حفر تونل پلکانی برای سرقت از موزه تاریخی

شهروند : وقتی مردان مرموز خانه مقابل موزه را خریداری کردند هیچ‌کس تصور نمی‌کرد این برنامه‌ریزی هدفدار برای به تاراج بردن اشیای عتیقه کلیدخورده باشد.

سروصدای حفاری تونل ٢٨متری به دل موزه تپه تاریخی قلعه‌باشی کافی بود تا پلیس پرده از راز ٢تیم سازمان‌یافته بردارد.  چندی پیش درپی تماس مردی با پلیس ١١٠ خبری عجیب پیش‌روی کارآگاهان قرار گرفت. این مرد ادعا داشت چند وقتی است که سروصداهای عجیب و لرزش از خانه همسایه‌شان آسایش را از آنها گرفته است.  همین شکایت کافی بود تا تیمی از ماموران برای پیگیری موضوع به محل اعزام شوند تا این‌که در تحقیقات شبانه‌روزی مشخص شد ساکنان این خانه پر سروصدا برای رسیدن به  موزه مقابل خانه‌شان مشغول حفر تونلی در زیرزمین هستند.  صداها و لرزش‌های ناشی از حفر تونل توسط همسایه این خانه به پلیس گزارش شد.
جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌غربی در رابطه با حفاری سازمان‌یافته در تپه قالاباشی نقده گفت: «از هفته گذشته در جریان حفر تونلی که به موزه تپه قالاباشی راه پیدا می‌کرد، قرار گرفتیم. تحقیقات نشان می‌داد  آنها یک باند حرفه‌ای در قالب ٢تیم هستند.  تیم اول این گروه با یک برنامه هدفدار و برنامه‌ریزی شده دقیق از ٦الی ٧ماه پیش اقدام به خرید خانه‌ای مسکونی در خیابان روبه‌روی تپه تاریخی قلعه‌باشی نقده که ضلع شمالی تپه محسوب می‌شود کرده بودند و قصد داشتند با حضور در موزه باستانی این منطقه به اشیای نگهداری شده دست پیدا کنند.  آنها با پرده‌کشی و پوشاندن محیط اطراف منزل‌شان اقدام به حفاری می‌کردند که با هشیاری همسایه مجاور نسبت به صداها و لرزش‌ها موضوع به نیروی انتظامی گزارش شد و مورد پیگیری قرار گرفت. در مدت  یک‌ماه اخیر شاهد دو مورد حفاری سازمان‌یافته از سوی افراد سودجو در عرصه حریم این تپه باستانی بودیم که آخرین مورد این حفاری‌ها از محل خانه‌های مجاور به حریم تپه با حفر تونلی به طول ۲۸متر صورت یافته است. با هوشیاری پلیس امنیت و پیشگیری ناجا، همکاری یگان حفاظت و نیروهای مردمی شهرستان نقده، عاملان هر دو مورد حفاری دستگیر شده و هیچ شیئی نیز به سرقت نرفته است.»
جباری در رابطه  با روش حفاری این باند حرفه‌ای گفت: «این افراد با تجهیزات کامل اقدام به حفاری‌های پلکانی شکل به عمق ۱۶متر و طول ۳۰متر با قطر ٢متر کرده و با تعبیه سیستم‌های انتقال هوا و تخلیه آب در فاضلاب، تونلی عمیق را در محوطه تپه قلعه‌باشی برای دسترسی به موزه حفر کرده بودند.»

+37
رأی دهید
-2

مهدخت - برن - سوئیس
عحب دزدخونه ای شده این مملکت .. وقتی مملکتی صاحب نداشته باشه همینه دیگه
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 15:53
shahab46 - هانوفر - المان
اینها را در سازمان مترو استخدام کنند اگر کارشان خوبه
‌چهارشنبه 14 آبان 1393 - 07:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.