«چین سلاح لیزری علیه پهپادهای سبک ساخته است»

رسانه‌های دولتی چین می‌گویند آن کشور موفق به ساخت سلاحی لیزری برای ساقط کردن هواپیماهای بدون سرنشین که در سطح نزدیک به زمین پرواز می‌کنند، شده است.

خبرگزای رسمی چین، شین‌هوا، به نقل از بیانیه‌ای از آکادمی فیزیک مهندسی آن کشور می‌گوید این سلاح لیزری قادر است «علیه هواپیماهای کوچک گوناگون» اقدام کرده و طی پنج ثانیه پس از مکان‌یابی، آنها را هدف قرار دهد.

شین‌هوا در خبری که روز ۱۱ آبان منتشر کرده، می‌گوید این سلاح «بومی»، «به طور موفقیت‌آمیز آزمایش شده است».

این سلاح لیزری، بنا به بیانیه آکادمی فیزیک مهندسی چین، قادر است ماشین‌های کوچک بدون سرنشینی که در سطح ۵۰۰ متری زمین با سرعتی کم‌تر از ۵۰ متر در ثانیه پرواز می‌کنند را هدف قرار دهد.

ئی جین‌سانگ، یکی از مقام‌های ارشد پروژه‌ای که به ساخت این سلاح منتهی شده است، به شین‌هوا گفته است متلاشی کردن چنین پهپادهایی معمولا به وسیله تک‌تیراندازها یا هلی‌کوپترها انجام می‌شود، اما این کار خطرناک است و موفقیت آن نیز خیلی زیاد نیست.

همزمان در همان روز روزنامه ارتش خلق چین، گزارش داده است که در رزمایشی در هوبه‌ی در مرکز چین، از هواپیماهای بدون سرنشین به عنوان نیروی دشمن، استفاده شده است.

این روزنامه می‌گوید واحد توپخانه به تمرین در برابر حملات این هواپیماهای فرضی پرداخته، اما توضیحی در مورد استفاده احتمالی از سلاح لیزری جدید نداده است.

همین روزنامه ماه گذشته در گزارشی در صفحه نخست خود گفته بود ضعف در تمرین‌های نظامی تهدیدی برای توانایی آن کشور در پیروزی در جنگی احتمالی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از زمان روی کار آمدن شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری جدید چین، دولت آن کشور تلاش‌های جدیدی را برای افزایش قدرت نظامی خود انجام داده است.

همزمان پکن با کشورهای هم‌جوار خود دچار اختلافاتی مالکیتی در دریای چین جنوبی و شرقی‌ست که طی ماه‌های گذشته به بیان تهدیدهای لفظی از سوی مقام‌های مختلف در شرق و جنوب شرقی آسیا انجامیده است.

چین به تازگی اقدام به ساخت هواپیماهای پنهان‌کار و یک ناو هواپیمابر کرده است.

ارتش ۲.۳ میلیون نفری چین، بزرگ‌ترین ارتش جهان است. با این همه طی سال جاری میلادی با انتقادهایی از سوی برخی فرماندهان ارشد و رسانه‌های داخلی در مورد فساد روبه‌رو شده که با بیان تردید‌هایی در مورد توانایی آن در نبردهای احتمالی همراه بوده است.

+7
رأی دهید
-24

gardash - برادفورد - انگلستان
چینیه ،خوب کار نمیکنه ، زود هم خراب میشه ، بعضی اوقات هم اششتباهی ، خود چینیارو کباب میکنه .
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 13:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.