«نامه ۱۱۰ نماینده مجلس» به قاضی پرونده مهدی هاشمی

حمید رسایی

حمید رسایی، نماینده اصول‌گرای تهران، همزمان با دادگاه مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی، از تحویل نامه ۱۱۰ نماینده مجلس به قاضی پرونده «برای برگزاری علنی دادگاه» خبر داد و گفت که کمیته‌ای وظیفه «مراقبت و رصد» اقدامات دستگاه‌ها در رابطه با این پرونده را به عهده دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، صبح روز شنبه،‌۱۰ آبان، همزمان با برگزاری چهاردهمین دادگاه مهدی هاشمی در دادگاه انقلاب، حمید رسایی در این دادگاه حضور یافت.

او پس از خروج از دادگاه گفت که نامه ۱۱۰ نفر از نمایندگان مجلس  را به قاضی این پرونده تحویل داده است.

وی اضافه کرد: «طبیعتاً ما مسیر این پرونده و فشارهایی که صورت می‌گیرد را رصد می‌کنیم.»

پیشتر هفت نماینده اصول‌گرای مجلس در ایران روز سه‌شنبه، ۲۲ مهر، در نامه‌ای به قاضی پرونده مهدی هاشمی خواستار برگزاری علنی دادگاه فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شده بودند.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی، در واکنش به این اقدام روز ۲۶ مهرماه این نامه نمایندگان مجلس را اقدامی در جهت «تنش سیاسی» توصیف کرد.

پس از این اظهارات آقای علیزاده طباطبایی، حمید رسایی خبر داد که ۱۱۰ نماینده مجلس این نامه را امضا کرده‌اند.

آقای رسایی همچنین با اشاره به سخنان پیشین غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، مبنی بر «وجود فشارهایی» در رابطه پرونده مهدی هاشمی افزود: «ما مطمئن هستیم قوه قضاییه به جد کار خود را انجام می‌دهد، ولی بالاخره گاهی قرائنی دیده می‌شود که برخی دستگاه‌ها تحت تأثیر این فشارها قرار می‌گیرند.»

وی تصریح کرد: «به همین منظور کمیته‌ای وظیفه مراقبت و رصد کردن اقدامات دستگاه‌ها در رابطه با این پرونده را به عهده دارد.»

همزمان با حضور حمید رسایی در دادگاه انقلاب، محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی، گفت که وکلای آقای هاشمی به دلیل بیان «مسائل خلاف واقعیت» از آقای رسایی به دادگاه ویژه روحانیت شکایت کرده‌اند.

وکلای مهدی هاشمی پیش از این نیز به انتشار جزئیات دادگاه وی در نشریه ۹ دی با مدیرمسئولی حمید رسایی اعتراض کرده بودند.

اصرار بر برگزاری علنی این دادگاه در حالی است که گرچه تمام جلسات دادگاه مهدی هاشمی رفسنجانی غیرعلنی برگزار شده، رسانه‌های اصول‌گرا کیفرخواست و بخش‌هایی از جزئیات دادگاه وی را منتشر کرده‌اند.

این اقدام رسانه‌های اصول‌گرا در حالی است که رئیس قوه قضائیه روز یک‌شنبه، ۲۰ مهر، ضمن اعتراض به اعلام جزئیات پرونده بابک زنجانی توسط نمایندگان مجلس و رسانه‌ها گفته بود: «در شورای نگهبان نیز مکرراً روی این موضوع بحث شده‌ است. حتی در پرونده‌های مختومه نیز اگر جهات سری و امنیتی وجود داشته باشد حق ورود ندارند.»

حمید رسایی در ادامه سخنان روز شنبه خود درباره درخواست وکلای مهدی هاشمی برای مناظره با نمایندگان مجلس گفت: «مناظره چیز خوبی است و من اعلام آمادگی می‌کنم، اما نه با وکلا، بلکه با خود مهدی هاشمی. وکلا بابت هر قدمی حق‌الوکاله می‌گیرند، بنابراین طبیعی است که بازارگرمی کنند.»

وی اضافه کرد: «پرونده‌ای که وثیقه ده میلیاردی دارد طبیعتاً حق‌الوکاله بیشتری به بار می‌آورد؛ لذا ما نمی‌خواهیم برای حق‌الوکاله ایشان بهانه جدیدی درست کنیم.»

آقای رسایی همچنین با انتقاد از شیوه حضور مهدی هاشمی در دادگاه انقلاب گفت که هیچ مجرم عادی‌ای با ماشین به صورت ویژه وارد دادگاه نمی‌شود.

مهدی هاشمی دوم مهرماه سال ۱۳۹۱ پس از بازگشت به ایران در فرودگاه تفهیم اتهام و پس از معرفی خود به دادستانی بازداشت شد. وی ۲۶ آذر ۱۳۹۱ پس از نزدیک به سه ماه حبس، با قرار وثیقه آزاد شد.

+7
رأی دهید
-5

امید رهایی - آمریکا - بوفالو
لکن اگر سفینه نجاتی هست که به ساحل سعادت برسد، ناخدایش این بی‌خدایان نیستند. آنان دیریست که سر به عبودیّت قدرت خم کرده‌اند و از باده شیطان سرمست شده‌اند
شنبه 10 آبان 1393 - 14:04
قاضی محمد - کرمانشاه - ایران
زمانی که فرزندان رفسنجانی خدایی میکردن تو این مملکت هرکسی جیک میزد فوراً پدرش رو در میاوردن خوشحالم زمانی رو دیدم که اینها رو از عرش به فرش اوردن
یکشنبه 11 آبان 1393 - 09:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.