ابراز تمایل هاشمی رفسنجانی به نامزدی برای ریاست خبرگان

وب‌سایت اکبر هاشمی رفسنجانی ضمن تکذیب عدم تمایل وی به ریاست مجلس خبرگان رهبری، به نقل از یک مبنع نزدیک به وی نوشت که آقای هاشمی رفسنجانی گفته است که اگر بعضی افراد غیر«صالح» برای ریاست این نهاد قصد نامزدی داشته باشند، او هم برای این منصب نامزد خواهد شد.

در همین زمینه رضا سلیمانی، مدیرکل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز گفت که کسی نمی‌تواند مانع نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی برای ریاست مجلس خبرگان رهبری شود.

پیشتر احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، روز یک‌شنبه، چهارم آبان، بر اساس «شنیده‌ها»ی خود گفته بود که «آقای هاشمی رفسنجانی تمایلی به نامزدی برای ریاست خبرگان ندارد».

به دنبال این اظهار نظر، یک منبع نزدیک به آقای هاشمی رفسنجانی روز سه‌شنبه، هفتم آبان، گفته آقای خاتمی را تکذیب کرد.

به گزارش وب‌سایت آقای هاشمی رفسنجانی، این منبع تصریح کرد: «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره کاندیدا شدن برای ریاست مجلس خبرگان رهبری نه تنها چنین مطلبی نگفته‌اند، بلکه در پاسخ به سوالی در همین زمینه گفته‌اند در صورتی که بعضی افراد که آنها را برای ریاست خبرگان صالح نمی‌دانم قصد کاندیدا شدن داشته باشند، آمادگی خود را برای کاندیداتوری ریاست این مجلس اعلام خواهم کرد.»

در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها علاوه بر اکبر هاشمی رفسنجانی، از احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، و محمود هاشمی شاهرودی، نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری، به عنوان نامزدهای احتمالی ریاست مجلس خبرگان رهبری نام برده‌اند.

محمدرضا مهدوی کنی، رئیس پیشین مجلس خبرگان رهبری، روز ۲۹ مهرماه پس از تقریبا پنج ماه اغما درگذشت.

رضا سلیمانی، مدیرکل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز سخنان احمد خاتمی را حدس و گمانه رسانه‌ای دانسته و افزود: «این چند روز هم نه بحثی مطرح شده و نه ما چیزی شنیدیم و نه آیت‌الله مطلبی فرمودند که در آن بحث انتخابات شده باشد. بنابراین نمی‌توانیم اظهار کنیم که نظر آیت‌الله چیست، کاندیدا می‌شوند یا نه.»

آقای سلیمانی روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با روزنامه اعتماد در عین حال تصریح کرد: «اگر ایشان بخواهد بیاید که کسی نمی‌تواند مانع ایشان شود. اگر این بحث الان رسانه‌ای شود برای زمینه‌سازی‌های سیاسی قبل از انتخابات است، وگرنه الان جای این بحث نیست.»

اکبر هاشمی رفسنجانی از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ ریاست مجلس خبرگان رهبری را بر عهده داشت و هم‌اکنون نیز عضو این مجلس است.

مدیرکل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: «در اجلاسیه قبلی دیدید که طرح دو فوریتی دادند که هیئت رئیسه فعلی ابقا شود که البته رای هم نیاورد. در واقع آنها نمی‌‌خواستند در غیاب آیت‌الله مهدوی کنی شخص دیگری مانند آیت‌الله بیاید و در انتخابات شرکت کند.»

آقای سلیمانی اضافه کرد: «اگر آیت‌الله حس کنند حضورشان در مجلس خبرگان به عنوان رئیس لازم است، قطعا کاندیدا خواهند شد و اگر دیدند لازم نیست و صلاح دانستند خبرگان با شرایط دیگری اداره شود کاندیدا نخواهند شد.»

احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، در سخنان روز یک‌شنبه خود همچنین از محمود هاشمی شاهرودی، به عنوان یکی از افرادی که «در معرض کاندیدا شدن» برای ریاست مجلس خبرگان رهبری قرار دارد، نام برد.

آقای هاشمی شاهرودی که اکنون نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری، رئیس منصوب رهبر جمهوری اسلامی در هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه، عضو فقهای شورای نگهبان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، پیش از این و از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۸ رئیس قوه قضائیه بود.

وی در نجف عراق به دنیا آمده است.

تعدادی از نمایندگان مجلس ششم به ملیت عراقی آقای هاشمی شاهرودی اعتراض کرده بودند، اما حامیان آقای هاشمی شاهرودی این اتهامات را رد کرده بودند، از جمله حسین الله‌کرم در مصاحبه‌ای گفته بود که صدام حسین ملیت ایرانی آقای هاشمی شاهرودی را تائید کرده است.

+31
رأی دهید
-18

alzagol - ابوظبی - امارات عربی متحد
شایسته است
‌سه شنبه 6 آبان 1393 - 14:54
علی چپ دس - رشت - ایران
مردم بیچاره . تاوان ناشکری حکومت پیشین را میدن . انقلابیون متشکریم
‌سه شنبه 6 آبان 1393 - 16:30
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
فکر کنم تا زمانی که مردم ایران خودشان نخوان در خودشون تغییری بدن و به همین جامعه مریض تن در بدن لیاقتشون بهتر از اینا هم نیست
‌سه شنبه 6 آبان 1393 - 19:53
Hooloo7 - گوتنبرگ - سوئد
ای وای بر ملتی که روزگارشون به جائی‌ رسیده که رفسنجانی‌ شده ناجی و حلال مشکلات!
‌چهارشنبه 7 آبان 1393 - 00:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.