سرنوشت نامعلوم پرونده زمین‌خواری جواد لاریجانی دو سال و نیم بعد از انتشار اسناد آن

تقاطع: جواد لاریجانی، بزرگ‌ترین برادر از برادران پرنفوذ لاریجانی در ساختار جمهوری اسلامی، در حالی این روزها در قامت “رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه” مشغول دفاع از وضعیت حقوق بشر در ایران در سازمان ملل و رسانه‌های بین‌المللی است که سرنوشت پرونده‌ی زمین‌خواری او در دستگاه قضایی ایران بعد از دو سال و نیم از انتشار اسناد مربوط به آن، مسکوت مانده است.

“اسناد محرمانه” مربوط به زمین‌خواری جواد لاریجانی که نخستین بار روز ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۱، توسط وب‌سایت “بامدادخبر”، متعلق به “دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران” انتشار یافت، مجموعه‌ای از نامه‌نگاری‌های داخلی انجام‌شده در “وزارت جهاد کشاورزی” و نیز نامه‌نگاری‌ها میان این وزارت‌خانه با “دستیار ویژه بیت رهبری” و خود جواد لاریجانی است که در آن‌ها به تفصیل از “تصرف عدوانی” بیش از ۳۴۲ هکتار از اراضی ملی در اطراف ورامین، پرده برداشته شده است.

در این نامه‌ها همچنین به حفر چندین حلقه چاه غیرمجاز در این زمین‌های تصرفی، و نگهداری غیرقانونی بیش از ۹۰۰ راس گوسفند و ۲۰۰ نفر شتر در دامداری‌های احداث شده در این زمین‌ها توسط جواد لاریجانی اشاره شده بود.

اسناد منتشرشده حاکی از آن بود که محمدجواد لاریجانی از سال ۱۳۸۷ چندین بار مورد پیگرد قضایی قرار گرفته اما در تمامی پرونده‌ها، با وجود ادله لازم، “عدم پیگرد” صادر یا پرونده به صورت مفتوح رها شده است.

اما اولین واکنش جواد لاریجانی نسبت به انتشار این اسناد، یک ماه بعدتر در اواخر تیرماه ۱۳۹۱ و بعد از آن صورت گرفت که علی مطهری، عضو اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی و از جمله بستگان سببی خانواده لاریجانی (علی لاریجانی همسر خواهر مطهری است) در واکنشی بی‌سابقه به اعلام جرم دادستان تهران علیه خود، از وی خواست تا به جای محدود کردن آزادی “نمایندگان”، «تکلیف پرونده» کسانی چون محمدجواد لاریجانی را روشن کند.

در پی این اظهارات، جواد لاریجانی در مقام ریاست ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در مصاحبه‌ای با وب‌سایت این ستاد، کشاورزی را در خانواده خود یک “سنت” نامید و گفت: «مواردی که علیه من در رسانه‌ها تبلیغ شده باعث افتخار من است. من افتخار می‌کنم که با زحمت بیش از ۲۰ سال توانسته‌ام ولو یک وجب از خاک میهنم را آبادتر کنم.»

وی البته تصریح کرده بود که اگر در این پرونده به دادگاه فراخوانده شود، “با افتخار” در آن شرکت خواهد کرد.

کم‌تر از یک هفته بعد از این اظهارات، غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، “سخنگوی قوه قضاییه”، در یک نشست خبری درباره پرونده زمین‌خواری محمدجواد لاریجانی گفت که این پرونده با دستور رییس این قوه در حال پیگیری است و در صورت وجود تخلف “اغماض” نمی‌شود.

وی با بیان این‌که «جواد لاریجانی می‌گوید سند دارد»، از افکار عمومی خواسته بود تا “یقین” داشته باشند که این پرونده “در حال بررسی” است.

کمتر از دو هفته بعد از این سخنان نیز علی‌رضا آوایی، “رییس کل” وقت دادگستری استان تهران که مسوولیت رسیدگی به پرونده زمین‌خواری جواد لاریجانی از سوی رییس قوه قضاییه به او محول شده بود، با تکرار سخنانی مشابه گفت که «این پرونده مراحل قانونی خود را طی کرده، ارجاع شده و دارد کارهایش انجام می‌شود».

علیرضا آوایی مدعی شده بود که صادق لاریجانی در زمان سپردن این پرونده به او، با “تقاضای اکید” برای رسیدگی سریع به آن، خطاب به وی گفته: «مطلقا ملاحظه هیچ‌کدام از ما را نکنید.»

در این میان، خود صادق لاریجانی که نه سال از برادرش محمدجواد کوچکتر است، در میانه‌های شهریورماه همان سال در سخنانی در “دانشگاه صنعتی شریف تهران”، برادرش را فردی “مظلوم” و “متدین” خواند که «دشمنان زیادی دارد».

او گفت: «۵۰۰ هزار پرونده از مشکلات حقوقی میان افراد و منابع طبیعی است یکی هم برای جواد لاریجانی».

به دنبال آن، جواد لاریجانی در روز ۷ آذر ۱۳۹۱، در یک نشست خبری با اشاره به طرح شکایتی از سوی “یکی از نهادهای دولتی” علیه خود گفت: «من هم مثل هر شهروند دیگری در دادگاه شرکت کردم و از خود دفاع کردم.»

وی با اشاره به در جریان بودن این پرونده، از ارائه توضیحات بیشتر در این خصوص خودداری کرد و تنها خطاب به خبرنگاران گفت: «انشاءالله وقتی که کار قضایی‌اش تمام شد یک روز به مزرعه می‌رویم و من در آن‌جا به شما آبگوشت می‌دهم.»

پس از آن بود که برای بیش از یک سال هیچ اظهارنظر یا خبر تازه‌ای در خصوص این پرونده‌ی جنجالی منتشر نشد تا این‌که در دی ماه سال گذشته، بار دیگر علی مطهری در واکنش به اظهارات دیگری از جواد لاریجانی درباره‌ی اعتراضات سال ۸۸، نامه‌ای خطاب به او نوشت و گفت: «تکلیف فتنه مانند تکلیف بخشی از زمین‌های کشاورزی و دامداری شما برای مردم مشخص نیست و هنوز حکم آن اعلام نشده است.»

نامه‌ای که نه تنها از سوی جواد لاریجانی بی‌پاسخ ماند که امروز، با گذشت نزدیک به دو سال و نیم از انتشار اسناد مربوط به زمین‌خواری‌ او و وعده‌های مقامات قضایی جمهوری اسلامی مبنی بر رسیدگی سریع به این پرونده، سرنوشت آن، کماکان نامعلوم مانده است.

گفتنی است محمدجواد، علی و صادق لاریجانی فرزندان حاج میرزا هاشم آملی، به ترتیب در سال‌های ۱۳۳۰، ۱۳۳۶ و ۱۳۳۹ در شهر نجف عراق متولد شدند. “باقر” متولد ۱۳۴۰ در قم، و “فاضل” متولد ۱۳۳۱ در نجف نیز دو برادر دیگر لاریجانی‌ها هستند که در حال حاضر به ترتیب به عنوان “قائم‌مقام رییس دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی” و “رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در شهرستان آمل” مشغول به فعالیت هستند. نام فاضل، پیش از این در به عنوان واسطه‌ی فروش شرکت‌های تامین اجتماعی به بابک زنجانی در دولت احمدی‌نژاد رسانه‌ای و ویدئوی مکالمات او با سعید مرتضوی در همین ارتباط، در جلسه‌ی علنی مجلس شورای اسلامی پخش شده بود.

+167
رأی دهید
-2

just_think - جاکارتا - اندونزی
خورده که خورده، جنایت که نکرده، زمین خورده. فقط جهت اطلاع عرض کنم که، اون کسانی‌ که اسید پاشیدند تحت حمایت قانون جمهوری اسلامی قرار داره و عکاسی‌ که از گرد همایی مردم جلوی دادستانی عکس انداخته زندان رفته. بابا این آخوندها چه جوری بگن هر کاری می‌خواهیم می‌کنیم شما‌ها هم هیچ غلطی نمی‌تونید بکنید. حالا ببینم این مردم بی‌ غیرت کی‌ سر غیرت میان.
دوشنبه 12 آبان 1393 - 14:22
mina minavand - هانور - آلمان
حالا فکر کردید معلوم بشه چه اتفاقی‌ میفته؟؟ فعلا اینها سوار اسب مراد هستند و مردم پیاده
دوشنبه 12 آبان 1393 - 14:31
تیتو تیتو - تهران - ایران
خورده یک ابم روش کی زورش به اینا میرسه . بقیشون مگه پاکترن ؟ 35 سال دارن ایرانو غارت میکنن .
دوشنبه 12 آبان 1393 - 15:10
اصحاب کهف - بروکسل - بلژیک
آخ که این کثافتها رو چه باید کرد؟!
دوشنبه 12 آبان 1393 - 15:13
علی چپ دس - رشت - ایران
میتونه نوش جونش
دوشنبه 12 آبان 1393 - 15:33
نام نام خانوادگی - لندن - انگلستان
بی صبرانه منتظر فتوای فدای آقا از دانمارک در این زمینه هستیم گرچه ایشان همیشه فقط در مورد اندام خانمها نظر میدهند
دوشنبه 12 آبان 1393 - 15:46
Imod.barbekan - منامه - بحرین
دزدی برای آخوندها ،آخوند زاده ها و سیدها حلاله ،چون اینها تاج سر مردم هستند
دوشنبه 12 آبان 1393 - 16:04
hassan5 - تهران - ایران
خانواده لاریجانی مراکز حیاتی کشور را بدست گرفتند فقط دو پست دیگر باقی مانده تا بطور کامل مملکت را بدست بگیرند ان دو پست شامل ریاست جمهوری و ولایت فقیه است.البته یادتان نرود امکان اینکه (در رقابت قدرت)مشابه خانواده برامکه بطور ناگهانی قلع و قمع (سرنگون)شوند وجود دارد
دوشنبه 12 آبان 1393 - 16:19
biparva-jan - تهران - ایران
عجب این اقای علی مطهری فامیل و اشنا حالیش نیست و همیشه حرفش رو میزنه.
دوشنبه 12 آبان 1393 - 16:44
داماهی - بندرعباس - ایران
برادران دزدوجانی وکلاش مگرخودشان رامحکوم میکننداین بیشرفها.زمینها راآبادکرده ای برای منفعت خودت الاغ.
دوشنبه 12 آبان 1393 - 17:13
amir-amir - تورنتو - كانادا
چه کسى است که بتواند در برابر وسوسه مقام و قدرت مقاومت کند تعدادشان انگشت شمار است. به همین علت است که کشور هاى صاحب قانون و دمکراسى هر فرد و مقامى که بخواهد از قدرت براى مسائل شخصى خود سواستفاده کند او را به زیر خواهند کشید. در ایران سیستم و حاکمى مستبد و فاسد بر سر کار است که اولا هیچ سنخیتى با فرهنگ ایران و ایرانى ندارد دوما خود و کارگزارانش از فاسد ترین افراد هستند و هر روز بیش از پیش به غارت اموال مردم مشغولند سوما با اجراى قوانین ظالمانه٫ فشار و زور ٫ حبس و تهدید قشر هاى با سواد آنها را به حاشیه مى رانند که بقیه از ترس ساکت بمانند.
دوشنبه 12 آبان 1393 - 17:55
آریان هامبورگ - هامبورگ - آلمان
مگه پرونده ای هم بوده که حالا سرنوشتش نامعلوم باشه؟ چه ساده لوحانه به اینگونه داستانها نگاه میکنیم
دوشنبه 12 آبان 1393 - 18:14
new idea - لندن - انگلستان
علی چپ دست...تو هم آدمی؟ گمان نکنم.حتما یکی از همین اوباشی
دوشنبه 12 آبان 1393 - 19:00
abdolmalek - رامسر - ایران
عزیزان تجربه همه ما در این سی و اند سال از عمر جمهوری اسلامی نشان میدهد کمتر کسی از عوامل و ایادی این حکومت وجود دارد که به شغل شریف دزدی،باج گیری،اختلاس و …. مشغول نباشد. اگر فرد سالمی هم در میان اینها پیدا شود خیلی زود به لحاظ هم کیش بودن با همکاران خود باید به شغل شریف دزدی روی آورد و یا توسط همکاران دزد خود طرد و از سمت خود به زیر افکنده میشود..
دوشنبه 12 آبان 1393 - 19:40
lona_düsseldorf - دوسلدورف - آلمان
تا زمانی‌ که سوار منبر رسول خدا هستند به اسم دین و خدا و پیغمبر همه جنایتی را می‌کنن ،من مسلمان نیستم ولی‌ نمی‌خوام هم به هیچ دینی بی‌احترامی کنم ،،امان از دست ما ایرانیها غیرت ما کجا رفته ،،این ملاها ما ایرانی‌‌ها را بی‌ همه‌چیز کردن سال ۸۸ جوان‌ها مون را گرفتن تجاوز کردن ،الان هم که دارن دختران ایران زمین را بی‌ صورت می‌کنن ،،حالا ۱۳ بدر برین پاسارگاد سر قبر کوروش شعر بخونید ،خاک بر سر ما که مملکت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را دادیم دست ۴ تا عراقی
دوشنبه 12 آبان 1393 - 20:27
مترلینگ - منچستر - انگلستان
اسناد و مدارک؟هر کدوم از اینا بیش از هفتاد من پرونده فساد و اختلاس دارند اگه دم یکی شون لا تله گیر کرد درسته . و اگه خدای نکرده یه تار ناقابل موی دم هر کدومشون لا تله گیر کنه مثل زنجیر اگه بکشی سرش از بیت عاقا سر در میاره پس لطفا کژ (همون کش خودمون) ندید که خطرناکه تا حالا محال بوده که کسی بدزده از اینا و گیر بیوفته
دوشنبه 12 آبان 1393 - 21:38
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
عجب مگه دولتمردان جمهوری اسـ... هم زمین خواری و خیانت و تجاوز و اختلاس میکنن؟؟حکومت روافض صفوی که به امام زنان چسبیده و رهبرش نائب اونه پاک ترین نظام از شروع پیدایش ایران زمین محسوب میشه
دوشنبه 12 آبان 1393 - 21:57
92ارشام - لندن - ایران
جواد لاریجانی سرمشق و الگوی برادران است!برای همین است که داداش باقر هم راهش راادامه داد که فیلمش را احمدی نژاد توی مجلس نشان داد.روکه نیست سنگ پا ...
دوشنبه 12 آبان 1393 - 22:19
cobalt3 - کرج - ایران
عجب آقا این بنده خدا زمین خورده انصاف نیست اذیتش کنیم باید کمکش کنیم بلندش کنیم اینا چندتا داداشن یکی از یکی زمین خورده تر ...چو استاده ای دست افتاده گیر کبلائی.
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 09:44
kiyanzx1 - استکهلم - سوئد
اقایان لاریجانى این ملت روزشمارى میکنند تا روز موعود برسه ،تا این چپاولهارو از حلقومتون بکشند بیرون ! تو این پول ٣٤٢ هکتار زمین ، گوسفندان شتران از عراق تنهایی خودت اورده بودى یا با اخوین گرامى ؟؟
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 15:20
مترلینگ - منچستر - انگلستان
cobalt3 - کرج - ایران عالی بود کلی خندیدم به نکته بسیار ریزی اشاره کردی از این منظر نگاه نکرده بودم راست میگی حیوونی
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 18:50
shahramareia - تهران - ایران
کجاست ان فدای آقا - اودنسه - دانمارک تا ببینه شیعه نا شیعه ساندیس خور چجوری بیت المال را بیت الحالش میکنه البته دیده سرش توی برف گیر کرده امثال اینها از اسلام وسیله ای ساختن برای چپاول ثروت مملکت و مردم. ادیان نیامده اند حکومت کنند ادیان امده اند انسان بسازند وقتی انسان ساخته شد بخودی خود حکومت اصلاح میگردد کسانی که بدنبال حکومت ادیانند به فکر کیسه خویشند نه مردم
شنبه 17 آبان 1393 - 08:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.