نامه نمایندگان مجلس به روحانی در اعتراض به خوانندگی زنان

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، ضمن انتقاد از تک‌نوازی و خوانندگی زنان در ایران، ‌از ارسال نامه‌ای با امضای تعدادی از نمایندگان مجلس خطاب به حسن روحانی در اعتراض به برخی فعالیت‌های بانوان در زمینه موسیقی خبر داد.

حسین نقوی حسینی، روز شنبه دهم آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر،‌ با انتقاد از تک‌نوازی و خوانندگی زنان در برخی اجراها،‌ گفته است: « نامه‌ای با امضای تعدادی از نمایندگان مجلس به حسن روحانی نوشته شد و مواردی را در این زمینه بیان و مراتب اعتراض خود را اعلام کردیم.»

به گفته این نماینده مجلس،‌ «اگر مسئولان به دغدغه‌ها و خواسته‌های نمایندگان در این زمینه توجه لازم نکنند، مجلس از اختیارات و حدود قانونی خود برای حل و بررسی این مشکل استفاده خواهد کرد.»

نماینده شهر ورامین، در بخش دیگری از این گفت‌وگو، با اشاره به برخی فعالیت‌های بانوان ایرانی در زمینه موسیقی اعلام کرده است: «تک نوازی و خوانندگی زنان یکی از حرمت‌هایی است که در کشور شکسته شده و این موضوع ضد باورها و ارزش‌های دینی مردم ایران است و وزیر ارشاد و رئیس جمهور نسبت به رواج این موضوع مسئول بوده و باید پاسخگو باشند.»

طی ماه‌های گذشته،‌ حضور و فعالیت بانوان ایرانی در برخی اجراهای صحنه‌ای با مخالفت‌ها و محدودیت‌های فراوانی روبرو بوده است. به عنوان نمونه،‌ چندی پیش کنسرت گروه موسیقی «عرفان» که قرار بود در اصفهان روی صحنه برود، به‌ دلیل حضور نوازندگان زن لغو شد.

‌این گروه قرار بود در جریان آیین افتتاح «جشنواره بین‌المللی میراث معنوی» و پس از آن در «هنرسرای خورشید» اصفهان،‌ اجرای برنامه داشته باشد ‌که اجازه حضور نوازندگان زن، روی صحنه داده نشد و کنسرت لغو شد.

از سوی دیگر طی ماه‌های گذشته،‌ انتقادات فراوانی از سوی جریان‌های تندرو و محافظه‌کار در ارتباط با خوانندگی زنان در ایران،‌ صورت گرفته است؛‌ ازجمله در اواخر مهرماه بسیج دانشجویی چهل دانشگاه کشور، در نامه‌ای سرگشاده به وزیر ارشاد، نسبت به تک‌خوانی زنان اعتراض کردند.

در بیانه آنها آمده بود: «اینجا تهران است، صدای ما را از رادیو ایران می‌شنوید، به گزارش واحد مرکزی خبر، امروز ۲۵ مهر ماه سال ۹۳ چهار کنسرت تک‌خوانی زنان در حضور مردان نامحرم و برای اولین بار به شکل هم‌زمان در بزرگ‌ترین تالارهای تهران و همراه با حرکات موزون برگزار شد.»

در همین حال،‌ مسئله مخالفت به حضور بانوان در موسیقی، حتی به خطبه‌های نماز جمعه هم کشیده شده و احمد علم‌الهدی، ‌انتقادات شدیدی را نسبت به آن ابراز کرده است.

او اواخر مهرماه امسال،‌ در تریبون نماز جمعه مشهد گفت: «اباحه‌گری و تک‌خوانی زنان و توسعه موسیقی در راستای منافع دشمنان اسلام و نظام است و در این دولت، کار به جایی رسیده که تک‌خوانی زنان در کشور رواج یافته و هدف،‌ براندازی نظام است.»

در همین رابطه،‌ پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، روز ۲۸ مهرماه، درباره انتشار اخبار تک‌خوانی بانوان اعلام کرد که «پس از پیروزی انقلاب، مجوز اجرای موسیقی توسط بانوان صرفاً برای مخاطبان زن صادر شده که همواره مورد تایید نظام بوده و تاکنون هیچ مجوزی برای اجرا و تکخوانی بانوان در حضور آقایان صادر نشده است.»

اما علی جنتی،‌ وزیر ارشاد دولت حسن روحانی،‌ نظر متفاوتی در زمینه تک‌خوانی بانوان دارد. او که برای پاسخ در این زمینه، ‌به مجلس هم فراخوانده شده بود، ‌در این ‌رابطه گفته است: «در مورد تک‌خوانی خانم‌ها، من نظر علما را مد نظر قرار داده‌ام که قید دارند تک‌خوانی و جمع‌خوانی مهم نیست، بلکه مهم این است که مفسده نباشند.»

+8
رأی دهید
-75

srdash - تبریز - ایران
آخه مگه دردوره هاودولتهای قبلی این مسله نبوده اماحالاچراآقایون فیلشون یادهندوستون کرده .
یکشنبه 11 آبان 1393 - 13:58
فراوانی - قطر - قطر
همین عقب افتاده های محتجر هستند که با سکوت خود از اسید پاشی حمایت میکنند
یکشنبه 11 آبان 1393 - 14:19
new idea - لندن - انگلستان
خدایا اینا از جون ما دیگه چی‌ میخوان؟ چرا ولمون نمی‌کنن؟ این مجلس،توپه...توپ.می‌فهمید؟!هم کارش توپه،هم علاجش...
یکشنبه 11 آبان 1393 - 14:21
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
وطویله ائی بنام مجلس وگاوهائی بعنوان نمایندگان معترض که ای خاک بران سرشان که فکرمیکنن مشکلات مردم رو دار رفع میکنن.
یکشنبه 11 آبان 1393 - 15:03
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
آقا جان یا مملکت جمهوری اسلامی و بر پای شریعه بنا شده، یا اینکه مملکت سکولار و جدای دین از سیاست است. ولله تو ایران همه چیز قاطی پاتی شده، هی‌ شل کن سفت کن، ملت هم دیگه قات زدن. یه عده‌ دزد و کثافت مثلا اسلامی هم ریختن مثل ملخ دارن درو می‌کنن، گاه گداری هم یهو یادشون میاد که بابا یه حرف اسلامی هم بزنیم وگرنه کسی‌ باور نمیکنه ما جمهوری اسلامی هستیم. سران مملکت همه دزد. از بخشدار و کدخدا بگیر تا رئیس جمهور و وزرا و نمایندگان مجلس.. همه از دم دزد. دزد، قاتل، کثافت هم از نظر اخلاقی‌ هم از نظر بهداشتی
یکشنبه 11 آبان 1393 - 16:23
ekman - شیراز - ‫ایران
برین گم شوید نمایندگان بی موکّل و انتصابی.مثل اینکه تمام مشکلات موکلانتان را حل کرده اید،و حالا تنها مشکل تک نوازی خانم هاست.
یکشنبه 11 آبان 1393 - 18:15
humans win - فرایبورگ - سویسس
قابل توجه اونهایی که رای دادن به روحانی . خدا رو شکر من کلا تو ایران که بودم رای ندادم شناسنامه سفید و تر و تمیز لا اقل شرمنده خودم نیستم . این آشغال هل نشستن اونجا به جای اینکه درد مردم رو دوا کنن . جاده ها بیکاری بی مسکنی وووووووووو فقط زرت و پرت میکنن اسم اسلام و مسلمون هم لکه دار کردن . یه مشت لجن از بالا تا پایین . خدایا کی میشه سر هر تیر برق یکی از اینها رو ببینیم .
یکشنبه 11 آبان 1393 - 18:42
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
خدایا شر اسلام و مسلمین را از سر ما کوتاه کن آمین.
یکشنبه 11 آبان 1393 - 17:25
زوربا - اصفهان - ایران
حکومت متحجر زن ستیز.
یکشنبه 11 آبان 1393 - 19:19
agha_ehsan - تهران - ایران
بابا این مجلس کثیف رو چرا به توپ نمی بندین ؟!! اون از لاری جانی که به رهبری تمکین نمی کنه و اونم از چهل دزد بغداد که به اسم نماینده دارن خون مردم رو می کنن تو شیشه و از مزاحمین جان و ناموس مردم ( آمرین زرشک ..) حمایت می کنن . ای محمود کجایی که ببینی این اوسکولا چه هفت تیر کش هایی شدن 
دوشنبه 12 آبان 1393 - 09:17
kitaro - تهران - ایران
چیزی که با فرهنگ و اعتقادات ما همخوانی ندارد دزدی و اختلاس است نه صدای اواز زنان!!. صدای زن آوای لالایی مادرانه است بر بالین تمامی انسانها!!!. از دیدگاه شهوت الود خود حیا کنید. شماها نمایندگان شورای نگهبان و احمد جنتی هستید نه مردم!!!. ای از تبار هر چه سیاهی سرشتان. رنگ جهنم است تمام بهشتتان..
دوشنبه 12 آبان 1393 - 11:51
arman93 - یزد - ایران
انشاالله سال دیگه تو انتخابات مجلس آینده تومار این نمایندگان جاهل و ابله و متحجر را که با سواستفاده از قهر اعتراضی مردم با صنذوقهای رای و رد صلاحیتهای شورای نگهبان تونستند نماینده بشوند د ر هم می پیچند و نماینده هایی رو می فرستند مجلس که متعادلتر باشند و صد درصد اگه نشد لااقل پنجاه درصد ایده آل باشند
دوشنبه 12 آبان 1393 - 13:33
92ارشام - لندن - ایران
درود بر نمایندگان غیور که بعد از محو و ناپدیدشدن فقر،فساد،فحشا،اعتیاد،اختلاس،زیرمیزی،رشوه،رباخواری و نزول،اختلاس ورانت خواری با نظارت و تصویب قانون و بعد ازمحو اینها نوبت به خوانندگان زن میرسد.پس کارها به نوبت و به ترتیب اهمیت انجام میشود.نطقهای اتشین بر ضد اسیدپوشان و جمع اوری امضا برای اسیدپاشی هم سر فرصت انجام میشود بعد از مشکل اساسی کشور که تک خوانی زنان است!!!این نمایندگان را بخاطر بسپارید برای رای دادن دور اینده!
دوشنبه 12 آبان 1393 - 16:25
Farbod_usa - پورتلند - آمریکا
برید نعشه کنید و تو مجلس بخوابید بابا نمیخواد زحمت به خودتون بدید قانون گذارى و اعتراض کنید ما هم از اینکه پول مفت مارو میخوریدو دود میکنید اعتراضى نمیکنیم
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 08:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.