحب (از نظر ذهنیت جامعه)برابرند؟ اینجوری بهانه رو از صاحبانشان میگیره،که منم معتقدم نه به هیچ وجه نمیتونستن برابر باشن چرا که قوانین حقوقی ابتدائی تا اون موقع نه برای زنان وجود داشت نه بردگان ،اتفاقا در مباحث جامعه شناسی تاریخی این مباحث به آسونی تحلیل شده و ملغی شدن برده داری که از قبل از اسلام در همه جوامع بود نمی تونسته بطور مقطعی(13 سال پیامبری با حجم عظیمی از مشکلات گوناگون) برچیده بشه و این یک پروسه تدریجی رو میطلبید که متاسفانه با انتقال حکومت به خلفای غیر اگاه به بطن حقایق، تاریخ مسیر دیگه ای پیدا کرد. اما نکته ای که باید به شما یاداوری کنم سوره آل عمران و بقره ست که خدا به موسی برده (بنی اسرائیل) مقام بالای پیامبری رو میبخشه ونیز بعدا به برادرش هارون که برده بود، پدر بزرگشون هم برده فرعون بود.پس میبینیم یک برده و یک صاحب فرقی با هم نداشتند بلکه طبق گفته قرآن ملاک برتری تقواست وهمه فرزندان آدم هستن.
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 13:43
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
اما چیزی که برای من عجیبه اینه که من تا یک مثال تاریخی از آمریکا آوردم بعضی ها که تفکر غربی رو ملاک حق میدونن!(بدون اینکه با مدنیت و جهان بینی غربی آشنا باشن) شروع به حمله و کشوندن بحث به اسلام وپیغمبر میکنن. آخه تو کامنتهای اولیه من کجا سبک اسلامی تلفیق شده با رسوم جاهلی اعراب رو نسخه کامل و تامه همه جوامع دونستم که پشت گوشتون سرخ میشه و رو به جلو فرار میکنید و بحث رو میکشونی به جائی که نباید بره؟ بحث اصلی که منظورم دلایل وجود برده داری در تاریخ معاصر بود ( جنگهای 1861-5 آمریکا) چرا بی جواب مون؟ چرا هیچ عکس العملی از اون اسم پر مدعا در نشد؟ اولش بحث دین نبود چون من نه آخوندم نه ادعای فضل دارم،بحث واقعیت اتفاق افتاده در دوران ماست که ناشیانه شب نامه های کلیسای بشارتی ایرانیان رو خودتون با این جور تابلو بازیها به سخره میگیرید!
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 14:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.