حمله برخی از مقامات به رسانه‌ها در پی اسیدپاشی‌های اصفهان

یک روز پس از بازداشت یک عکاس در ارتباط با جنجال اسیدپاشی، امام جمعه موقت تهران خواستار تعقیب قضایی رسانه‌هایی شد که اسیدپاشی‌های اصفهان را با طرح امر به معروف و نهی از منکر مرتبط دانسته و، به گفته وی، «نظام اسلامی و نیروهای مومن» را مورد اتهام قرار داده‌اند.

در همین زمینه حسن کامران، عضو ناظر مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات، نیز با «مریض» خواندن رسانه‌هایی که، به گفته وی، اسیدپاشی را به «بدحجابی و آمران به معروف نسبت می‌دهند» اقدام این رسانه‌ها را مغایر با «امنیت ملی» دانست.

این در حالی است که به گفته مشاور ویژه رئیس جمهور ایران، «افراد خودسر به نام امر به معروف و نهی از منکر اعمالی بر خلاف اسلام و قانون انجام داده‌اند».

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، روز شنبه، سوم‌ آبان‌ماه، به نقل از علی یونسی، مشاور حسن روحانی، هشدار داد که «اقدامات خودسرانه به عنوان امر به معروف و نهی از منکر به نفی هیچ جریانی نخواهد بود».

بر اساس گزارش‌ها، آریا جعفری، عکاس و مسئول عکس خبرگزاری ایسنا، روز پنج‌شنبه، اول آبان، در پی انتشار عکس‌های تجمع اعتراضی مردم اصفهان علیه اسیدپاشی بازداشت شده است.

آقای جعفری روز چهارشنبه از تجمع مردم اصفهان در اعتراض به ناامنی و اسیدپاشی در این شهر عکس گرفته  و تصاویر خود را در خبرگزاری دانشجویان ایران منتشر کرده بود.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، روز جمعه، دوم آبان، گفت: «این سایت‌ها و روزنامه‌هایی که نظام اسلامی و نیروهای مؤمن را مورد اتهام قرار داده‌اند باید حتماً تحت تعقیب قرار بگیرند؛ صاحبان و مدیران این رسانه‌ها هم باید مورد مجازات قرار بگیرند و پاسخگوی دروغ بزرگ خود باشند.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی اضافه کرد: «اکنون که مسئولان مربوطه خودشان به‌صراحت می‌گویند که ماجرای اسیدپاشی ارتباطی به امر به معروف و نهی از منکر نداشته، اقدام برخی در مرتبط دانستن این جنایت با فریضه بزرگ امر به معروف و نهی از منکر ظلم است.»

با وجود عدم بازداشت عامل یا عوامل اسیدپاشی در اصفهان مقامات جمهوری اسلامی با قاطعیت تاکید می‌کنند که اسیدپاشی‌های اخیر ارتباطی با موضوع حجاب و «امر به معروف و نهی از منکر» ندارد.

این در حالی است که پیشتر برخی از نمایندگان استان اصفهان در مجلس ارتباط این اتفاق‌ها با موضوع «امر به معروف و نهی از منکر» را تائید کرده بودند.

از جمله عباسعلی منصوری آرانی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، روز یک‌شنبه، ۲۷ مهر، در این باره گفته بود: «این دقیقاً شبیه اقداماتی است که داعش در عراق و سوریه به دنبال اجرای آن است و با انجام کارهای خلاف شرع در بروز چهره خشن از اسلام تلاش می‌کند.»

ناصر موسوی لارگانی، از نمایندگان استان اصفهان در مجلس، نیز گفته بود که اسیدپاشی تحت هر عنوانی باشد حتی مبارزه یا مخالفت با بدحجابی و بی‌حجابی، محکوم است.

در همین زمینه پیش از این یک منبع مطلع در اصفهان به رادیوفردا گفته بود که «جوان بودن، کم‌حجابی و زیبایی» مشخصه مشترک زنانی است که اخیرا در این شهر قربانی اسیدپاشی شده‌اند.

اما حسن کامران، عضو ناظر مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات، نیز روز شنبه، سوم آبان، رسانه‌هایی را که، به گفته او، اسیدپاشی‌ها را به «بدحجابی» و «آمران به معروف» ربط می‌دهند «مریض» خوانده و گفت که این رسانه‌ها با تیتر کردن یک موضوع «خلاف واقع، آب به آسیاب دشمن می‌ریزند».

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این نماینده اصفهان در مجلس تصریح کرد: «این اقدام برخی رسانه‌ها باعث تشویش اذهان عمومی و مغایر امنیت ملی است که باید با آنها برخورد شود، لذا در جلسه آینده هیئت نظارت بر مطبوعات پیشنهاد بررسی این موضوع را مطرح خواهم کرد تا به آنها رسیدگی شود.»

روز چهارشنبه، ۳۰ مهر، هزاران تن در اصفهان و تهران در اعتراض به مسئله اسیدپاشی‌های اصفهان مقابل دادگستری این شهر و مجلس شورای اسلامی در بهارستان تهران دست به تجمع زدند، اما به گفته شاهدان عینی پلیس این تجمعات را متفرق کرده است.

همچنین در شبکه‌های اجتماعی دعوت‌هایی برای برگزاری تجمع در مقابل وزارت کشور در روز شنبه منتشر شده است.

با این حال علی‌اصغر ناصربخت، معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری تهران، گفته است که فرمانداری تهران هیچ مجوزی برای تجمع در مقابل وزارت کشور صادر نکرده است.

مظنون اصلی اسیدپاشی هنوز دستگیر نشده است

جانشین فرمانده انتظامی اصفهان روز جمعه خبرهای منتشر شده درباره دستگیری متهم اسیدپاشی در اصفهان را تکذیب کرده و گفت که هنوز مظنون اصلی پرونده اسیدپاشی در اصفهان دستگیر نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین حسین‌زاده در عین حال تصریح کرد: «البته افرادی در این پرونده در حال شناسایی و بازداشت هستند و تحقیقات همچنان ادامه دارد.»

در روزهای گذشته اظهارات متناقضی از سوی مسئولان دولتی و قضایی درباره شناسایی و دستگیری عوامل اسیدپاشی در اصفهان بیان شده است.

از جمله مرتضی میرباقری، رئیس مرکز امور اجتماعی وزارت کشور ایران، روز دوشنبه، ۲۸ مهر، از دستگیری ۴ مظنون به اسیدپاشی در اصفهان خبر داد، اما گفته او توسط مسئولان قوه قضائیه تکذیب شد.

+12
رأی دهید
-50

vahid_ - گلاسگو - انگلستان
نمیدونم امروز فرق ایران و افغانستان و پاکستان در چی هست !!؟؟
شنبه 3 آبان 1393 - 13:10
92ارشام - لندن - ایران
همین اقا گفت امربه معروف لسانی و زبانی کارایی نداردوگفت باید خون ریخته شود.امام جمعه اصفهان محمدتقی رهبر هم مرید این اقاست.
شنبه 3 آبان 1393 - 13:42
aashena - اتاوا - کانادا
اسید پاش ازاد روزنامه نگار زندانی اینه سایه بلند حکومت عدل الهی
شنبه 3 آبان 1393 - 14:20
باور عمیق - قم - ایران
مرتبط دانستن اسیدپاشی با امر به معروف ((ظلم)) است یا اینکه هنوز بعد از چند روز اسید پاش را به مردم معرفی نکرده اید ؟ 4 زن صورت خود را از دست داده اند بعد تو احمق به جای اینکه بیای و از تریبون ، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات رو به فحش ببندی اومدی رفتی رو منبر داری واسه مردم از امر به معروف میگی؟
شنبه 3 آبان 1393 - 15:02
amir-amir - تورنتو - كانادا
این خرس گنده احمد خاتمى که دشمنى خاصى با زنان ایرانی دارد همیشه اوباش انصار را براى حمله به بد حجابان تحریک کرده است. حالا نمى دانند چه خاکى تو سرشان بریزند به سفسطه بافى افتاده اند خبرنگار را دستگیر مى کنند و مطبوعات را مقصر اسید پاشى معرفى مى کنند.
شنبه 3 آبان 1393 - 15:07
marineboy - لس انجلس - امریکا
اتفاقا در همان افغانستان و پاکستان با آنهمه بلبشو اسید پاش و سنگسار کننده و مرده خور و متجاوز را دستگیر و اعدام میکنند. فرقش اینست که این جنایتها در ایران از سوی باندهای مافیایی حکومتی اداره و انجام میشود و زنجیره ای است و جنایتکارات ترفیع میگیرند.
شنبه 3 آبان 1393 - 15:40
razmandeh - استکهلم - سوئد
امر به معروف و نهی از منکر !!!!!! بزرگترین دروغی که به نام مذهب گفت شد!!! مذهبی‌ که مادر تمامی‌ مسلمانان زنی‌ به اسم!!! عائشه!!!! باشد نباید هم بهتر از این از آن توقع داشت سوره احزاب آیه ۵۰ تا ۵۵ را بخوانید تا نظر کلی‌ اسلام به زنان دقیقا آگاهی‌ پیدا کنید !!!
شنبه 3 آبان 1393 - 15:54
pasargad2 - شیراز - ایران
داعشی کثیف. خوب شد این داعش اومد بلکه مردم ایران ببینن شما کی هستید و دارید با مردم چیکار میکنید. داعش اعراب تازه حمله کرده به عربها ولی داعش ایران 35 سال پیش به ایران حمله کرد و هنوز داره ایران رو میچابه و ایرانیا رو نابود میکنه. خدا لعنت کنه شما و خاندان شما و زاده های شما عربزاده ها. توی حـ... کثیف ریختن خونت مباح و حلال است.
شنبه 3 آبان 1393 - 16:55
سبز کم رنگ - آمریکا - آمریکا
vahid_ - گلاسگو - انگلستان مگه در عرض این 35 سال نحس فرقی داشتیم؟
شنبه 3 آبان 1393 - 18:51
دوستدار - استهکلم - سوئد
گنده احمق با کارهای جنایت انگیز شما کلاشان که بزور زندان و شکنجه و این اواخر اسید پاشیدن می خواهید زنان را حجاب پوش کنید . کورخوندی دیگر کسی ارزش برای قانون 1400 سال پیش اعراب ادام کش جنایات کار بی سواد بیابان گرد نمی گذارد و شما کلاشان هم نمی توانید تا ابد از مردم سواری گیرید و خرافات مذهب را به خورد مردم دهید.
شنبه 3 آبان 1393 - 18:33
عقاب سرخ - پاسارگاد - ایران
اگر اسلام اینه که شما متولیان آن هستی و دم از قرآن و علی‌ و محمد میزنید و اسم رژیم کثیفتون و نام پاک ایران را با پسوند اسلامی به کار میبرید و همه کارهاتون از دستورات اسلام هست،،پس مرده شور این مذهب مظلوم کش را ببره ،،آخه شکنجه و ظلم اسید و سنگسار چرا ایمنقدر لذت بخش هست واسه این اسلامی‌ها و آخوندها،،،اگر این اسلامه پس خاک بر سر هم چین اسلامی که از شکنجه و کشتن و با اسید سوزاندن دختران مظلوم لذت میبرد .. از حالا هرجا رسیدم تمام سعی‌ و کوشش خودم را می‌کنم تا مادر و دیگران را به هر وسیله شد از نماز و روزه و اسلام محمد و نماز ،،متنفر و منزجر کنم،،اسلام ==زندگی‌ به سبک ۱۴۰۰ سال پیش به سبک عربی‌ سوسمار خواران عشیره‌های بیابان گرد عربستان
شنبه 3 آبان 1393 - 16:30
greentree - تهران - ایران
گردن این خوک هار را اگر کسی‌ با تبر بزنه من تا آخر عمر براش آرزوی خوشبختی‌ میکنند و همیشه دعا گوش هستم
شنبه 3 آبان 1393 - 23:07
greentree - تهران - ایران
گردن این خوک هار را اگر کسی‌ با تبر بزنه من تا آخر عمر براش آرزوی خوشبختی‌ میکنند و همیشه دعا گوش هستم
شنبه 3 آبان 1393 - 23:08
senator x - تهران - ایران
این حیوان آدم نما یکی ازحامیان اسیدپاشی است.
شنبه 3 آبان 1393 - 23:55
فراوانی - قطر - قطر
این همون کک معروف است که وارد تنبان آدمی میشود وآدم مجبور میشود اینجوری دست پا بزند
یکشنبه 4 آبان 1393 - 11:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.