شیرکاکائو: نوشیدنی مناسب برای بعد از ورزش

میشه بین همه‌ی افرادی که ورزش می‌کنند این دغدغه وجود دارد که بعد از جلسات ورزشی چه بخورند و چه بنوشند! به خاطر اینکه گفته می‌شود تا دو ساعت بعد از ورزش هر آنچه مصرف بشود با سرعت زیادی جذب می‌شود.

ورزش و تحرک بدنی نقش زیادی در حفظ سلامتی بدن دارد؛ اما هر کاری اصول و قواعدی دارد. اگر همین ورزش را بدون رعایت اصول صحیح آن انجام دهید به‌جای بهره‌مندی از فواید آن بدون شک مشکلاتی برایتان ایجاد خواهد شد. یکی از این اصول، تغذیه‌ی مناسب است. همیشه بین همه‌ی افرادی که ورزش می‌کنند این دغدغه وجود دارد که بعد از جلسات ورزشی چه بخورند و چه بنوشند! به خاطر اینکه گفته می‌شود تا دو ساعت بعد از ورزش هر آنچه مصرف بشود با سرعت زیادی جذب می‌شود. واقعیت این است که بعد از هر جلسه‌ی ورزشی بدن انسان نیاز به مواد مغذی متعددی دارد تا بتواند خود را احیا کند. در نتیجه باید مواد غذایی مناسبی مصرف شود. یکی از نوشیدنی‌های مناسب بعد از ورزش شیرکاکائوست. در این مطلب خواهیم گفت شیرکاکائو چه مزایایی دارد، برای چه افرادی مناسب‌تر است و چه زمانی باید نوشیده شود. لطفاً ما با همراه باشید.

 
محققان چه می‌گویند؟

نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که مصرف شیرکاکائو بعد از انجام ورزش باعث افزایش تأثیر ورزش روی سلامت بدن و همچنین باعث احیای سلول‌های بدن می‌شود. این نوشیدنی پرطرفدار ترکیبی از کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌های کامل را تامین می‌کند که باعث جبران ذخایر گلیکوژن در عضلات شده و بافت‌های عضلانی را که در طول ورزش آسیب دیده‌اند احیا می‌کند. به عقیده‌ی متخصصان نسبت کربوهیدرات به پروتئین باید سه به یک باشد؛ یعنی سه سهم کربوهیدرات و یک سهم پروتئین. شیرکاکائو نیز یکی از نوشیدنی‌های فوق‌العاده‌ای است که نسبت سه به یک در آن به‌خوبی رعایت شده است. هر 250 میلی‌لیتر شیرکاکائو (یک لیوان) بین 21 تا 28 گرم کربوهیدرات و بین 7 تا 9 گرم پروتئین دارد. در نتیجه شیرکاکائو یک نوشیدنی مناسب برای بعد از ورزش است.

توجه داشته باشید که مزیت دیگر این نوشیدنی این است که از 85 درصد آب تشکیل شده است و به‌خوبی از پس تامین مایعات ازدست‌رفته از طریق تعریق برمی‌آید. علاوه بر این شیرکاکائو حاوی سدیم و پتاسیم نیز می‌باشد که جبران‌کننده‌ی الکترولیت‌های ازدست‌رفته (از طریق تعریق) خواهند بود. به عقیده‌ی متخصصان مصرف شیرکاکائو به‌عنوان یک میان‌وعده بعد از ورزش بسیار ساده‌تر از مصرف یک ماده غذایی جامد است و این نیز یکی از مزایای دیگر این نوشیدنی مفید است. معمولاً بعد از ورزش‌های نسبتاً شدید افراد دچار نوعی بی‌اشتهایی می‌شوند و این نوشیدنی برایشان مناسب‌تر از یک غذای جامد خواهد بود.

 
شیرکاکائو: چه افرادی؟ چه زمانی و چگونه؟

این سوال وجود دارد که آیا همه‌ی افراد باید بعد از ورزش حتماً شیرکاکائو بنوشند؟ آیا بعد از یک پیاده‌روی 30 دقیقه‌ای نیازی به نوشیدن شیرکاکائو هست یا نه؟ به عقیده‌ی برخی از متخصصان تغذیه، زمانی که فعالیت جسمی یک فرد سبک است و کمتر از یک ساعت طول می‌کشد، داشتن یک تغذیه‌ی مناسب و نوشیدن مایعات در حین ورزش برای احیای بدن وی کافی خواهد بود. این قبیل میان‌وعده‌های احیاکننده برای افرادی مناسب‌تر است که به مدت یک ساعت یا بیشتر فعالیت بدنی بالایی داشته‌اند. برای افزایش خاصیت احیاکنندگی این نوشیدنی بهتر است که نیم ساعت بعد از توقف ورزش مصرف شود. بعد از یک فعالیت بدنی شدید، این دوره‌ی احیاکننده‌ی بعد از ورزش از اهمیت بالایی برخوردار است. به خاطر اینکه برخی از واکنش‌های بدن مانند ذخیره‌سازی گلیکوژن در عضلات و سنتز پروتئینی به‌منظور جبران آن در بافت‌های عضلانی در این دوره اتفاق می‌افتد. متأسفانه بیشتر افرادی که ورزش می‌کنند از این فاز احیاکننده‌ی بدن غفلت می‌کنند و ضریب عملکرد بدن خود را پایین می‌آورند.

چه نوع شیرکاکائویی انتخاب کنیم؟

اگر شیرکاکائوی آماده می‌خرید از انواع کم‌چرب (1 درصد چرب) آن استفاده کنید. بهتر است شیرکاکائو را در منزل تهیه کنید. در این صورت از نظر نسبت کربوهیدرات و پروتئین خیالتان راحت خواهد بود. برای این کار می‌توانید 250 میلی‌لیتر شیر کم‌چرب را با یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو و یا اینکه همین میزان شیر را با 1 قاشق چای‌خوری پودر کاکائو و 2 تا 3 قاشق چای‌خوری شکر (عسل) مخلوط کرده و میل کنید.


دیگر میان‌وعده‌ی های مناسب برای بعد از ورزش

البته شیرکاکائو تنها نوشیدنی مناسب برای بعد از ورزش، نیست. می‌توانید شیرموز نیز میل کنید. برای تهیه‌ی شیرموز احیاکننده‌ی بعد از ورزش 250 میلی‌لیتر شیر کم‌چرب را با نصف موز در مخلوط‌کن ریخته و یک لیوان شیرموز سالم میل کنید. بهتر است این کار را نیم ساعت بعد از ورزش انجام دهید.

+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.