امیدواری جان کری به توافق هسته‌ای با ایران با وجود شکاف‌های عمیق

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که به ثمربخش بودن مذاکرات اتمی با ایران امیدوار است هرچند به گفته وی، گفتگو‌های جاری دشوار است.

قرار است جان کری، طی روزهای نهم و دهم نوامبر (۱۸ و ۱۹ آبان) برای شرکت در یک نشست سه جانبه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کا‌ترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا، به مسقط، پایتخت عمان، سفر کند.

این جلسه درباره برنامه هسته‌ای ایران و در ادامه مذاکراتی خواهد بود که کشورهای عضو گروه ۱+۵ (متشکل از آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه، چین و آلمان) با هماهنگی اتحادیه اروپا با ایران دارند.

وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای اختصاصی که از شبکه تلویزیونی بلومبرگ پخش شده گفته است: 'هنوز شکاف‌های نسبتا عمیقی در مورد مسائل مختلف وجود دارد.'

آقای کری هشدار داد که ایران نمی‌تواند از مسائلی مانند همکاری با ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با گروه دولت اسلامی (داعش)، برای امتیازگیری در مذاکرات اتمی استفاده کند.

او تاکید کرد توافق احتمالی باید تمام راه‌های ساخت بمب هسته‌ای از طریق فعالیت‌ها در تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز، سایت غنی سازی فردو، راکتور آب سنگین اراک و هرگونه مرکز سری دیگر را بگیرد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که ایران بر صلح آمیز و شفاف بودن برنامه هسته‌ای خود تاکید دارد و اتهامات آمریکا و متحدانش مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد می‌کند.

میزان ظرفیت غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژهای ایران به همراه زمان‌بندی رفع تحریم‌ها و بازگشت پرونده ایران از شورای امنیت به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله موارد اصلی اختلاف در مذاکرات است.

در این رابطه، یک عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران درگفتگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) 'ادعای برخی رسانه‌های غربی' مبنی بر توافق ایران و آمریکا بر سر چهار هزار سانتریفیوژ برای سه تا پنج سال و اینکه تهران به ۹۴۰۰ سانتریفیوژ رضایت داده را تکذیب کرده است.

به گزارش ایرنا، مجید تخت روانچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که ایران لغو تدریجی تحریم‌ها و نیز غنی سازی 'دکوری' را نمی‌پذیرد.

ایرنا همچنین به نقل یک مقام ایرانی گزارش می‌دهد که هنوز قطعی نیست که دور بعدی گفتگوهای مذاکرات ایران و ۱+۵ را ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان ماه) برگزار شود.

هم زمان، علی‌اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز شنبه گفت: 'ما می‌خواهیم موضوع هسته‌ای پایان یابد و توافقی مثل آنچه که در ژنو سال گذشته صورت گرفت را شاهد باشیم اما این توافق باید منافع ایران را تامین کند.'

او گفت: 'متاسفانه براساس توافق ژنو ایران به تمام تعهداتش مثل همیشه عمل کرد. اما آن‌ها و به ویژه آمریکایی‌ها که هر از گاهی اظهارنظرهایی خارج از قاعده دارند و اعتراض برخی کشورهای بی‌طرف را برانگیخته‌اند.'

این مشاور رهبر ایران می‌افزاید: 'نظر ما این است هرچه زود‌تر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد اما هیچ‌گاه ایران از مذاکرات روی‌برگردان نبوده است.'

+10
رأی دهید
-8

فدای آقا - اودنسه - دانمارک
همچین این آقای مستر کری میگه شکاف عمیق، انگاری که ایران زنه.
یکشنبه 11 آبان 1393 - 14:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.