پرونده «خیانت» احسان طهماسبی در بازی‌های آسیایی اینچئون

مهدی رستم پور

با گذشت سه هفته از پایان بازی‌های آسیایی اینچئون، جنجال بر سر دونده تیم ملی ایران در ماده چهار در ۴۰۰ متر امدادی همچنان ادامه دارد. احسان طهماسبی از سوی ورزشکاران اعزامی و مدیر تیم‌های ملی به خیانت متهم شده است.

ایران در این ماده بخت کسب مدال داشت و با ترکیبی متشکل از هادی رحیمی، مهدی زمانی، احسان طهماسبی و سجاد هاشمی به روی پیست اینچئون رفت اما اتفاقی دور از انتظار در دور مقدماتی، باعث شد این تیم از جدول مسابقات کنار برود.

ماجرا از چه قرار بود؟ حالا فیلم این اتفاق مبهم، منتشر شده. ابتدا هادی رحیمی می‌دود و چوب را به مهدی زمانی تحویل می‌دهد، او در پایان ۴۰۰ متر دوم تلاش می‌کند تا چوب را به طهماسبی برساند اما آن طور که خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نوشته طهماسبی «بنا به دلایلی، تمایلی به گرفتن چوب نداشته است.»

به نوشته این خبرگزاری، یکی از دلایل طهماسبی برای رقم زدن حذف ایران، «تلافی شوخی هم‌تیمی‌هایش» عنوان شده که اگر صحت داشته باشد، در تاریخ ورزش ایران کم سابقه است.

به سختی می‌توان نمونه‌ای یافت که یک ورزشکار حرفه‌ای، شوخی‌های شخصی را تا مسابقات رسمی تداوم ببخشد و امکان کسب مدال را از کشورش سلب کند.

روزنامه شرق در گزارشی در این مورد نوشته است: «این که طهماسبی تحمل شوخی‌ هم‌تیمی‌ها را نداشته و خواسته با این کارش آبروی کشور را ببرد، به نظر نمی‌رسد دلیل قانع‌کننده‌ای باشد و گفته می‌شود حرف‌های دیگری پشت این قضیه است.»

تیمور غیاثی، مدیر تیم‌های ملی دوومیدانی که در اینچئون حضور داشت، گفته است: «قطعاً او را تنبیه می‌کنیم، چرا که به کشور خیانت کرده است. به دلیل کوتاهی در تمرینات، نام طهماسبی از فهرست تیم ملی حذف شده بود اما با تعهد رییس هیات دوومیدانی کرمانشاه مبنی بر متنبه شدن طهماسبی، اعزامش کردیم.»

غیاثی که قهرمان و رکورددار سابق پرش ارتفاع آسیاست، می‌گوید: «او فقط به خودش بدی نکرده، بلکه به یک کشور و سه جوانی که با آرزو به اینچئون رفته بودند خیانت کرده است. این که گفته می‌شود شوخی کردم توجیه کننده نیست.»

فیلم مسابقه و تصاویر آهسته نشان می‌دهد که زمانی هرچه تقلا می‌کند، طهماسبی تمایلی به گرفتن چوب ندارد و دستش را در جهت‌های مخالف می‌چرخاند تا چوب را نگیرد.

سجاد هاشمی که نفر آخر بود و مأموریت داشت چوب را از احسان طهماسبی بگیرد، می‌گوید: «مهدی زمانی آمد تا چوب را به احسان بدهد اما او نمی‌گرفت. حتی من می‌خواستم چوب را بگیرم و بدوم تا آنها همچنان به دعوای‌شان ادامه دهند که نشد. نمی‌دانم چرا طهماسبی دعوا هم داشت.»

سجاد هاشمی، به سایت «خبرآنلاین» گفته است: «احتمال افتادن چوب یا رفتن پا روی خط را می‌دادیم، مثل گوانگجو که به خاطر همین حذف شدیم اما فکرش را هم نمی‌کردم که طهماسبی اصلاً چوب را نگیرد. آن لحظه به نظرم حماقت محض کرد و بس. او نه تنها به ما که به ایران خیانت کرد.»

بعد از مسابقه

اما پس از مسابقه چه اتفاقی افتاد؟ سجاد هاشمی می‌گوید: «حتی نیامد عذرخواهی کند. در صحبت با بقیه بچه‌ها گفته بود سلام مرا به عاکفیان برسانید و بگویید: دیدی مرا اذیت کردند، چه کار کردم؟ این یعنی کارش عمدی بود. قبل از مسابقه می‌گفت احتمال افتادن چوب هست، چرا خودتان را ناراحت می‌کنید؟ او با گرفتن ۱۵۵۰ دلار پول توجیبی، دیگر قید مسابقه را زد.»

هنگامی که قرار بود اعضای تیم انتخاب شوند، رییس فدراسیون راضی به انتخاب احسان طهماسبی نبود و عقیده داشت رضا قاسمی دونده اعزامی در ۱۰۰ متر می‌تواند بهتر ظاهر شود اما اصرار سایر اعضای تیم باعث شد احسان طهماسبی مسافر کره جنوبی شود.

حالا نتیجه پیگیری فدراسیون هرچه که باشد، سجاد هاشمی و مهدی زمانی گفته‌اند دیگر کنار او نخواهد دوید. سجاد هاشمی گفته «کابوس و شرمندگی» این ماجرا تا چند روز با او بوده و توان بازگشت به تبریز را نداشته است.

مهدی زمانی هم گفته است: «کادر فنی از من خواست تمام تمرکزم را در ماده امدادی بگذارم. به همین دلیل با وجود شانس مدال، در انفرادی شرکت نکردم. اما هر چقدر تلاش کردم  احسان طهماسبی چوب را از من نگرفت. وقتی دیدیم که تیم‌ها با رکورد ضعیف‌تر از ما به فینال صعود می‌کنند حسرت خوردم. نمی‌گویم طلا اما مطمئنم مدال می‌گرفتیم.»

این دونده تیم ملی ایران احتمال اینکه ناهماهنگی باعث ناتوانی در انتقال چوب شده باشد را رد کرده و به ایسنا گفته است: «هر روز تعویض چوب را تمرین می‌کردیم، حتی قبل از مسابقه. طهماسبی با زندگی همه ما بازی کرد. از هشت سالگی دوومیدانی کار می‌کنم و در این ۱۷ سال چنینی اتفاقی را ندیدم.»

+62
رأی دهید
-5

بایرام - ناکازاکی - ژاپن
تمام گرفتاری های مملکت از خیانت و دروغ و تزویره .. از دوره قاجار به اینطرف با مطالعه تاریخ این مطلب ثابت میشه
جمعه 2 آبان 1393 - 05:38
arkadash - نیکوزیا - قبرس
اینجور شوخیا فقط از تیم دوازدهم جدول یعنی لنگ بر میاد....قضیه هواپیمای شیراز، قضیه شوخی انگشتی جلوی چشم میلیونها آدم.... چقدر یک ورزشکار میتونه فرومایه و پست باشه...چقدر یه ورزشکار میتونه لنگ باشه
جمعه 2 آبان 1393 - 06:47
DaaDaa - تهران - ایران
بهترین کار این است که رییس فدراسیون و این احسان گاو را یکجا با هم چندسالی زندانی کنند تا حسابی تمرین تعویض چوب را انجام بدهند. ..
جمعه 2 آبان 1393 - 07:51
sheys - توکیو - ژابن
نیکوزیا جان موضوع اینکه تیم‌ دوازدهم جدول این بی‌ کلاسی‌ها و آبرو ریزی‌ها براشون عادی شده...۴۴۴۴
جمعه 2 آبان 1393 - 14:08
rahjoo - بابل - ایران
arkadash-از شما کیسه کشها هم فقط پرورش بیسوادای پاچه خوار نظام مثل کل یوم و شیوخ عرب مثل فرناز بر میاد که با پرچم امارات دور افتخار می زنین!!!!اینو داشته باش تا بعد
جمعه 2 آبان 1393 - 16:11
فاطی قاطی - موگادیشو - سومالی
انسانها ورزش میکنن تا روحشون,جسمشون سالم بشه و بمونه ولی در ایران بر عکس همه دنیا ورزشکاران ورزش میکنن بیشتر عقده ای میشن.خدا به دادمون برسه این چین ورزشکار جامعه است که عقده ای هستن وای به حال چین پیک نیکی و وافور به دستها.
جمعه 2 آبان 1393 - 18:11
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
چقدر یک نفرمیتونه عقده ای باشه ویکی دیگه از خودش عقده ای ترتاییدش کنه که دو و میدانی رو به فوتبال ربط بده. خدا شفا بده
جمعه 2 آبان 1393 - 23:52
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.