مجسمه باستانی به زودی سخن می‌گوید/ پیامی از عصر حجر برای انسان مدرن

مجسمه چوبین ۹۵۰۰ ساله‌ سیبری، احتمالا حاوی یک پیام از عصر حجر برای انسان مدرن است. این مجسمه بیش از ۱۰۰ سال قبل در روسیه کشف شد اما هرگز رمز متن روی آن گشوده نشد تا امروز که دانشمندان آلمانی موفق به این کار شدند.

به گزارش آنا به نقل از دیلی میل، دانشمندان آلمانی که در حال تحقیق بر روی بت چوبی روسی هستند، اعلام کردند که به‌زودی سن دقیق این مجسمه را که نزدیک به 9500 سال از زمان ساخت آن می‌گذرد تعیین می‌کنند و در حال رمز‌گشایی از نوشته‌های مرموز روی آن هستند. این مجسمه احتمالاً قدیمی‌ترین مجسمه‌ای است که به دست انسان ساخته شده است.مجسمه شکار «شیگیر»، دو برابر اهرام مصر و 4000 تا 5000 سال بیشتر از بنای یادبود سنگی معروف انگلستان عمر دارد و در سال 1890 میلادی (1269 شمسی) در یک معدن زغال سنگ در حالی که در یک محفظه باستانی سالم مانده بود در غرب سیبری و در کوه‌های اورال کشف شد.

به گفته دانشمندان این بت، که نمادی از خدای شکار برای انسان عصر حجر بوده است،  در موزه تاریخ باستان روسیه نگهداری می‌شد در جریان انقلاب‌ها و آشوب‌های سیاسی ابتدای قرن بیستم در روسیه آسیب‌های جدی دید و قطعاتی از آن ناپدید شد. ولادیمیر تولماچوف، باستان‌شناس روسی که در آن زمان بر روی این مجسمه تحقیق می‌کرد، تصویر تمام قطعات آن‌را به‌دقت نقاشی کرد تا امروز قطعه‌های مفقود شده نیز قابل بررسی باشند. به گفته دانشمندان درختی که این بت از آن تراشیده شده، 160 سال عمر داشته است.


اکنون دانشمندان روسی اعلام کرده‌اند که این اثر تاریخی منحصر‌به‌فرد حاوی اطلاعات رمزگذاری‌شده‌ای از سوی انسان عصر حجر، برای عصر مدرن است. به گزارش تایمز سیبری، دانشمندان آلمانی توانسته‌اند عمر دقیق این مجمسه را با دقت 50 سال، تعیین کنند و به‌زودی در یک مقاله که قرار است اواخر فوریه (بهمن) منتشر شود، رازهایی از این رمز باستانی را افشا خواهند کرد.

این بت چوبی عظیم و عجیب، در عصر میانسنگی و با استفاده از قاشق‌های سنگی تراشیده شده است. علائم و نشانه‌هایی که بر روی بدنه این مجسمه هستند تا امروز برای انسان مدرن به شکل رمزی ناگشوده باقی بوده است که هدف و معنی آنها مشخص نشده بود. برخی از کارشناسان قبلاً ‌اعلام کرده بودند که خطوط صاف موجود در این طراحی‌ها نشان‌دهنده افق، محل جدایی آسمان از زمین و دریا و یا مرزهای دو جهان است و خطوط مورب و موجدار نشان‌دهنده آب، مار یا حتی مرزهای جغرافیایی است! اما این علائم احتمالا معنایی عمیق‌تر برای سازنده مجمسمه داشته است. کسانی که این مجسمه را تراشیده‌اند برای آن 7 چهره درنظر گرفته‌اند که بالاترین این چهره‌ها سه‌بعدی تراشیده شده است. برخی از کارشناسان معتقدند که این چهره‌‌‌ها نشان‌دهنده ارواحی است که دنیای باستان را پر کرده بودند و یا نماد خدایانی که به باور سازندگان در آن روزگار روی زمین می‌زیسته‌اند و به اسنان‌ها برای بقا یاری می‌رساندند.

+16
رأی دهید
-2

hassan5 - تهران - ایران
دانشمدان اگر بنتیجه نرسیدند با یک تلفن بجنتی سال ساخت و نام مجسمه ساز و معانی خطوط را بپرسند(چون خودش شاهد ساخت این مجسمه بوده است)
‌سه شنبه 23 دي 1393 - 11:10
دژمن الله - روسیه - روسیه
این دانشمندان هم یک وقت ها یک زر و زرهای مفتی می زنند که توی قوطی هیچ عطاری پیدا نمی شه!
‌چهارشنبه 24 دي 1393 - 00:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.