سرپرستی تحقیقات علمی ویروس ابولا توسط دانشمند ایرانی‌تبار

نشریه نیویورکر در بخشی از گزارش مفصلی که درباره تحقیقات علمی دانشمندان برای مبارزه با ویروس ابولا منتشر کرده است، به فعالیت‌های یک دانشمند آمریکایی ایرانی‌تبار به نام پردیس ثابتی، استادیار زیست‌شناسی در دانشگاه هاروارد در مبارزه با اپیدمی ابولا می‌پردازد که سرپرستی تلاش‌های آمریکا برای خواندن ژنوم انسان و تمام کروموزوم‌های موجود در ویروس ابولا را بر عهده دارد.

وی دختر پرویز ثابتی مقام ارشد امنیتی پیش از انقلاب و معاون سابق سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) در دوره پهلوی است که در سال ۱۹۷۵ میلادی (۱۳۵۴ خورشیدی) در تهران متولد شد. خانم ثابتی مسئول آزمایشگاهی در دانشگاه هاروارد است، و پژوهش‌های مربوط  به ژنوم ویروسی در انستیتوی «براد» وابسته به دانشگاه‌های ام.آی.تی و هاروارد را سرپرستی می‌کند.

ژنوم انسان ماده ژنتیکی است که حاوی دستورالعمل‌های ارثی برای ساخت، پیشبرد و نگهداری او را داراست و از مولکول‌های دی‌ان‌ای متمایز از یکدیگر، به نام کروموزوم تشکیل شده است.

پردیس در خواندن و تجزیه و تحلیل ژنوم‌‌های اندام موجودات زنده متفاوت، بویژه در مطالعات مربوط به سیر تکامل ویروس – شیوه‌ای که ویروس‌ها در گذر زمان برای تطبیق دادن خود با محیط، تغییر می‌کنند – تخصص دارد.

خانم ثابتی و گروهش در طول تابستان به خواندن ژنوم‌های ابولا ادامه دادند، و نتیجه مطالعات آنها در وبسایت مرکز ملی برای اطلاعات فناوری زیستی منتشر شد، تا دانشمندان در هر کجای این دنیا بتوانند آنها را بی‌درنگ مشاهده و بررسی کنند.

سپس، در اواخر ماه اوت (اوایل شهریور ماه) مقاله‌ای در مجله معتبر «ساینس» (علوم) منتشر می‌کنند که در آن نتایج تحقیقات خود را به تفصیل شرح می‌دهند. خانم ثابتی در این زمینه می‌گوید «این کار نشان می‌دهد که شما می‌توانید ابولا را به موقع تجزیه و تحلیل کنید. این ویروس تنها نیست. حالا ما وارد آنچه که ویروس انجام می‌دهد شده‌ایم، و اکنون می‌توانیم در هر لحظه تشخیص دهیم در حال مبارزه با چه چیزی هستیم.»

خانم ثابتی و تیم او اینک راهی پیدا کرده‌اند که ویروس ابولا را، در حالی که تغییر می‌کند، مشاهده کنند. حالا آنها دشمن خود را می‌بینند؛ معنایش این است که ویروس ابولا در حالی که تغییر می‌کند، می‌تواند به سرعت دگرگون شود، و دانشمندان همچنین ممکن است بتوانند شاهد جهش آن در جهات خطرناک باشند.

+129
رأی دهید
-8

setayeshz565 - وین - اتریش
با آرزوی موفقیت برای ایشون که باعث سربلندی خانومای ایرونیه.
‌پنجشنبه 8 آبان 1393 - 14:15
raha1984 - هامبورگ - المان
موفق و یه دور از بلا باشی خانم
‌پنجشنبه 8 آبان 1393 - 14:20
سبز کم رنگ - آمریکا - آمریکا
بابا توی هیچ گروه علمی اینا رو ایرانی نمیشناسن. توی هیچ کدام از مقالاتشون اسم ایران نیومده. اگه عرضه داشتیم ایران نگه شون میداشتیم تا کاراشون به اسم ایران تموم بشه. البته هر کدوم اگه الان ایران باشن در بهترین حالت اگه صورتشون اسیدی نشه، میرن پیش امید کوکبی!!
‌پنجشنبه 8 آبان 1393 - 13:48
faranak-montreal - مونترال - کانادا
موفق باشی‌ تو را جان هرکی‌ که دوست داری مثل امید کوکبی بلند نشی‌ بری ایران بسه دیگه داغ جوونهامون را دیدیم زجرشون را شنیدیم
‌پنجشنبه 8 آبان 1393 - 16:17
paksan - آمریکا - آمریکا
بیخود ایرانی ایرانی نکنید. همین خانوم اگر ایران بود یا اعدام میشد یا نهایت یه کارمند ساده میشد پس بیخود ایرانی ایرانی نکنید کسانی که خارج از ایران موفق میشوند مطعق به همون کشوری هستند که اجازه رشد نبوغشون رو دادند. حالا آمریکا باشه یا انگلیس یا هرجای دیگه دلیلشم کاملاً ساده و منطقیه این ایرانی ها مثل بعضی از المپیادی ها که در ایران ماندند اگر بمانند مثل کسانی هستند که در بتلاق خواهند ماند و هیچ راه پیشرفت آزاد و سالمی وجود نداره پس سیستم اجتماعی و علمی و کاری کشور میزبان این افراد هستش که صاحب این افراد هستند و این افراد مدیون آنها هستند نه سیستم حکومتی ایران یا ایرانی بودنشون.
‌پنجشنبه 8 آبان 1393 - 16:53
oghabe - سنت گا لن - سوثیس
خانوم ثابتی درود بر شما افتخار میهن پرستان ایران هستی،از شما درخواست می‌شه کاری کنین که ابولا را از بین ببرین و مبتلایان به این ویروس را درمان کنین فقط فراموش نکنین که به ملایان و داردسته شون از این ویروسها انتقال بدین.
‌پنجشنبه 8 آبان 1393 - 17:37
greentree - تهران - ایران
عاشق این زن‌های تحصیل کرده و نابغه ایرانی‌ هستم واقعا از هر الماسی ارزش اینها بالاتره ، براوو
‌پنجشنبه 8 آبان 1393 - 18:19
shahab46 - هانوفر - المان
درد و بلاتون بخور تو سر فاطی کماندها
جمعه 9 آبان 1393 - 13:00
cobalt3 - کرج - ایران
این یکی حتما یا اعدام میشد یا گوشه نشین بود آخه این خانم دختر پرویز ثابتی رئیس ساواک هستند البته جایگاه ایشون ربطی به جایگاه پدر نامحترمش نداره و موفق باشن.
جمعه 9 آبان 1393 - 20:43
cobalt3 - کرج - ایران
این یکی حتما یا اعدام میشد یا گوشه نشین بود آخه این خانم دختر پرویز ثابتی رئیس ساواک هستند البته جایگاه ایشون ربطی به جایگاه پدر نامحترمش نداره و موفق باشن.
جمعه 9 آبان 1393 - 20:43
مترلینگ - منچستر - انگلستان
اگه ایران بودی به جرم پدرت اعدامت کرده بودند درد وبلات بخوره تو سر بچه اخوندای ما که روی ساواک رو روسفید کردن
شنبه 10 آبان 1393 - 00:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.